Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) v poročilu za lani kot najbolj problematična področja ponovno izpostavlja integriteto, nasprotje interesov, nezdružljivost funkcij in omejitve poslovanja. Še vedno izstopa tudi nespoštovanje odločitev komisije in njenih priporočil, so zapisali. Komisija sicer po lastnih ocenah deluje uspešno, a mora postati bolj učinkovita. K temu lahko prispeva novelizacija zakona, vendar pa se politika "ne odziva na pobude komisije po enotni ureditvi instituta nezdružljivosti funkcij".(več)
Vlada ne bo podaljšala znižanja DDV na energente
Vlada ne bo podaljšala ukrepa znižanja DDV na energente, saj je bil sprejet z namenom znižanja visokih cen energentov v času zadnje ogrevalne sezone, ko so bile razmere na trgu energentov še posebej zaostrene, so včeraj sporočili z ministrstva za finance. Ukrep, ki velja od 1. septembra lani, se bo tako danes iztekel.(več)
NSi bi problem čakalnih vrst reševala tudi z vključevanjem zasebnikov
Ključen problem zdravstva je dostopnost do zdravstvenih storitev, menijo v NSi. Zato predlagajo dopolnitve zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, po katerem bi na področjih, kjer je presežena dopustna čakalna doba, uporabili vse zmogljivosti v zdravstvu, torej tudi zasebnike.(več)
Policija lani beležila najvišjo preiskanost kaznivih dejanj v zadnjih desetih letih
Policija je lani beležila 53,6-odstotno preiskanost kaznivih dejanj. Preiskanost je bila tako najvišja v zadnjih desetih letih, izhaja iz letnega poročila o delu policije v letu 2022, ki je med vladnimi gradivi v obravnavi. Lani je močno naraslo tudi število nedovoljenih prehodov zunanje schengenske meje.(več)
Vlada za odpravo plačnih nesorazmerij predvideva 267 milijonov evrov, manj od pričakovanj sindikatov
Vlada je na ponedeljkovih pogajanjih sindikatom javnega sektorja predstavila predlog za odpravo plačnih nesorazmerij, težak 267 milijonov evrov. Sindikati uradnega predloga še niso prejeli, zato ga podrobno niso želeli komentirati, je pa po besedah vodje pogajalske skupine dela sindikatov Jakoba Počivavška na prvi pogled znesek nižji od pričakovanj.(več)
Upravni odbor OZS proti zamisli o 30-urnem delovnem tednu in obvezni božičnici
Člani upravnega odbora Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS) so med drugim razpravljali o zakonodajnih spremembah na področju trga dela, o katerih tečejo pogajanja med socialnimi partnerji. Obrtniki in podjetniki nasprotujejo možnosti uvedbe 30-urnega delovnega tedna in obvezni božičnici.(več)
Označbo izbrana kakovost bodo lahko uporabljali tudi gostinci
Označba izbrana kakovost, po kateri potrošniki kakovostne slovenske pridelke in izdelke v trgovinah prepoznavajo od leta 2016, se širi tudi v gostinske obrate. Gostinci bodo lahko z njo označili jedi, pripravljene iz mesa iz sheme izbrana kakovost, so sporočili s kmetijskega ministrstva, kjer so predstavili tudi promocijsko kampanjo.(več)
AAG: Upravno sodišče ustavilo izvajanje odločbe o odstrelu medvedov
Upravno sodišče je s 23. majem ustavilo izvajanje odločbe o odstrelu 235 medvedov v tem letu, ki jo je aprila izdalo ministrstvo za naravne vire in prostor, so sporočili iz nevladne organizacije Alpe Adria Green. Ta je namreč vložila tožbo na sodišče. V času do izdaje začasne odredbe je bilo iz narave z odstrelom že odvzetih 180 rjavih medvedov, so za STA pojasnili na ministrstvu za naravne vire.(več)
Furs: V nadzoru stojnic sadja eden od kršiteljev zamolčal 767 računov
Finančna uprava RS (Furs) je od aprila, ko se je začela sezona prodaje sadja, na pomičnih strojnicah izvedla več kot 60 nadzorov pri 20 zavezancih za davek. Dvema so inšpektorji izrekli prepoved opravljanja dejavnosti, pri enem pa so ugotovili, da davčno ni potrdil 767 izdanih računov.(več)
HSE mora Nikoliću zaradi nezakonite odpovedi plačati 120.000 evrov
Vrhovno sodišče je presodilo, da je bila prekinitev delovnega razmerja nekdanjemu generalnemu direktorju Holdinga Slovenske elektrarne (HSE) Stojanu Nikoliću nezakonita, piše Dnevnik. HSE mora tako Nikoliću plačati denarno nadomestilo v višini 120.000 evrov.(več)