Dnevne zakonodajne novosti / 12. november 2018
LEX-KOLEDAR
Pravni akti, ki danes začnejo ali prenehajo veljati oz. se uporabljati: 0 pravnih aktov
Zadnji uradni list v obdelavi: št. 25/2025 z dne 11.4.2025
TEMA DNEVA
Zakonodajni Supervizor: Mesečni pregled za oktober 2018
Tema dneva

V tokratni številki Zakonodajnega Supervizorja boste našli celoten pregled vseh sprememb zakonodaje v mesecu oktobru 2018. Veljati ali uporabljati se je začelo 96 predpisov, 17 predpisov je prenehalo veljati ali se uporabljati, spremenilo pa se je 42 predpisov. Tako je na zadnji dan oktobra veljalo 849 zakonov in 19.741 podzakonskih predpisov. Vsi podatki o spremembah v slovenski zakonodaji, tudi za pretekla obdobja, so sicer vedno na voljo v Zakonodajnem Supervizorju.

Denarna socialna pomoč ne bo nižja
DZ je s 44 glasovi za in petimi proti sprejel spremembo zakona o socialnovarstvenih prejemkih, ki je bila v obravnavi po nujnem postopku. V skladu z njo se zdajšnji znesek denarne socialne pomoči po 1. januarju 2019 ne bo znižal. Po do zdaj veljavni ureditvi bi se namreč moral. Centri za socialno delo bodo po spremembi vsem tistim prejemnikom denarne socialne pomoči in varstvenega dodatka, ki po sprejetju zdaj veljavne novele niso zaprosili za preračun pravice na višji znesek, po uradni dolžnosti ugotovili upravičenost do pravice v višjem znesku. Po trenutnih podatkih ministrstva to pomeni preračun po uradni dolžnosti za nekaj manj kot 4000 prejemnikov.

DZ: NLB, minimalna plača, otroška kirurgija
Na posameznih delovnih telesih se ta teden v DZ obetajo razprave o prodaji NLB, minimalni plači ter usodi otroške srčne kirurgije. Odbor za finance bo v četrtek na zahtevo poslancev Levice razpravljal o privatizaciji NLB in Abanke. V Levici so namreč predlagali, da se privatizacija obeh bank ustavi. Odbor za delo bo v torek na zahtevo poslancev SDS opravil razpravo o minimalni plači v Sloveniji. V tej stranki namreč ocenjujejo, da je sistem zasnovan nepregledno. Prav tako na zahtevo SDS bo odbor za zdravstvo v petek razpravljal o problematiki otroške srčne kirurgije, kjer po njihovem mnenju vlada "popolno razsulo".

Izpolnjevanje gasilskih stavkovnih obljub
Ministrstvo za obrambo je pripravilo predlog dopolnitev zakona o gasilstvu in ga poslalo v javno obravnavo. Predlog ureja dodatek za stalnost poklicnim gasilcem primerljivo z drugimi uniformiranimi poklici. Policisti in vojaki imajo pravico do izplačila dodatka za stalnost po petih letih opravljanja operativnih nalog na takem delovnem mestu, poklicni gasilci pa po sedanji ureditvi šele po desetih letih. S predlogom dopolnitev vlada izpolnjuje stavkovno zavezo s Sindikatom poklicnega gasilstva Slovenije. Pri tem bodo poklicni gasilci od 1. januarja letos upravičeni do poračuna nastale razlike. Ta dodatek sicer znaša 0,33 odstotka osnovne plače.

DZ nalaga pospešitev črpanja evropskih sredstev
DZ je na izredni seji vlado pozval, naj v 30 dneh pripravi načrt, kako bi pospešili črpanje evropskih sredstev. Slovenija namreč pri tem ni uspešna, so opozarjali poslanci SDS, ki so sklic seje zahtevali. Navzoči so sklep sprejeli soglasno, čeprav se vsi niso strinjali z SDS, da je črpanje katastrofalno. Odkar je nova vlada nastopila mandat, so v vladni službi preverili stanje na tem področju, pregledali, kje vse se zatika, uvajajo tudi že izboljšave. Med drugim je Marko Bandelli, ki je kot minister brez listnice pristojen za evropsko kohezijsko politiko, napovedal vzpostavitev terenskih pisarn in poudaril: "Delam vse za to, da bi Slovenija počrpala čim več teh sredstev”.

Točenje neustekleničenega vina
Poslanska skupina SDS je v parlamentarni postopek vložila predlog novele zakona o vinu. Po predlogu bi majhnim vinogradnikom omogočili prodajo neustekleničenega vina brez nepotrebnih dodatnih stroškov, poslanci SDS pa predlagajo tudi znižanje kazni za prekrške po načelu sorazmernosti. "V poslanski skupini SDS menimo, da prepoved točenja neustekleničenega vina v gostinskih lokalih za manjše vinogradnike, ljubiteljske vinogradnike, predstavlja višje stroške pri pripravi vina za trg za manjše količine. S tem, ko so manjši vinogradniki prisiljeni stekleničiti vina, se zviša tudi sama cena vina."(TFL)