Dnevne zakonodajne novosti / 10. november 2017
LEX-KOLEDAR
Pravni akti, ki danes začnejo ali prenehajo veljati oz. se uporabljati: 0 pravnih aktov
Zadnji uradni list v obdelavi: št. 25/2025 z dne 11.4.2025
TEMA DNEVA
Upoštevanje pokojninske dobe kot pred 2013
Tema dneva

Državi zbor je s 64 glasovi za in dvema proti sprejel pokojninsko novelo, ki sta jo vložili koalicijski SD in DeSUS. V skladu z njo se bo čas prostovoljne vključitve v obvezno pokojninsko zavarovanje znova štel v pokojninsko dobo brez dokupa. Prostovoljno so se v obvezno pokojninsko zavarovanje po navadi vključevali tisti, ki so izgubili delo po stečaju podjetja in jim je po določenem času prenehala pravica do nadomestila, tisti s krajšim delovnim časom in starejši brezposelni, ki so bili nezaposljivi in so čakali na upokojitev, so pojasnili predlagatelji. Druga sprememba v noveli pa določa, da bo Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje obvestil zavarovance, če jim delodajalec ne plačuje prispevkov. Novela se bo začela uporabljati 1. januarja 2018.

Mali delničarji: neustrezno sodno varstvo
Vlada je sprejela predlog zakona o postopku sodnega varstva imetnikov kvalificiranih obveznosti bank. Z njim popravlja neustavnost novele zakona o bančništvu, ki je bila podlaga za izbris ob izrednih ukrepih Banke Slovenije konec leta 2013, v delu, ki ni omogočal učinkovitega sodnega varstva. Z uveljavitvijo zakona zamuja pol leta. Predlog ureja pravico do dostopa do podatkov, ki bodo tožnikom omogočili pripravo tožbenih zahtevkov, je povedala ministrica za finance Mateja Vraničar Erman. Po mnenju Društva Mali delničarji Slovenije pa predlog ne odpravlja ugotovljene protiustavnosti glede učinkovitega sodnega varstva.

Vračanje pravic študentom
Poslanci DZ so soglasno, z vsemi 71 navzočimi glasovi, sprejeli novelo zakona o visokem šolstvu, ki vrača pravice študentom, ki so na podlagi 69. člena zakona ostali brez njih. Novela zakona črta časovno omejitev trajanja pravic. Tistih, ki so zaradi omejitve ostali brez zdravstvenega zavarovanja, pa tudi brez ostalih pravic, ki izvirajo iz statusa študenta, kot so subvencionirana prehrana, bivanje in prevoz, je bilo 609. Ti so tudi mlajši od 26 let, dolžino študija pa so presegli večinoma s tem, ker so se med študijem prepisali na drug program. Z novelo se upravičenost do izgubljenih pravic zagotavlja tudi za nazaj.

Bolj kakovostne revizije
Vlada je sprejela predlog novele zakona o revidiranju, s katero naj bi se po besedah ministrice za finance Mateje Vraničar Erman zagotovilo višjo kakovost revizij računovodskih izkazov. Z njo se natančneje opredeljuje vloga pooblaščenih revizorjev, krepi njihovo neodvisnost in izboljšuje javni nadzor nad njimi. Gre za prenos evropske direktive na področju obveznega revidiranja, je na novinarski konferenci po seji vlade povedala ministrica. Ob tem je izrazila pričakovanje, da se bo z uveljavitvijo predlaganih rešitev zagotovilo višjo kakovost revizij, ki se izvajajo na območju Slovenije.

Več denarja za volonterska pripravništva
Vlada je na predlog Vrhovnega sodišča RS za volonterska pripravništva v sodstvu junija višjim sodiščem dodatno razporedila nekaj več kot 107.000 evrov. Po podatkih, s katerimi razpolaga ministrstvo za pravosodje, je bilo na podlagi tega do sredine oktobra letos v sodstvu sprejetih 89 novih sodniških pripravnikov volonterjev. Spomladi je namreč odbor DZ za pravosodje ob obravnavi problematike pripravništev v pravosodju vladi priporočil, naj v sodelovanju z vrhovnim sodiščem pospeši aktivnosti za zagotovitev hitrejšega dostopa za nastop volonterskega sodniškega pripravništva ter aktivneje pristopi k celoviti ureditvi področja pravniškega državnega izpita.

Minimalna vajeniška nagrada ne bo obdavčena
Vlada je sprejela spremembo uredbe o davčni obravnavi povračil stroškov in drugih dohodkov iz delovnega razmerja. Ta sledi novemu zakonu o vajeništvu, ki se bo začel uporabljati 3. decembra. Spreminjajo se zneski plačil vajencem za obvezno praktično delo, ki se ne vštevajo v davčno osnovo dohodka iz delovnega razmerja. Na podlagi zakona o dohodnini se namreč v davčno osnovo dohodka iz delovnega razmerja ne vštevajo plačila vajencem za obvezno praktično delo do višine, ki jo določi vlada. Zakonu o vajeništvu pa določa najnižje mesečne zneske vajeniške nagrade, in sicer 250 evrov za prvi letnik, 300 evrov za drugi letnik in 400 evrov za tretji letnik.(TFL)