Dnevne zakonodajne novosti / 13. julij 2022
LEX-KOLEDAR
Pravni akti, ki danes začnejo ali prenehajo veljati oz. se uporabljati: 1 pravni akt
Zadnji uradni list v obdelavi: št. 25/2025 z dne 11.4.2025
TEMA DNEVA
Predlagatelji za nedopustnost referenduma o noveli zakona o nalezljivih boleznih
Tema dneva

Predlagatelji novele zakona o nalezljivih boleznih so v DZ vložili predlog sklepa o nedopustnosti zakonodajnega referenduma. Ocenjujejo namreč, da zakon spada med izjeme, navedene v 90. členu ustave. Ta določa, da predmet referenduma med drugim ne more biti zakon, ki odpravlja protiustavnost. V preteklem tednu sta namreč v DZ romali dve pobudi za razpis referenduma o nedavno sprejeti noveli, ki strožje kot doslej omejuje vlado pri vseh tistih ukrepih, ki bi lahko posegali v osnovne pravice posameznika.(več)

Odbor DZ prek predloga zakona o oblikah alternativnih investicijskih skladov
Odbor DZ za finance je včeraj brez glasu proti potrdil predlog zakona o oblikah alternativnih investicijskih skladov, s katerim naj bi okrepili kapitalski trg v Sloveniji. K predlogu je sprejel vrsto dopolnil, ki naj bi naslovila številna opozorila zakonodajno-pravne službe DZ.(več)

V DZ ustanovljena delovna skupina komisije za poslovnik za pripravo sprememb in dopolnitve poslovnika DZ
Člani komisije DZ za poslovnik so na prvi redni seji imenovali člane v delovno skupino komisije, ki bo pripravila predlog sprememb in dopolnitve poslovnika DZ. Delovno skupino bodo sestavljali Lena Grgurevič (Gibanje Svoboda), Jani Prednik (SD), Matej Tašner Vatovec (Levica), Karmen Furman (SDS) in Aleksander Reberšek (NSi).(več)

KPK bo na sodbo glede Horvathove nezdružljivosti funkcij vložila revizijo
Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) bo na sodbo upravnega sodišča glede nezdružljivosti funkcij poslanca DZ in člana sveta Madžarske samoupravne narodnostne skupnosti Občine Lendava Ferenca Horvatha vložila revizijo. Če bo treba, pa bodo kasneje predlagali tudi spremembo zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, so sporočili s KPK.(več)

ZZZS: Predlagani interventni ukrepi ne bodo zagotovili stabilnosti zdravstvenega sistema
Ukrepi, ki jih za zdravstvo predlaga vlada z interventnim zakonom, po oceni ZZZS ne bodo zagotovili stabilnosti zdravstvenega sistema. Menijo, da bi bilo treba najprej zagotoviti točne podatke o čakalnih dobah, pa tudi izenačiti pogoje dela v javnih zavodih in pri koncesionarjih, da bi omogočili nagrajevanje po storilnosti in učinkovitosti.(več)

DZ bo predlog novele zakona o RTVS obravnaval na izredni seji v četrtek
DZ bo predlog novele zakona o RTV Slovenija, s katerim bi depolitizirali javni zavod, obravnaval jutri na izredni seji, je sklenil kolegij predsednice DZ. Na isti seji bodo po današnji odločitvi kolegija predsednice DZ obravnavali tudi predlog sklepa o nedopustnosti razpisa zakonodajnega referenduma o noveli zakona o nalezljivih boleznih.(več)

Inšpektorji še naprej zaznavajo kršitve pri prodaji tobačnih izdelkov mladoletnikom
Tržni inšpektorji še naprej zaznavajo kršitve pri prodaji tobačnih izdelkov mladoletnim osebam. Maja in junija so v nadzorih odkrili preko 40 odstotkov kršitev, a so rezultati malenkost boljši kot v nadzoru pred obdobjem epidemije. Pogosto so prodajalci sicer od kupca zahtevali osebni dokument, a napačno izračunali starost, ugotavlja inšpektorat.(več)

LMŠ in SAB tudi uradno pod okriljem Gibanja Svoboda
Lista Marjana Šarca (LMŠ) in Stranka Alenke Bratušek (SAB) sta od zdaj tudi uradno del Gibanja Svoboda. Notranje ministrstvo je namreč izdalo odločbo o njuni pripojitvi h Gibanju Svoboda, hkrati pa je stranki LMŠ in SAB izbrisalo iz registra političnih strank. Gibanje Svoboda je tako postalo tudi njun pravni naslednik.(več)

Finančni ministri EU menjalni tečaj kune določili pri 7,5 kune za evro
Finančni ministri članic EU so sprejeli pravno podlago, ki bo Hrvaški omogočila, da bo od 1. januarja 2023 uporabljala evro. Menjalni tečaj so postavili pri 7,53450 kune za evro. Hrvaška, ki je del EU od leta 2013, bo 1. januarja postala 20. članica evrskega območja. V njem je tudi Slovenija, ki je evro prevzela leta 2007.(več)

Sodišče EU dopušča tožbo družbe Nord Stream 2 zoper evropsko direktivo
Sodišče EU je ugotovilo delno dopustnost tožbe družbe Nord Stream 2 zoper direktivo, s katero so bila nekatera pravila notranjega trga z zemeljskim plinom razširjena na plinovode iz tretjih držav. Tožbo proti Evropski komisiji je švicarska hčerinska družba ruskega Gazproma vložila leta 2019.(več)