Dnevne zakonodajne novosti / 31. januar 2024
LEX-KOLEDAR
Pravni akti, ki danes začnejo ali prenehajo veljati oz. se uporabljati: 2 pravna akta
Zadnji uradni list v obdelavi: št. 77/2024 z dne 12.9.2024
TEMA DNEVA
DZ vrnil volilno pravico osebam pod skrbništvom
Tema dneva

Državni zbor je na včerajšnji seji soglasno, z 79 glasovi za in nobenim proti, sprejel novelo zakona o volitvah v državni zbor, ki odpravlja omejitev tako aktivne kot pasivne volilne pravice osebam, ki so zaradi intelektualnih in psihosocialnih ovir postavljene pod skrbništvo. Ureja se tudi možnost pomočnika, ki volivcu pomaga izraziti njegovo voljo. Tega si lahko vsak izbere sam, pogoj je le, da je pomočnik polnoleten. Nova ureditev bo veljala že na letošnjih volitvah v Evropski parlament.(več)

DZ potrdil nove zakonske rešitve pri obdavčitvi podjetij in upravljanju nedonosnih terjatev bank
Poslanci so sprejeli novelo zakona o davku od dohodkov pravnih oseb ter zakon o kupcih in serviserjih nedonosnih kreditov bank, s katerima se v slovenski pravni red prenaša določbe evropskih direktiv. V opozicijski SDS so bili ob tem kritični do, kot pravijo, prepogostega spreminjanja zakona o davku od dohodkov pravnih oseb.(več)

DZ sprejel novelo zakona o preprečevanju omejevanja konkurence in zakon o tržni inšpekciji
DZ je potrdil novelo zakona o preprečevanju omejevanja konkurence in nov zakon o tržni inšpekciji. Glasove k prvi so prispevali tudi opozicijski poslanci, ki pa so znova izrazili nasprotovanje nekaterim določbam novele zakona o tržni inšpekciji, kot je uvedba pripravljenosti na delo inšpektorjev.(več)

DZ prikimal vpisu sklada za obnovo v zakon o izvrševanju proračunov
DZ je potrdil novelo zakona o izvrševanju proračunov za leti 2024 in 2025, s katero se ureja nov proračunski sklad za obnovo po lanskih poplavah in plazovih ter določa namenske prihodke zanj. Podporo so mu odrekli le v NSi.(več)

DZ po skrajšanem postopku sprejel novelo zakona o Prešernovi nagradi
DZ je s 50 glasovi za in 29 proti sprejel novelo zakona o Prešernovi nagradi, ki predvideva prenos organizacije proslave ob kulturnem prazniku z UO Prešernovega sklada na koordinacijski odbor za državne proslave. Temu so nasprotovali v opozicijskih SDS in NSi; slednja je vložila dopolnilo, da se črta omenjeni prenos, a ni bilo sprejeto.(več)

Predlog sprememb referendumske ureditve v nadaljnjo obravnavo
DZ je po opravljeni splošni razpravi prižgal zeleno luč predlogu novele zakona o referendumu in ljudski iniciativi in ga poslal v drugo obravnavo. Predlog, ki zakon po več kot desetih letih usklajuje z ustavnimi spremembami referendumske ureditve, ima zagotovljeno podporo vseh poslanskih skupin z izjemo SDS.(več)

Vlada zamaknila selitev mladoletnikov brez spremstva na novo lokacijo
Mladoletni begunci brez spremstva se na novo lokacijo v Postojni februarja še ne bodo selili. Vlada je namreč na dopisni seji s spremembo uredbe ta rok podaljšala do 1. aprila. Dotlej mladoletniki brez spremstva ostajajo v postojnskem dijaškem domu.(več)

Vlada potrdila dodatnih skoraj 80 milijonov evrov za zamenjavo kurilnih naprav
Vlada je na seji odbora za gospodarstvo sklenila vrednost projekta zamenjave starih kurilnih naprav z novimi povečati za 79,5 milijona na skupaj 194,85 milijona evrov. Z dodatnimi sredstvi bodo subvencionirali predvidoma 4800 novih kurilnih naprav na lesno biomaso in 12.600 toplotnih črpalk.(več)

Tožilci s pozivom vladi za povišanje plač v višini 1244 evrov bruto
Pred današnjo stavko so tožilci včeraj vlado ponovno pozvali k vzpostavitvi dialoga in uresničitvi stavkovnih zahtev. Posredovali so ji tudi predlog za rešitev spora, po katerem bi se plače tožilcev zvišale za 1244 evrov bruto.(več)

KPK ob objavi indeksa zaznave korupcije opozarja, da potrebujemo sistemske spremembe
Za mesto slabša uvrstitev Slovenije na indeksu zaznave korupcije (CPI) za leto 2023, ki ga je včeraj objavila nevladna organizacija Transparency International, Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) glede na vse okoliščine minulega obdobja ne preseneča. Na komisiji opozarjajo, da potrebujemo sistemske spremembe in prevzemanje odgovornosti.(več)

Sodišče EU: Hranjenje podatkov obsojencev do njihove smrti nezakonito
Sodišče Evropske unije (ECJ) v Luxembourgu je odločilo, da policija ne sme sistematično shranjevati biometričnih in genetskih podatkov storilcev kaznivih dejanj vse do njihove smrti, saj je to v nasprotju z zakonodajo EU, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Sodišče je to odločitev sprejelo kot odgovor na poizvedbo bolgarskega sodišča.(več)