Vlada bo najverjetneje že na prvi redni seji po počitnicah, predvidoma 31. avgusta, ponovno odločala o slovenskem kandidatu za članstvo v odboru ZN za človekove pravice. Čeprav je vlada kandidaturo Boštjana M. Zupančiča, nekdanjega sodnika Evropskega sodišča za človekove pravice in slovenskega ustavnega sodnika že potrdila na seji 8. junija letos, pa je minister Karl Erjavec prejšnji teden zaradi spornih izjav Zupančiča napovedal zamenjavo kandidature. Pika na i naj bi bila Zupančičeva izjava, s katero je nekdanjo prvo francosko zdravstveno ministrico Simone Veil ob njeni smrti konec junija označil za največjo morilko vseh časov, ker je v Franciji uvedla pravico do splava.
Prva japonska tovarna v Sloveniji
Japonska družba Sumitomo Rubber Industries, ki je minuli teden napovedala investicijo v proizvodnjo medicinskih elastomerov v Sloveniji, bo po napovedih gospodarskega ministrstva v teh dneh razkrila, kje bo lokacija tovarne. V tovarno v Sloveniji bo investirala njena švicarska podružnica Lonstroff, vrednost investicije pa bo po njihovih navedbah dosegla 34 milijonov evrov. Japonska družba ima v mislih tri možne lokacije, najglasneje se omenja Logatec, v igri pa naj bi bila tudi Komenda in Trbovlje. Po napovedih gospodarskega ministrstva bo tovarna velika 12.000 kvadratnih metrov, velikost zemljišča na izbrani lokaciji pa bo znašala 32.000 kvadratnih metrov.
Kadrovska stiska v zaporih
Uprava RS za izvrševanje kazenskih sankcij želi zaposliti 30 novih pravosodnih policistov, v zaporih imajo namreč kadrovsko stisko. Največ težav imajo pri izvajanju spremstev zaprtih oseb, so navedli. Letos so tako morali odpovedati že 178 spremstev, tudi spremstva priprtih ali zaprtih oseb na obravnave na sodišče. "Z omenjenimi zaposlitvami rešujemo kadrovsko stisko, ki je prisotna v celem zaporskem sistemu," poudarjajo v upravi. Kot so še navedli, so v začetku letošnjega leta ocenili, da bi potrebovali vsaj še 40 pravosodnih policistov.
Več reda v Tržiču
Računsko sodišče ocenjuje, da je občina Tržič sprejela zadovoljive popravljalne ukrepe za odpravo nepravilnosti, ki jih je sodišče ugotovilo v reviziji o pravilnosti in smotrnosti poslovanja občine. Nepravilnosti so se nanašale na izdajanje občinskih glasil in objave v medijih. Kot ugotavlja računsko sodišče, je občina 5. julija pisno odpovedala pogodbo o sodelovanju na radijskem področju, na podlagi katere je sofinancirala tudi dejavnost lokalnega radia. Občina je tudi ukrepala in letos po navedbah sodišča pripravila programsko zasnovo občinskega glasila Tržičan.
Obogaten slovenski arhiv
Arhiv Republike Slovenije je nedavno v dar prejel prvi del arhivske zapuščine Slovenskega ameriškega raziskovalnega središča iz ZDA. Zbirka, za katero je zaslužen Edi Gobec, obsega podatke o osebnostih s slovenskimi koreninami, ki so s svojim delovanjem na različnih področjih pustile močan pečat, je za STA povedal direktor arhiva Bojan Cvelfar. Zbirko Slovenskega ameriškega raziskovalnega središča je od leta 1951 s pomočjo žene in prijateljev po svetu ter sodelavcev gradil ustanovitelj in ravnatelj središča ter zaslužni profesor kentske univerze Gobec. Le ta trenutno pri 91 letih pripravlja svojo 18 knjigo.
Odličja za slovenske dijake
Štirje slovenski dijaki so na 15. mednarodni lingvistični olimpijadi, ki je med 31. julijem in 4. avgustom potekala v Dublinu na Irskem, osvojili več odličij. Med 180 tekmovalci iz 29 držav je bila za slovenske predstavnike to ena najbolj uspešnih lingvističnih olimpijad, saj so poleg posamičnih odličij osvojili tudi ekipno bronasto kolajno. Srebrno posamično odličje je osvojila Anja Zdovc z Gimnazije Bežigrad. Bronasto posamično odličje bosta v domovino prinesla Aleksej Jurca in Ana Meta Dolinar, oba z Gimnazije Bežigrad. Ana Meta Dolinar je osvojila tudi posebno priznanje za najboljšo rešitev, so sporočili iz Zveze za tehnično kulturo Slovenije.(TFL)
Gradiva v obravnavi DZ | |
---|---|
Letno poročilo Odbora za finančno stabilnost za leto 2016 (41. člen), EPA 2088-VII |
Ostali dokumenti | |
---|---|
Izredna odpoved pogodbe o zaposlitvi delodajalca (1.) |