Dnevne zakonodajne novosti / 4. julij 2024
LEX-KOLEDAR
Pravni akti, ki danes začnejo ali prenehajo veljati oz. se uporabljati: 0 pravnih aktov
Zadnji uradni list v obdelavi: št. 25/2025 z dne 11.4.2025
TEMA DNEVA
V javni razpravi predlog za boljši položaj otrok v rejništvu in rejnikov
Tema dneva

Predlog novele zakona o izvajanju rejniške dejavnosti, ki ga je pripravilo ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, želi izboljšati položaj otrok v rejništvu in izvajalcev rejniške dejavnosti. Predlog denimo prinaša višje rejnine in zvišuje oskrbnino za polnoletne osebe, ureja plačilo za vikend rejništvo, predlagana pa je tudi poenostavitev pri izvajanju rejniške dejavnosti kot poklica. Mnenja in pripombe na predlog, ki je v javni razpravi od 20. junija, je mogoče podati do 30. avgusta.(več)

Pristojni odbor DZ potrdil predlog koalicije za pomoč ribičem
Odbor DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo je sprejel vladni predlog spremembe zakona o pomoči ribičem. Ta predvideva spremembo člena o nadomestilih za izpad dohodka zaradi oviranega ribolova in člena o pravni pomoči ribičem spričo kazni, ki jim jih za ribolov v morju, ki po arbitraži pripada Sloveniji, izdaja Hrvaška.(več)

Na odboru za pravosodje stroka posvarila pred prenagljenimi spremembami zakonodaje v zvezi s problematiko instituta zastaranja
Morebitnih sprememb zakonodaje v zvezi z problematiko instituta zastaranja se je treba lotevati premišljeno in v usklajevanju s stroko, je bilo slišati na seji odbora DZ za pravosodje o problematiki instituta zastaranja v kazenskopravni zakonodaji. Na slovenskih sodiščih letno sicer zastara od dva do 2,5 odstotka primerov.(več)

Poslanci SDS in NSi vložili zahtevo za oceno ustavnosti priznanja Palestine
Skupina poslancev opozicijskih strank SDS in NSi je na ustavno sodišče vložila zahtevo za oceno ustavnosti in zakonitosti sklepa o priznanju Palestine, ki ga je državni zbor sprejel 4. junija. Koaliciji med drugim očitajo, da je pri sprejemanju sklepa vlade o priznanju Palestine kršila ustavo in poslovnik DZ.(več)

Napoved interventnega zakona glede upravnih enot zmotila izrekanje o stavkovnem sporazumu
Napoved interventnega zakona glede upravnih enot je v torek dodatno zmotila izrekanje o stavkovnem sporazumu, je za STA dejal predsednik Sindikata državnih organov Slovenije Frančišek Verk. Z ministrstva za delo pa so naknadno sporočili, da interventni zakon, ki ga pripravlja ministrstvo za javno upravo, obravnava drugo tematiko in nikakor ne vsebuje ukrepov za omejevanje pravice do stavke.(več)

V pogajanjih za javni sektor se bodo pred poletnimi dopusti poskušali uskladiti o ključnih vprašanjih
Pogajanja o prenovi plačnega sistema in odpravi nesorazmerij v osnovnih plačah v javnem sektorju se bodo na različnih ravneh nadaljevala tudi v tem in prihodnjem tednu. Kjer so še narazen, bodo poskušali zbližati stališča, cilj pa je, da se pred poletnimi dopusti uskladijo o ključnih vprašanjih.(več)

Med priporočili OECD ukrepi na področju javnih financ in stanovanjskega trga
Organizacija za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD) v najnovejšem gospodarskem pregledu za Slovenijo svetuje vladi nadaljnje reforme, predvsem na področju pokojninskega in zdravstvenega sistema, pa tudi plač v javnem sektorju. Izzive prav tako vidi na stanovanjskem trgu, v razogljičenju gospodarstva ter enakosti spolov.(več)

Slovenija in večina drugih članic EU zamudila rok za oddajo NEPN Bruslju
Svoje nacionalne energetske in podnebne načrte (NEPN) so do roka, ki se je iztekel v nedeljo, v Bruselj poslale le štiri od 27 držav članic EU. Med veliko večino članic, ki tega niso storile, je tudi Slovenija, kjer se je v preteklem mesecu šele zaključila javna obravnava predloga dopolnjenega osnutka posodobitve NEPN.(več)

Več članic že predstavilo svoje kandidate za evropske komisarje
Potem ko so prejšnji četrtek voditelji članic EU Ursulo von der Leyen predlagali za nov mandat na čelu Evropske komisije, se bolj zares začenja tudi boj za položaje v komisiji. Več članic je že predstavilo svoje kandidate. Poleg Slovenije so to do ponedeljka storile še Slovaška, Latvija, Finska in Irska, znana pa je tudi najverjetnejša španska kandidatka.(več)

Bruselj pogojno prikimal Lufthansinemu prevzemu ITA Airways
Evropska komisija je odobrila načrt nemškega letalskega prevoznika Lufthansa za prevzem dela državne italijanske letalske družba ITA Airways, a pod določenimi pogoji. Bruselj je sprva izrazil zaskrbljenost glede varstva konkurence, na katero pa sta Lufthansa in italijanska država odgovorili z več napovedanimi zavezami, ki jih morata zdaj izpolniti.(več)

Novo na portalu Tax-Fin-lex
Današnji uredniški izbor novih čistopisov, odločb sodišč in ostalih dokumentov na portalu Tax-Fin-Lex
Čistopisi
Zakon o Kobilarni Lipica (ZKL-2)
Zakon o gimnazijah (ZGim)
Sklep o podaljšanju veljavnosti ukrepa zagotavljanja sredstev za nabavo zdravil za profilakso in zdravljenje COVID-19 ter zagotavljanja cepljenja in sredstev za stroške, povezane s cepljenjem proti COVID-19
Sklep o podaljšanju ukrepa zagotavljanja sredstev za izvajanje mikrobioloških preiskav sekvenciranja in spremljanja virusa SARS-CoV-2 v odpadnih vodah ter natančne karakterizacije variantnih virusov
Pravilnik o izvajanju subvencioniranega prevoza
Odločbe sodišč
VDSS Sodba in sklep Pdp 127/2024 - izredna odpoved pogodbe o zaposlitvi delodajalca - reparacija za čas nezakonitega prenehanja delovnega razmerja - višina plače - neprerekana dejstv...
VDSS Sklep Pdp 39/2024 - absolutna bistvena kršitev določb pravdnega postopka - nepravilna sestava sodišča - odločanje v senatu ali sodniku posamezniku - razveljavitev prvo...
Gradiva v obravnavi DZ
Predlog zakona o spremembi Zakona o invalidskih organizacijah (ZInvO-A), skrajšani postopek, EPA 1607-IX
Poročilo k Predlogu odloka o strategiji upravljanja naložb države (OdSUND) - Dopolnjen predlog akta, EPA 1533-IX
Poročilo k Predlogu zakona o nujnih ukrepih za izboljšanje kadrovskih in delovnih pogojev ter zmogljivosti pri izvajalcih socialnovarstvenih storitev in dolgotrajne oskrbe (ZNUKDPSS) - Dopolnjen predlog zakona, druga obravnava, EPA 1554-IX