Dnevne zakonodajne novosti / 21. junij 2018
LEX-KOLEDAR
Pravni akti, ki danes začnejo ali prenehajo veljati oz. se uporabljati: 2 pravna akta
Zadnji uradni list v obdelavi: št. 25/2025 z dne 11.4.2025
TEMA DNEVA
Premier in predsednik DZ hkrati?
Tema dneva

Ob ugibanjih, ali bo premier, ki opravlja tekoče posle, Miro Cerar kandidat za mesto predsednika DZ, se je znova odprlo vprašanje, ali bi lahko opravljal obe funkciji hkrati. Mnenja pravnikov so bila skozi leta različna: nekateri so to možnost kategorično zavrnili, drugim pa se zdi hkratno vodenje vlade in DZ pod določenimi pogoji dopustno. Strokovnjak za upravno pravo Rajko Pirnat meni, da hkratno opravljanje obeh funkcij ne bi bilo skladno z vidika načela delitve oblasti. Edini način, da bi spoštovali to načelo, bi tako bil, da bi vodenje vlade oz. tekočih poslov prevzel podpredsednik vlade, ki v DZ ni bil izvoljen. Prav tako tekočih poslov ne bi več mogli opravljati ministri, ki so postali poslanci.

Plačilo tudi za čas primopredaje dela
Delovno in socialno sodišče v Ljubljani je v individualnem sporu, ki ga je sindikat ministrstva za obrambo sprožil za svojega člana, pritrdilo argumentaciji sindikata in odločilo, da mora ministrstvo delavcu zagotoviti ustrezno plačilo za odmor za malico, ki ga ne more koristiti, kot tudi za čas primopredaje dela pred ali po opravljeni izmeni. Ta predaja dela terja od delavca, da po koncu svojega delovnega časa ostane na delovnem mestu in preda delo naslednjemu, kar ob normalnem teku dogodkov traja 15 minut na izmeno, ob izrednih primerih pa precej dlje. Sodbo so v sindikatu označili kot pomembno zmago v korist vseh delavcev.

Majhen prispevek na trgu dela
Na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) pozdravljajo prost dostop na slovenski trg dela, ki bo z julijem omogočen hrvaškim državljanom. Spomnili so, da bo takrat vzpostavljen tudi register podjetij z visoko dodano vrednostjo. Opozarjajo pa, da gre le za korak na dolgi poti, saj neugodni demografski trendi in strukturna neskladja na trgu dela ostajajo. Kadrovska vrzel je po navedbah GZS trenutno največja težava gospodarstva. Na trg dela letno prihaja 20.000 oseb, z njega pa jih odide okoli 30.000. S pomanjkanjem ustreznih kadrov se tako kljub 80.000 brezposelnim srečuje skoraj polovica vseh delodajalcev, v skupini velikih podjetij pa že skoraj 70 odstotkov, so zapisali.

Vrhovno sodišče zavrglo pritožbe
Vrhovno sodišče je zavrglo pritožbi neparlamentarnih strank zoper izid volitev v DZ. To sodišče je namreč pristojno za odločanje o volilnih sporih le v primerih, ki se nanašajo na kandidacijski postopek, za presojo zakonitosti rezultata volitev v DZ pa ne. Pritožniki so trdili, da je izid volitev rezultat privilegijev določenih političnih strank in da so volitve potekale na podlagi neustavnih zakonov. Odločitev vrhovnega sodišča po mnenju predsednika stranke Sloga Janka Vebra potrjuje pravno praznino v volilni zakonodaji. Napovedal je, da bodo nadaljevali postopke in uporabili vsa pravna sredstva zoper izid volitev.

Boljši odzivi na razlike v EU gospodarstvih
Torkov dogovor o proračunu območja z evrom med nemško kanclerko Angelo Merkel in francoskim predsednikom Emmanuelom Macronom po besedah slednjega začenja "drugo fazo v življenju naše skupne valute". A več ključnih vprašanj ostaja odprtih. "Naj povem pragmatično. Ko je predlog preveč natančen, to lahko deluje kontraproduktivno," opozarja Macron. Pariz in Berlin želita novi proračun vzpostaviti do leta 2021. Financiral naj bi investicije v območju s skupno valuto in še posebej podprl revnejše države članice. Tako bi se območje z evrom lahko uspešneje odzvalo na razlike med gospodarstvi, je po srečanju z Merklovo v Nemčiji v torek dejal Macron.

Od jutri višje carine na blago iz ZDA
Sredi meseca potrjene višje carine EU na ameriško blago bodo veljale od petka, je sporočila Evropska komisija. Gre za odziv unije na carine, ki jih je ameriški predsednik Donald Trump uvedel na evropski izvoz jekla in aluminija. EU se je odzvala s carinami na uvoz ameriškega blaga v vrednosti 2,8 milijarde evrov. Gre za izdelke, kot so slavne ameriške kavbojke, motorna kolesa (npr. Harley Davidson) in viski. Na seznamu so tudi brusnice, brusnični sok, pomarančni sok, sladka koruza in arašidovo maslo, pa moška usnjena obutev, kozmetični izdelki ter vrsta proizvodov iz jekla. Za veliko večino proizvodov bodo carine 25-odstotne.(TFL)