Dnevne zakonodajne novosti / 29. april 2025
LEX-KOLEDAR
Pravni akti, ki danes začnejo ali prenehajo veljati oz. se uporabljati: 0 pravnih aktov
Zadnji uradni list v obdelavi: št. 28/2025 z dne 25.4.2025
TEMA DNEVA
Svobodni sindikati za dopolnitev seznama poklicnih bolezni
Tema dneva

Zveza svobodnih sindikatov je ob svetovnem dnevu varnosti in zdravja pri delu pozvala ministrico za zdravje naj na podlagi predlogov zveze dopolni seznam poklicnih bolezni. Na slovenskem seznamu poklicnih bolezni naj bodo tudi nealergijska astma, bolezni, povzročene s sončnim in drugim virom UV sevanja, posttravmatska stresna motnja in poklicne okvare hrbtenice. Predlagajo še, naj vlada v EU glasuje za začetek postopka za oblikovanje nove evropske direktive o preprečevanju psihosocialnih tveganj pri delu.(več)

V javni obravnavi predlog sprememb zakona o urejanju trga dela
Na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti so pripravili predlog sprememb zakona o urejanju trga dela, ki gre v smeri izboljšanja socialne varnosti brezposelnih, povečanja delovne aktivnosti starejših brezposelnih ter preprečevanja predčasnega upokojevanja. Osnutek novele zakona je do 5. maja v javni obravnavi.(več)

Stališča o dodatku k pokojninam za izjemne umetniške dosežke
V referendumsko kampanjo o dodatku k pokojnini za izjemne umetniške dosežke je vključenih 12 organizatorjev. Zagovorniki menijo, da zakon prinaša jasna in transparentna merila, medtem ko nasprotniki menijo, da gre za podeljevanje privilegijev ozki skupini ljudi in izpostavljajo, da je treba najprej urediti pokojninski sistem za vse upokojence.(več)

Koalicija s predlogom za izplačilo nadomestil za premoženjske oškodovance druge svetovne vojne
Koalicija je v DZ vložila predlog zakona o pavšalnem nadomestilu za povzročeno premoženjsko vojno škodo v drugi svetovni vojni. Upravičencem s priznanim statusom žrtve vojnega nasilja, kamor med drugim sodijo izgnanci, interniranci, taboriščniki in ukradeni otroci, bi država izplačala 8000 evrov v štirih letnih obrokih po 2000 evrov.(več)

Vlada za v. d. direktorja javne agencije za kakovost v zdravstvu imenovala Marka Korenjaka
Vlada je minuli teden na seji izdala odločbo o imenovanju Marka Korenjaka za vršilca dolžnosti direktorja Javne agencije RS za kakovost v zdravstvu, in sicer do imenovanja direktorja, vendar največ za šest mesecev, to je najdlje do 15. novembra. Korenjak ima več kot desetletje izkušenj v zdravstvu, s poudarkom na kakovosti, so sporočili po seji.(več)

Sindikat farmacevtov za oceno ustavnosti zaradi onemogočenega ugovora vesti
Sindikat farmacevtov Slovenije Sifarm je na ustavno sodišče vložil zahtevo za oceno ustavnosti 21.a člena zakona o lekarniški dejavnosti, ki je farmacevtskim delavcem v lekarnah onemogočil uveljavljanje ugovora vesti. V sindikatu predlagajo tudi začasno zadržanje izvrševanja tega člena, so sporočili iz Konfederacije sindikatov Slovenije Pergam.(več)

Primorske novice: Višje sodišče potrdilo oprostilno sodbo za Črnigoja
Koprsko višje sodišče je po poročanju Primorskih novic potrdilo oprostilno sodbo za nekdanjega prvega moža propadlega Primorja Dušana Črnigoja, njegovega takratnega pomočnika Alojza Bolčino in nekdanjega lastnika podjetja MGT Kumrovec Maria Gvozdena. Oprostilna sodba je tako postala pravnomočna.(več)

V EU lani padec izvoza surovin, ki jih je mogoče reciklirati
Lani je EU v druge države izvozila za 35,7 milijona ton surovin, ki jih je mogoče reciklirati. To vključuje tudi odpadke in ostanke, ki jih je mogoče reciklirati. Izvoz je bil tako za 8,2 odstotka manjši kot leto prej. Na drugi strani pa se je uvoz tovrstnih surovin v EU okrepil za 17,5 odstotka na 46,7 milijona ton, je sporočil Eurostat.(več)

Revizorji pozivajo k ponovni oceni strategije EU na področju čipov
EU trenutno pri izpolnjevanju cilja, da bi do leta 2030 dosegla 20-odstotni delež svetovne proizvodnje mikročipov, zelo zaostaja, je v poročilu ocenilo Evropsko računsko sodišče. Evropsko komisijo je pozvalo, naj ponovno oceni dolgoročno strategijo EU na tem področju in jo prilagodi dejanskemu stanju.(več)

Na ICJ o obveznostih Izraela glede pomoči Palestincem
Na Meddržavnem sodišču (ICJ) v Haagu so se včeraj začela petdnevna zaslišanja o pravnih obveznostih Izraela do agencij ZN v Gazi, potem ko je Izrael agenciji ZN za palestinske begunce UNRWA lani prepovedal delovanje na palestinskih ozemljih. Izrael medtem nadaljuje zračne napade na Gazo, kjer so humanitarne razmere grozljive, poročajo tuje agencije.(več)