Zavarovalnica Triglav je sprejela ponudbo ministrstva za zdravje o izplačilu skoraj 11 milijonov evrov razlike zaradi lanskoletne regulacije višine cen dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Vlada je namreč po lanskih napovedih podražitev višino dopolnilnega zavarovanja omejila na 35,67 evra, kasneje pa preoblikovala. Nadomestili bosta prejeli tudi zavarovalnici Generali in Vzajemna. Slednja je zahtevala 14,14 milijona evrov, Generali pa 8,36 milijona evrov. Ministrstvo za zdravje je zahtevama obeh ugodilo.(več)
Ministrstvo predstavilo predlog nacionalnega programa vzgoje in izobraževanja
Strokovna delovna skupina pod vodstvom Janeza Vogrinca je pripravila končni predlog Nacionalnega programa vzgoje in izobraževanja za obdobje 2023-2033 in ga predala ministru za izobraževanje Darju Feldi. Predlog prinaša več sprememb na področju predšolske vzgoje in opravljanja splošne mature, pa tudi pri poučevanju učencev priseljencev.(več)
Arčon: Proračuna za 2025 in 2026 zagotavljata sredstva za reforme in glavne koalicijske zaveze
Nastajajoča proračunska predloga za 2025 in 2026 zagotavljata potrebna sredstva za realizacijo najpomembnejših koalicijskih zavez in izvedbo vseh bistvenih obljubljenih reformnih dejavnosti, je po proračunski seji vlade dejal podpredsednik vlade Matej Arčon. Predloge proračunskih dokumentov bo vlada potrjevala septembra.(več)
Prihodnji ponedeljek se bo začelo zadnje zasedanje DZ pred počitnicami
Kolegij predsednice DZ se je dogovoril o pripravi sklica zadnje redne seje DZ pred parlamentarnimi počitnicami. Na dnevnem redu seje, ki se bo začela prihodnji ponedeljek, sta tudi predlog za razpis posvetovalnega referenduma o predlogu novele zakona o parlamentarni preiskavi in predlog interventnega zakona za več kadrov v dolgotrajni oskrbi.(več)
V predlogu revizijskega poročila realizacije lanskega proračuna računsko sodišče tudi o pravilnosti nakupa stavbe na Litijski
Računsko sodišče je izdalo predlog poročila revizije zaključnega računa proračuna za leto 2023, v okviru katere je preverjalo tudi pravilnost izvedbe nakupa stavbe na Litijski. Revidiranci, prav tako pa tudi nekdanje odgovorne osebe, imajo osem dni časa za ugovor zoper revizijska razkritja. Ministrstvo v odzivu na poročilo vse očitke zavrača.(več)
Ureditev ocenjevanja javnih uslužbencev po mnenju zagovornika diskriminatorna
Zagovornik načela enakosti je ocenil, da je uredba o napredovanju javnih uslužbencev v plačne razrede diskriminatorna. Uslužbenci, ki dela niso opravljali več kot šest mesecev, so lahko ocenjeni le, če je to bilo zaradi poškodbe pri delu, poklicne bolezni ali starševskega varstva, ne pa tudi zaradi drugih razlogov, so zapisali pri Zagovorniku.(več)
Več organizacij zahteva daljšo javno razpravo o predlogu zakona o psihoterapiji
Več organizacij in fakultet je kritičnih do zgolj enomesečnega roka za javno razpravo o predlogu zakona o psihoterapevtski in klinično psihoterapevtski dejavnosti. Zahtevajo, da ministrstvo za zdravje, ki je pripravilo predlog, javno razpravo podaljša na dva meseca. Predlog zakona je po oceni organizacij sicer nesistemski in kontradiktoren.(več)
Višji sodniki skoraj v celoti potrdili sodbo Abramovu za umor Sare Veber
Celjsko višje sodišče je skoraj v celoti potrdilo prvostopenjsko sodbo tamkajšnjega okrožnega sodišča, ki je julija lani Sebastiena Abramova spoznalo za krivega umora nekdanjega dekleta Sare Veber marca 2015, poroča spletni portal 24ur. Po informacijah odvetnika staršev umorjene Matjaža Šalovena so Abramovu kazen znižali za eno leto.(več)
Meta po ugotovitvah Bruslja z modelom "plačaj ali privoli" krši pravila EU
Ameriški tehnološki velikan s svojim modelom "plačaj ali privoli" krši evropski akt o digitalnih trgih, ugotavlja Evropska komisija. Meti, ki od uporabnikov zahteva, da bodisi privolijo v obdelavo osebnih podatkov za oglaševalske namene bodisi plačajo, da se jim oglasi ne prikazujejo, grozi večmilijardna globa.(več)
Krka zaradi domnevnega kršenja protimonopolne zakonodaje ponovno pred Sodiščem EU
Novomeški farmacevt Krka se bo pred Splošnim sodiščem EU ponovno moral zagovarjati zaradi domnevnega kršenja protimonopolne zakonodaje. Sodišče EU je pretekli teden namreč ugodilo pritožbi Evropske komisije in zadevo perindopril vrnilo v ponovno obravnavo, so sporočili iz družbe.(več)