Varuh človekovih pravic na lastno pobudo obravnava problematiko onesnaženja okolja na Vrhniki zaradi požara, ki je minuli ponedeljek prizadel vrhniško podjetje za predelavo nevarnih odpadkov Kemis. Pri varuhu pričakujejo, da se v tovrstnih situacijah pristojni organi primerno odzovejo in javnost ustrezno obveščajo. Glede na javne informacije ocenjujejo, da v konkretnem primeru ni zadoščeno kriterijem, ki jih postavlja Aarhuška konvencija. Kot pojasnjujejo, so na pristojne organe že naslovili več poizvedb, ki se nanašajo na njihovo delovanje v konkretni zadevi. Tudi občani Kemisu, pristojnim službam in občini že od požara dalje očitajo pomanjkanje informacij o stanju okolja in varnosti za zdravje ljudi.
Supov ne bo več treba registrirati
Vlada je potrdila predlog novele pomorskega zakonika, ki med drugim črta določbe zakona o plovbi po celinskih vodah, ki predpisujejo vpis športnih veslaških čolnov in manjših čolnov z nizkim motornim pogonom, ki se uporabljajo v gospodarske namene, na primer supov, v vpisnik čolnov. S tem bodo usklajene določbe o vpisu plovil za plovbo po morju in celinskih vodah. Novela zakonika bo tudi dala pravno podlago tudi za izdajo podzakonskega akta vlade, ki se nanaša na izvajanje sistema za nadzor plovbe, in za delitev koncesijske dajatve med lokalne skupnosti, na območju katerih se nahaja kopenski del koprskega tovornega pristanišča.
Ustavno sodišče o zakonu o tujcih
Ustavno sodišče je obravnavalo predlog za začasno zadržanje 10.b člena zakona o tujcih, ki ureja ukrepanje ob spremenjenih migracijskih razmerah. Varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer je namreč ob zahtevi za oceno ustavnosti predlagala tudi zadržanje izvajanja omenjenega člena. Odločitev ustavnega sodišča še ni znana. Člen 10.b predvideva, da v primeru aktivacije ukrepa policija tujcu, ki ne bo izpolnjeval pogojev za vstop v Slovenijo, ne bo dovolila vstopa v državo, tujca, ki je nezakonito vstopil v državo in se na območju izvajanja ukrepov nahaja nezakonito, pa bo privedla do državne meje in ga napotila v državo, iz katere je nezakonito vstopil.
Koncesionarji in “dvoživke”
Poslanci so opravili prvo branje predloga novele zakona o zdravstveni dejavnosti. Med poslanci se krešejo različna mnenja o predlogu novele zakona, v razpravi je bilo zlasti zaslediti nasprotujoča konceptualna stališča glede vloge koncesionarjev in dela pri drugih delodajalcih. O primernosti predloga za nadaljnjo obravnavo bodo poslanci odločali v torek. Kritike zakona sicer prihajajo tudi iz koalicije, zlasti iz DeSUS. V predstavitvi poslanskih skupin so govorniki večinoma izpostavljali, da bi si želeli celovitih in ne delnih rešitev, ki se ne lotevajo najbolj perečih težav v zdravstvu.
Zeliščne cigarete na odrih?
Poslanske skupine tako koalicije kot tudi opozicije so si neenotne glede predloga dopolnitve zakona o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov, ki ga je v parlamentarni postopek vložila skupina poslancev s Sašo Tabakovićem (SMC) na čelu. Po dopolnitvi zakona bi bilo mogoče kajenje zeliščnih cigaret na gledaliških odrih. Tabaković je opozoril, da bi lahko prav zaradi te omejitve nekatera gledališča že umaknila določene predstave iz repertoarjev, ponekod se je to že zgodilo. Nihče ne oporeka, da ima vsakdo pravico do zdravega življenjskega sloga, je dejal in dodal, da tudi nihče ne sili nastopajočih h kajenju cigaretnih nadomestkov na odru.
Potica na poti zaščite
Slovenska potica, ki ji je dodatno svetovno slavo pred kratkim dodal papež Frančišek, bo zaščitena kot zajamčena tradicionalna posebnost. To pomeni, da proizvodnja ne bo geografsko omejena, zaščitena pa bo receptura, postopek proizvodnje ali sestavine. Glavno vlogo pri usklajevanju receptur in nadevov je prevzela kmetijsko gozdarska zbornica. Ta je v sodelovanju z gospodarsko in obrtno zbornico Slovenije organizirala več internih ocenjevanj potic, katerih cilj je bil v prvi vrsti uskladiti optimalno recepturo za pripravo testa za potice ter za nadeve. Do zdaj so se dogovorili, da bo potica zaščitena s petimi nadevi, in sicer orehovim, orehovim z rozinami, rozinovim, pehtranovim in pehtranovim s skuto.(TFL)
Ostali dokumenti | |
---|---|
Drugi dohodki in davčni sporazumi |