Dnevne zakonodajne novosti / 29. junij 2018
LEX-KOLEDAR
Pravni akti, ki danes začnejo ali prenehajo veljati oz. se uporabljati: 0 pravnih aktov
Zadnji uradni list v obdelavi: št. 25/2025 z dne 11.4.2025
TEMA DNEVA
Odpiranje vrat za tuje strokovnjake
Tema dneva

Vlada je na dopisni seji sprejela predlog dopolnitve zakona o zdravniški službi, ki odpravlja nekatere ovire pri zaposlovanju tujih zdravnikov specialistov v Sloveniji. Na ministrstvu za zdravje so namreč že pred časom opozorili, da je zdajšnja ureditev o potrebnih poklicnih kvalifikacijah za zdravnike, ki niso iz EU, neživljenjska. Vlada je novelo poslala v državni zbor po nujnem postopku. V. d. direktorja Nacionalnega inštituta za otroške srčne bolezni Brane Dobnikar je sprejetje predloga novele pospremil z besedami, da jim bo novela omogočila formalizacijo sodelovanja s tujimi strokovnjaki. Ob tem je poudaril, da so tik pred potrditvijo sodelovanja še z nekaj zdravniki iz ZDA.

Lex Agrokor v Sloveniji ne velja
Hrvaški zakon o postopku izredne uprave v sistemsko pomembnih podjetjih, znan kot lex Agrokor, bo tudi uradno del evropske insolvenčne zakonodaje v stečajnih postopkih, so sporočili s sedeža hrvaške vlade. Uvrstitvi lex Agrokorja v evropsko zakonodajo naj bi na torkovi seji Sveta EU nasprotovala samo Slovenija. Taka odločitev Sveta EU sicer po zagotovilih premierja, ki opravlja tekoče posle, Mira Cerarja ne pomeni, da zakon v Sloveniji velja. "Odločitev sveta pomeni le tehnično verifikacijo nekega akta, v Sloveniji velja slovenska zakonodaja," je pojasnil ob robu vrha EU v Bruslju.

Prva izredna seja novega DZ
Prva izredna seja novega sklica DZ bo v torek ob 12. uri, na njej pa bodo ustanovili ključne parlamentarne odbore, je po posvetu z vodji poslanskih skupin dejal predsednik DZ Matej Tonin. Po njegovih besedah so si zelo pošteno in pravično razdelili vodenje odborov, predsedniška mesta so pripadla štirim največjim strankam, podpredsedniška pa drugim. Pred izredno sejo se bo danes sestal tudi kolegij predsednika DZ, na katerem pa Tonin ne pričakuje zapletov, saj so se o stvareh dogovorili že na delovnem posvetu. Tonin je še poudaril, da bo od torka naprej parlament operativen, saj bo lahko obravnaval vse zadeve, ki prispejo.

Svet varuha za človekove pravice začel delovati
Z začetkom delovanja sveta varuha za človekove pravice je varuh še korak bližje temu, da izpolni pogoje za status A institucije v skladu s pariškimi načeli Združenih narodov. Prošnjo za status A bodo po zagotovilih varuhinje Vlaste Nussdorfer vložili, še preden se ji februarja prihodnje leto izteče mandat. Varuh je z ustanovitvijo 16-članskega sveta, ki ga kot posvetovalno telo varuha določa novela zakona o varuhu in v katerem so predstavniki civilne družbe, znanosti in državnih organov, izpolnil še pogoj pluralnosti, ki ga zahtevajo pariška načela. Mandat članov sveta je vezan na varuhov mandat.

Občine predlagajo ministrstvo za lokalno samoupravo
Predsedniki Združenja občin Slovenije, Skupnosti občin Slovenije in Združenja mestnih občin Slovenije parlamentarne stranke opozarjajo na nujnost, da v okviru pogajanj o sestavi vlade v koalicijsko pogodbo vključijo vsebine s področja lokalne samouprave. Bodočo koalicijo pozivajo k vzpostavitvi ministrstva oz. vsaj službe za lokalno samoupravo. "Izčrpavanje in podhranjenost občin za več kot 100 milijonov evrov na letni ravni povzroča resno škodo tako na infrastrukturi kot pri izkoriščanju razvojnih priložnosti večine lokalnih območij," so opozorili. Prepričani so, da lahko decentralizacija zelo okrepi izkoristek razvojnih potencialov.

Enotna embalaža tobačnih izdelkov ne krši pravil WTO
Pravilnik o enotni embalaži tobačnih izdelkov, ki ga je kot prva leta 2012 sprejela Avstralija, ni v nasprotju z mednarodnimi trgovinskimi pravili, je presodila Svetovna trgovinska organizacija (WTO). Kot so pojasnili, pravilnik prispeva k dosegi zastavljenega cilja. Kuba, Dominikanska republika, Honduras in Indonezija so se pri WTO pritožile, da so ukrepi Avstralije strožji, kot bi bilo nujno za izboljšanje javnega zdravja. WTO je pritožbo zavrnila, se pa lahko države na njeno odločitev še pritožijo. Do sedaj so enotno embalažo tobačnih izdelkov uvedli v več državah, zanjo se je odločila tudi Slovenija.(TFL)