Dnevne zakonodajne novosti / 3. julij 2023
LEX-KOLEDAR
Pravni akti, ki danes začnejo ali prenehajo veljati oz. se uporabljati: 0 pravnih aktov
Zadnji uradni list v obdelavi: št. 25/2025 z dne 11.4.2025
TEMA DNEVA
Ureditev sodniških plač po presoji ustavnega sodišča neustavna
Tema dneva

Ustavno sodišče je presodilo, da je več členov zakona o sistemu plač v javnem sektorju, ki se nanašajo na plače in materialni položaj sodnikov, neustavnih. Ocenili so, da so plače sodnikov prenizke, s čimer je kršeno ustavno načelo sodniške neodvisnosti ter načelo delitve oblasti. V zvezi s slednjim je ustavno sodišče ponovilo stališče, da morajo biti tri veje oblasti enakopravne tudi glede materialnega statusa njihovih funkcionarjev. Zakonodajalec mora ugotovljeno neustavnost zdaj odpraviti v 6 mesecih.(več)

V veljavi razrahljana pravila na področju kreditiranja
Z julijem se začenja uveljavljati prilagojen makrobonitetni ukrep Banke Slovenije, ki rahlja omejitve kreditiranja potrošnikov in določa novo spodnjo mejo kreditne sposobnosti. Znesek minimalne kreditne sposobnosti je namesto dosedanjih 915 evrov tako po novem 745 evrov.(več)

Veljati začeli poenostavljeni postopki zaposlovanja v vzgoji in izobraževanju
Veljati je začela novela zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, ki naslavlja trenutno situacijo pomanjkanja strokovnih delavcev in poenostavlja nekatere postopke za lažje zaposlovanje. Šole bodo tako lahko zaposlovale tudi strokovnjake brez pedagoško-andragoškega znanja.(več)

DZ sprejel spremembo interventnega zakona v zdravstvu
DZ je z 49 glasovi za in 21 proti sprejel spremembo interventnega zakona v zdravstvu, po kateri bodo po realizaciji nad rednim programom plačevali le izbrane, in ne več vseh opravljenih zdravstvenih storitev. Ob tem NSi ni uspela s predlogom dopolnila, po katerem bi v ukrep skrajševanja čakalnih dob vključili tudi izvajalce zunaj javne mreže.(več)

Poslanci potrdili vsa dopolnila vlade k predlogu novele zakona o zdravstvenem zavarovanju
Poslanci DZ so v petek opravili drugo obravnavo predloga novele zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, ki predvideva ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Sprejeli so vsa dopolnila vlade, tudi dopolnilo o proračunski varovalki v višini do 240 milijonov evrov. O noveli zakona bodo poslanci glasovali na naslednji seji DZ.(več)

Pred preiskovalno komisijo o sumih nedopustnega političnega vmešavanja v delo policije in drugih organov prve priče, tudi Bobnar in Lindav
Poslanci bodo v tem tednu z odreditvijo parlamentarne preiskave o kanalu C0 sklenili redno plenarno zasedanje. Preiskovalna komisija o sumih nedopustnega političnega vmešavanja v delo policije in drugih organov medtem pričakuje prve priče, med drugim nekdanjo notranjo ministrico Tatjano Bobnar in nekdanjega šefa policije Boštjana Lindava.(več)

Začenja se šestmesečno spremljanje cen v prehranski verigi
Veljati je začela odredba o obveznem rednem pošiljanju podatkov o cenah kmetijskih pridelkov in živilskih proizvodov, s katero bo država šest mesecev spremljala cene pridelkov in izdelkov v prehranski verigi. S tem želi omejiti naraščanje cen hrane. Zavezanci za poročanje so pridelovalci, posredniki, predelovalci in trgovci.(več)

Celjsko sodišče Kamenika še drugič oprostilo obtožb za štirikratni umor v Tekačevem
Senat celjskega okrožnega sodišča je Kristijana Kamenika še drugič oprostil obtožb za štirikratni umor v Tekačevem leta 1997 in s tem pritrdil obrambi, da ni nobenih dokazov za očitana kazniva dejanja. Tožilec Gorazd Kacijančič je sicer vztrajal pri obtožbah za štiri kazniva dejanja umora in sodišču predlagal izrek 20 let zapora.(več)

Znana bo sodba vodilnima nekdanjega cerkvenega holdinga Zvon Ena
Na mariborskem sodišču bodo v sredo po več kot štirih letih od začetka sojenja izrekli sodbo nekdanjima članoma uprave propadlega cerkvenega holdinga Zvon Ena Simonu Zdolšku in Mateji Vidnar Stiplošek. V Celju pa bi se v petek lahko končalo sojenje Sebastienu Abramovu, ki mu tožilstvo očita umor nekdanjega dekleta.(več)

Vrh EU za nadaljnjo podporo Ukrajini, razhajanja glede migracij
Voditelji članic EU so na dvodnevnem vrhu v Bruslju potrdili nadaljnjo podporo Ukrajini v njenem boju proti ruski agresiji, pri čemer je bilo v ospredju vprašanje varnostnih jamstev in zamrznjeno rusko premoženje za obnovo države. Vrh so sicer zaznamovala razhajanja glede migracij, zaradi česar voditelji niso sprejeli sklepov o tem vprašanju.(več)