Dnevne zakonodajne novosti / 27. november 2017
LEX-KOLEDAR
Pravni akti, ki danes začnejo ali prenehajo veljati oz. se uporabljati: 0 pravnih aktov
Zadnji uradni list v obdelavi: št. 25/2025 z dne 11.4.2025
TEMA DNEVA
Juncker potrdil resnost glede posredovanja
Tema dneva

Predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker je potrdil, da v komisiji resno mislijo s posredovanjem za zagotovitev izvajanja arbitražne odločbe o meji med Slovenijo in Hrvaško, je povedal premier Miro Cerar po vrhu vzhodnega partnerstva. Premier je pojasnil, da sta se ob robu zasedanj pogovarjala hrvaškim kolegom Andrejem Plenkovićem in ugotovila, da je na strokovni ravni potrebnih še več naporov za pripravo ustrezne podlage za srečanje, na katerem bi se pogovarjali o izvajanju arbitražne odločbe. "Veseli me tudi to, da je gospod Juncker pristopil do naju, in dejal, da v komisiji resno mislijo s posredovanjem, ki naj bi ga komisija v duhu zaveze, ki jo je dala, ponudila," je povedal Cerar.

Odločanje o arbitražnih in davčnih zakonih
DZ bo ta teden nadaljeval redno novembrsko sejo, na kateri bodo poslanci danes po nujnem postopku odločali o svežnju zakonov za uveljavitev arbitražne sodbe. Gre za štiri zakonske predloge, ki so po navedbah zunanjega ministra Karla Erjavca tehnične narave. Redno sejo bo DZ jutri zaključil z odločanjem o paketu davčnih zakonov, s katerim se nadaljuje prestrukturiranje davčnega sistema. Med poglavitnimi rešitvami so ukrepi za zajezitev zlorab pri t. i. normirancih. Spremembe v sistemu normiranih odhodkov iz dejavnosti vsebujeta predloga novel zakonov o dohodnini in o davku od dohodkov pravnih oseb, v svežnju pa je tudi novela zakona o davčnem potrjevanju računov.

Raziskovalci nezadovoljni z zakonom
Predlog novega zakona o raziskovalno-razvojni dejavnosti, ki je v javni obravnavi še do srede, je za raziskovalne inštitute nesprejemljiv, saj ne naslavlja ključnih problemov slovenske znanosti in ne vpeljuje rešitev, ki bi bile usklajene z znanstveno sfero. Posebej poudarjajo, da cilji in namen zakona niso ustrezno opredeljeni, zakon ne podaja ustreznih izhodišč in analiz stanja glede na potrebe gospodarstva in v primerjavi s svetom. Poleg tega zakon v nasprotju s trendi v razvitem svetu zmanjšuje avtonomnost raziskovalnim organizacijam in povečuje vpliv politike na izvajalce raziskovalno-razvojne dejavnosti.

Državno odvetništvo začenja delovati brez večjih težav
Preoblikovanje Državnega pravobranilstva RS v Državno odvetništvo RS, ki je začelo delovati z začetkom uporabe zakona o državnem odvetništvu pretekli ponedeljek, poteka brez večjih težav. Nekaj težav je le s sprejemanjem sistematizacije delovnih mest. Državni odvetniki bodo namreč javni uslužbenci, zaposleni za nedoločen čas. Na nov status bodo prehajali postopoma, vsak posameznik takrat, ko mu bo potekel trenutni osemletni mandat pravobranilca. Zaradi tega je bilo treba plače državnih odvetnikov in njihovega vodstva primerno umestiti v zakon o sistemu plač v javnem sektorju, kar so poslanci že naredili, a spremembe še niso začele veljati.

Tudi po vetu DS vnovična podpora zakonoma
Spremembe zakona o financiranju občin, na katere je državni svet sprejel veto, so na odboru DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo znova dobile zadostno podporo. Da so zakonske rešitve ustrezne, je glasovalo 11 članov odbora, dva sta bila proti. Na seji DZ pa jih bo morala, da bodo obveljale, podpreti večina vseh poslancev. Državni svetniki so zaradi ocene, da je škodljiv za občine, v začetku tedna veto sprejeli tudi na zakon o izvrševanju proračunov za leti 2018 in 2019. V njem določena povprečnina namreč, kot so izpostavili, ne zagotavlja primernega financiranja občin. O tem je potekala daljša razprava na odboru, ki pa je zakon prav tako vnovič podprl.

Opozicija ni dobila podpore za svoje predloge
Odbor DZ za delo, družino, socialne zadeve in invalide je sklenil, da predlog sprememb zakona o minimalni plači, ki so ga pripravili v Levici, ni primeren za nadaljnjo obravnavo. Kot so nasprotniki predloga novele zakona poudarili v razpravi, bi imele spremembe prevelik pritisk na stroške dela, kar bi lahko znižalo konkurenčnost gospodarstva in oslabilo rast. Prav tako predlog sprememb zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, s katerim bi NSi razbremenila delodajalce in skrajšala čas njihovega kritja bolniških nadomestil, po oceni odbora DZ za zdravstvo ni primeren za nadaljnjo obravnavo.(TFL)