Dnevne zakonodajne novosti / 6. november 2017
LEX-KOLEDAR
Pravni akti, ki danes začnejo ali prenehajo veljati oz. se uporabljati: 0 pravnih aktov
Zadnji uradni list v obdelavi: št. 25/2025 z dne 11.4.2025
TEMA DNEVA
Nižja obdavčitev trinajste plače in božičnice
Tema dneva

V GZS so pozdravili odločitev pristojnega odbora DZ, da se izplačila nagrad za poslovno uspešnost oz. 13. plače in božičnice oprosti plačila dohodnine do višine povprečne plače v Sloveniji. Od uveljavitve zadnjih sprememb pri dohodnini z letošnjim letom je ta meja določena pri 70 odstotkih povprečne plače. Povišanje meje so v GZS predlagali skupaj z ZSSS, odbor pa je predlog vključil v paket davčnih zakonov, ki ga je v četrtek pripravil za odločanje v DZ. Po oceni GZS bo sprememba omogočila, da bi bili zaposleni v zasebnem sektorju ob istem strošku dela deležni višjega neto prejemka. Neto izplačilo nagrade bi se po njihovi analizi v povprečju povečalo s 700 na 872 evrov oz. za 172 evrov neto na zaposlenega.

Izredna seja DZ o novelah treh zakonov
Skupina poslank in poslancev s prvopodpisano vodjo poslanske skupine SMC je vložila zahtevo za sklic izredne seje DZ, na kateri bodo odločali o predlogu spremembe zakona o visokem šolstvu, noveli pokojninskega zakona ter noveli zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev. Kot najverjetnejši dan za sejo se omenja četrtek. Poleg tega bosta ta teden pred bančno preiskovalno komisijo pričala nekdanja predsednika vlade Janez Janša in Alenka Bratušek. Kar dvakrat bo zasedala zdravstvena preiskovalna komisija, na redni seji pa se bo sestal tudi državni svet.

Pomanjkljivo zakonsko določilo
Vrhovno sodišče je vložilo zahtevo za oceno ustavnosti 47. člena zakona o urejanju trga dela, ki se nanaša na izbor delodajalcev za sodelovanje v programih aktivne politike zaposlovanja. Po oceni sodišča člen ne vsebuje postopkovnih ali materialnopravnih pravil, ki bi bila podlaga za odločanje o izboru delodajalcev, ki bodo vključeni v programe. Ker je postopkov, ki se vodijo po 47. členu ZUTD in sorodnih pravnih normah, izjemno veliko, je vrhovno sodišče tudi predlagalo, da ustavno sodišče to zadevo obravnava absolutno prednostno. Na ministrstvu za delo so pojasnili, da pogoje za oddajo ponudb in vsebinska merila določijo v vsakokratnem javnem povabilu.

Kmalu znana odločitev o pritožbi glede Agrokorja
Senat ljubljanskega okrožnega sodišča je odločil o pritožbi države in Sberbank na sklep, s katerim je sodišče postopek izredne uprave v Agrokorju v Sloveniji priznalo kot tuji postopek zaradi insolventnosti, so sporočili s sodišča. Kakšna je odločitev, niso razkrili. "Odločitev bo znana v čim krajšem možnem času in bo objavljena na spletnih straneh Ajpesa. Zoper odločitev sodišča je možna pritožba na vrhovno sodišče," so ob tem navedli na ljubljanskem okrožnem sodišču. Država se je na sklep pritožila, saj je ocenila, da bi postopek izredne uprave v Agrokorju ogrozil tako Mercator kot gospodarsko, socialno in finančno stabilnost Slovenije.

Sistematični zdravstveni pregledi otrok
Zveza aktivov svetov staršev Slovenije (ZASSS) v odzivu na problematiko izvajanja sistematičnih zdravstvenih pregledov otrok v osnovni šoli poziva ministrstvi za izobraževanje, znanost in šport ter za zdravje k ureditvi razmer. Neurejene razmere so lahko kršitev ustavnih pravic otrok do zdravja ter do posebnega varstva s strani države, opozarjajo. "Če se področje ne bo uredilo, lahko nastane širši javnozdravstveni problem. Nad sistemsko neurejenostjo tega področja smo starši, povezani v zvezo, naravnost šokirani, saj je posebno varstvo otrok predpisano z najvišjim aktom - ustavo," poudarjajo v zvezi.

Načrti ravnanja s stvarnim premoženjem države
Odbor DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo je brez glasu proti potrdil odloka o načrtu ravnanja s stvarnim premoženjem države za organe državne uprave, pravosodne organe, javne zavode, javne gospodarske zavode, javne agencije in javne sklade za leti 2018 in 2019. Seja je minila skorajda brez poslanske razprave. Člani odbora so prav tako brez glasu proti potrdili tudi načrte ravnanja s stvarnim premoženjem za druge državne organe - to je za Državno revizijsko komisijo, državni svet, DZ, Komisijo za preprečevanje korupcije, računsko in ustavno sodišče, varuha človekovih pravic in zagovornika načela enakosti.(TFL)