Stranka SDS je skupaj z NSI v državnem zboru vložila predlog za posvetovalni referendum o dogovoru ZN o migracijah. DZ lahko namreč z večino razpiše referendum o zadevah, ki so pomembne za državo. Pred tem so poslanci opozicijskih strank na izredni seji, katere sklic so zahtevali, izrazili odločno nasprotovanje dogovoru. Predsednik SDS Janez Janša je poudaril, da bi moral o dogovoru najprej razpravljati parlament in nato vlada. Zunanji minister Miro Cerar je zatrdil, da je bil postopek sprejemanja v skladu s pravili in ustaljeno prakso.
Sodišče: država ne odgovarja za posledice cepljenja
Ljubljansko okrožno sodišče je po ponovljenem sojenju znova zavrnilo tožbo družine Jakelj. Njihova zdaj odrasla hči ima trajne posledice cepljenja proti steklini pri treh letih. Družina se je na odločitev pritožila, primer pa bo zdaj spet obravnavalo višje sodišče, ki je v preteklosti že razveljavilo zavrnilno sodbo, poroča Delo. Ustavno sodišče je sicer že pred časom ugotovilo, da določitev obveznega cepljenja ni v neskladju z ustavo. Je pa zakonodajalcu naložilo zakonsko ureditev odškodninske odgovornosti države za škodo, ki jo zaradi cepljenja utrpi posameznik, za kar je rok potekel že leta 2005.
Denar za letni dodatek upokojencem bo
Minister za finance Andrej Bertoncelj je na vlado poslal predlog novele zakona o izvrševanju proračuna, ki vključuje tudi izplačevanje letnega dodatka za upokojence. Temu je namenjenih skupno 140 milijonov evrov, dodatek pa bi bil izplačan v petih razredih. Za letošnje leto bo po novih ocenah letnemu dodatku namenjenih 122 milijonov evrov, kar pomeni, da bo v skladu s predlogom v prihodnjem letu temu namenjenih 18 milijonov evrov več. Minister po neuradnih informacijah ocenjuje, da je tak znesek še finančno vzdržen. Koalicijski sporazum sicer predvideva izplačilo regresa v dveh razredih, kar bi skupno pomenilo 178 milijonov evrov.
Bruselj vidi tveganja v slovenskem proračunu
V Sloveniji obstajajo tveganja proračunske neskladnosti z evropskimi pravili, ugotavlja Evropska komisija v oceni osnutka slovenskega proračunskega načrta za prihodnje leto. Komisija Slovenijo poziva, naj ukrepa za uskladitev s pravili in naj ji posodobljen osnutek pošlje vsaj en mesec pred načrtovanim sprejetjem v državnem zboru. Stopnja rasti neto primarnih izdatkov ne bi smela preseči 3,1 odstotka, strukturni napor pa bi moral biti 0,65 odstotka BDP. Evropski komisar za finančne in gospodarske zadeve Pierre Moscovici je sicer izpostavil, da so to le tveganja, ki niso uresničena, in da v tem ne vidijo problemov, ki bi bili zelo zaskrbljujoči.
Policija toži notranje ministrstvo
Policijski sindikat je zoper ministrstvo za notranje zadeve vložil tožbo zaradi letos sprejetega akta o stavki, s katerim so dodatno omejili možnost stavke v policiji, in sicer za vse zaposlene, ne le za zaposlene z javnimi pooblastili. Tako akt pravico do stavke omejuje celo zaposlenim v plačni skupini J, kamor med drugim sodijo čistilke. "Naša čistilka praktično ne bi smela prekiniti dela. To po našem mnenju ni v skladu z normami. O tem naj odloči sodišče," je dejal Alen Pečarič iz Policijskega sindikata Slovenije. Ob tem je še spomnil, da je tudi slovenski zakon o stavki zelo star in ni več v skladu z novimi normami.
Begunec ima enako pravico do socialne pomoči
Države članice Evropske unije osebam s priznano mednarodno zaščito ne smejo izplačevati nižje denarne socialne pomoči, kot jo prejemajo njihovi lastni državljani, je odločilo Sodišče EU. V Avstriji se je namreč begunec pritožil na odločitev oblasti, ki so mu odobrile nižjo denarno socialno pomoč, ker je prejel dovoljenje za bivanje v okviru mednarodne zaščite za tri leta. Na Slovenijo odločitev nima vpliva, saj so tujci z dovoljenjem za stalno prebivanje v državi in osebe s priznano mednarodno zaščito glede upravičenosti do denarne socialne pomoči izenačeni z državljani Slovenije s prijavljenim stalnim prebivališčem v državi.(TFL)
Ostali dokumenti | |
---|---|
Svetovalci postajajo poročevalci |