Vlada je na včerajšnji redni seji sprejela odločitev o znižanju davka na dodano vrednost (DDV) na energente za vse uporabnike, je po seji povedal minister za finance Klemen Boštjančič. Znižana 9,5-odstotna davčna stopnja bo veljala za čas kurilne sezone, od 1. septembra do 31. maja prihodnje leto. Načrtovane spremembe je vlada sprejela v obliki predloga posebnega zakona o nujnem ukrepu, ki ga državnemu zboru v obravnavo in sprejetje pošilja po nujnem postopku.(več)
Za pripombe na predlog o evidencah na področju dela mesec dni časa
Ministrstvo za delo želi zakon o evidencah na področju dela in socialne varnosti nadgraditi v smeri preprečitve zlorab predvsem na področju vodenja evidenc o izrabi delovnega časa. Deležnike je pozvalo, naj mu do 27. avgusta posredujejo pripombe na predlog novele zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti.(več)
Vlada sprejela posebno uredbo o varovanju predsednika vlade
Vlada je na seji sprejela tudi spremembe uredbe o policijskem varovanju. Za varovanje predsednika vlade je sprejela posebno uredbo, stopnja varovanja se zanj sicer ne spreminja. Podpredsedniki vlade pa bodo po novem varovani enako kot ministri, razen če bo to narekovala ocena ogroženosti. Varovana oseba bo tudi varuh človekovih pravic.(več)
Vlada na seji še o drugih gospodarskih temah
Na seji je vlada med drugim na podlagi zakona o blagovnih rezervah sprejela sklep o oblikovanju obveznih rezerv nafte in njenih derivatov za leto 2022. Izdala je uredbo o ekološki pridelavi in predelavi kmetijskih pridelkov in živil, kar je bilo potrebno zaradi nove zakonodaje EU za ekološko kmetovanje in na podlagi zadnje spremembe zakona o kmetijstvu. Sprejela pa je tudi dodatek k strategiji digitalne transformacije gospodarstva.(več)
SDS z referendumsko pobudo tudi na zakon o dolgotrajni oskrbi
SDS je vložila 4595 podpisov za začetek postopkov za razpis zakonodajnega referenduma o spremembi zakona o dolgotrajni oskrbi, ki zamika uveljavitev zakona za leto dni, kar je po mnenju SDS škodljivo za starejše. To je že tretja referendumska pobuda SDS, zato pričakujejo, da se bodo vsi referendumi izvedli na enega od volilnih dni.(več)
Ministrstvo: Referendumska pobuda SDS škodi starejšim
Ministrstvo za delo je v odzivu na referendumsko pobudo SDS zapisalo, da je bil zamik izvajanja zakona o dolgotrajni oskrbi sprejet izključno zaradi pomanjkljivosti in neizvedljivosti zakona v praksi, čemur je pritrdila tudi stroka. Referendumska pobuda SDS pa gre po mnenju ministrstva v škodo tako izvajalcem kot uporabnikom dolgotrajne oskrbe.(več)
Zaradi škode ob požarih na Krasu bo vlada za pomoč prosila Solidarnostni sklad EU
Vlada je ministrstvu za obrambo odredila pripravo ocene škode požarov na Krasu. Po pripravi ocene bosta ministrstvi za obrambo in gospodarstvo za pomoč pri povrnitvi škode zaprosili Solidarnostni sklad EU. Obrambno ministrstvo pa mora do konca avgusta pripraviti spremembe zakona o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami.(več)
Inšpekcija ni ugotovila špekulacij glede peletov in drv, pomanjkanje posledica povpraševanja
Tržni inšpektorat je v nadzoru dobavljivosti peletov, drv, kurilnega olja in lesnih sekancev ter peči na trda goriva ugotovil, da nihče od nadziranih subjektov ne zadržuje blaga v skladiščih iz špekulativnih namenov, pomanjkanje pa da je posledica močno povečanega povpraševanja in omejitve izvoza energentov iz nekaterih držav.(več)
Generalna skupščina ZN pravico do čistega, zdravega in trajnostnega okolja priznala kot človekovo pravico
Generalna skupščina ZN je včeraj na pobudo več držav, med katerimi je ključno vlogo odigrala tudi Slovenija, s 161 glasovi za, nobenim proti in osmimi vzdržanimi sprejela zgodovinsko resolucijo, s katero je na globalni ravni priznala pravico do čistega, zdravega in trajnostnega okolja.(več)