Predsednik republike Borut Pahor je predsedniku DZ Dejanu Židanu posredoval predlog, v katerem za ustavno sodnico predlaga profesorico Katjo Šugman Stubbs. Pahor ocenjuje, da kandidatka izpolnjuje strokovne kriterije in vzbuja zaupanje za opravljanje te pomembne funkcije, so navedli v njegovem uradu. Javna predstavitev kandidatke za ustavno sodnico bo v sredo ob 11. uri v predsedniški palači, obeta se ji ustrezna podpora v DZ. Pahor je sicer imel na mizi še predlog kandidature Verice Trstenjak, ki so ji podporo napovedale SDS, NSi in SNS.
Spremembe podatkov o nepremičninah
Lastniki nepremičnin od 22. novembra bistvenih podatkov o svoji nepremičnini v registru nepremičnin ne bodo mogli več spreminjati brezplačno prek vprašalnikov, ampak bodo morali pri geodetskem podjetju ali projektantu naročiti elaborat. Gre za podatke o legi in obliki stavbe, o površinah, dejanskih rabah delov stavb in letnicah izgradnje. Lahko pa bodo še vedno sami spreminjali podatke o priključkih, o letu obnov, materialu nosilne konstrukcije in tipu stavbe ter nekatere podatke o delu stavbe. Pri tem bodo morali izpolniti vprašalnik registra nepremičnin, ki je dostopen na spletni strani Gursa. Ta bo nato o vpisu podatkov iz vprašalnika izdal odločbo.
Bandelli tik pred izgubo položaja, Knez odstopil
Premier Marjan Šarec je na račun neprimerne komunikacije kohezijskega ministra Marka Bandellija pozval k odstopu. V nasprotnem primeru bo državnemu zboru v torek predlagal njegovo razrešitev. Bandelli je srečanje s Šarcem zapustil brez besed, premierjeva odločitev pa bo znana po današnjem sestanku na stranki SAB. Medtem pa je že odstopil generalni direktor Agencije RS za okolje Joško Knez. Krive so ugotovljene nepravilnosti v dveh postopkih, ki jih je Arso vodil v povezavi z načrtovanim črpanjem plina na območju Petišovcev. Ministrstvo se je namreč konec oktobra odločilo podrobneje preučiti dva postopka, ki ju je agencija vodila v zvezi s tem.
Pripojitev bank DUTB ni bila transparentna
Pripojitev Factor banke in Probanke DUTB ni bila transparentna in sledljiva, je v poročilu o poslovanju DUTB med letoma 2014 in 2017 ugotovila Komisija za preprečevanje korupcije. KPK meni, da je bila poenostavljena pripojitev v tem primeru neustrezna, ker je bolj ohlapna in omogoča izpustitev nekaterih določb zakona, ki pa po mnenju komisije omogočajo več transparentnosti in sledljivosti, saj določajo, da mora poslovodstvo vsake družbe, ki je udeležena v pripojitvi, izdelati podrobno pisno poročilo. KPK je kot neustrezne med drugim ocenila tudi postopke za imenovanje neizvršnih in izvršnih direktorjev ter glede teh postopkov izdala priporočila.
Globalna pravila o kibernetski varnosti
Več kot 50 držav, med njimi vse članice EU, je podprlo vzpostavitev mednarodnih pravil za zagotavljanje kibernetske varnosti, je sporočila francoska vlada. Države so podpisale t. i. pariški poziv k zaupanju in varnosti v kibernetskem prostoru. Med drugim želijo s temi pravili prepovedati, da bi države med oboroženimi spopadi s kibernetskimi orodji napadale kritično infrastrukturo, od katere so odvisna življenja civilistov. Določili bi tudi pravila, v kakšnih primerih bi država lahko podprla kibernetske napade in v kakšnih primerih bi lahko sprejela tovrstne povračilne ukrepe. K pobudi so se zavezale vse članice EU, ne pa tudi Kitajska, Rusija in ZDA.
Ukinitev premikanja ure brez vpliva na gospodarstvo
Ukinitev premikanja ure ne bi imela bistvenega vpliva na gospodarstvo, je pokazala anketa Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS). Tako je ocenilo 99 odstotkov od 960 v anketi sodelujočih obrtnikov in podjetnikov, nekateri so celo menili, da bo ukinitev premikanja ure pozitivno vplivala na zaposlene. Za 95 odstotkov vprašanih je uskladitev časovnega pasu z državami članicami EU in s sosednjimi državami zelo pomembna, saj bi poenotenje časa na notranjem trgu EU pozitivno vplivalo na gospodarstvo, predvsem zaradi usklajenih delavnikov. Da prehodno obdobje pred dokončno ukinitvijo ni potrebno, je ocenilo 99 odstotkov vprašanih.(TFL)