Dnevne zakonodajne novosti / 15. december 2021
LEX-KOLEDAR
Pravni akti, ki danes začnejo ali prenehajo veljati oz. se uporabljati: 23 pravnih aktov
Zadnji uradni list v obdelavi: št. 25/2025 z dne 11.4.2025
TEMA DNEVA
Nepovezani poslanci vložili predlog novele zakona o nalezljivih boleznih
Tema dneva

Nepovezani poslanci so v parlamentarni postopek vložili predlog novele zakona o nalezljivih boleznih, kot so ga pripravili v Pravni mreži za varstvo demokracije. Kot je poudaril predsednik DZ Igor Zorčič, ocenjujejo, da gre za dober zakon, ki pomeni konec vladanja z odloki, ki so v nasprotju z ustavo. Predlog med drugim določa, kdaj oz. pod kakšnimi pogoji se lahko sprejemajo ukrepi na podlagi 39. člena ZNB, opredeljuje namene, vrste in obseg ukrepov, pogoje in postopek za uvedbo ter podaljševanje njihove veljavnosti in maksimalno trajanje.(več)

Grožnje najvišjim predstavnikom države bodo odslej preganjali po uradni dolžnosti
Pristojni organi bodo osumljence kaznivega dejanja grožnje proti najvišjim predstavnikom države in njihovim bližnjim odslej preganjali po uradni dolžnosti, in ne več na predlog oškodovanca. Z današnjim dnem je namreč začela veljati novela kazenskega zakonika, ki uvaja to novost.(več)

V veljavi novela zakona, ki dovoljuje vertikalno povezovanje v lekarniški dejavnosti
V veljavi je tudi novela zakona o lekarniški dejavnosti, ki na tem področju dovoljuje vertikalno povezovanje, če veletrgovca ustanovi občina ali javna lekarna. Veledrogerista LL Grosist in Farmadent tako lahko ostaneta v lasti Lekarne Ljubljana oz. mariborske občine. Po doslej veljavnem zakonu bi namreč morali prekiniti lastniško povezavo do konca leta.(več)

DZ opravil drugo obravnavo predloga novele zakona o dohodnini
DZ je včeraj opravil drugo obravnavo predloga novele zakona o dohodnini, ki prinaša kar nekaj razbremenitev tako pri obdavčitvi plač kot kapitala. Neto plače se bodo povečale, je dejal finančni minister Andrej Šircelj. Podpora predlaganim spremembam, ki so po opozorilih večjega dela opozicije škodljive za javne finance, bo znana danes.(več)

Pretečene osebne izkaznice bo mogoče v Sloveniji uporabljati do 27. marca
Osebne izkaznice, ki jim je veljavnost pretekla v času od 29. marca 2020, je za izkazovanje istovetnosti in državljanstva mogoče uporabljati vse do 27. marca prihodnje leto, so poudarili na ministrstvu za notranje zadeve. Prehajanje državne meje s pretečeno osebno izkaznico pa ni mogoče, so opomnili.(več)

Lekarniška zbornica: Zakon o javnem naročanju neustrezen
Lekarniška zbornica Slovenija se je odzvala na prečno revizijo računskega sodišča o neustrezni nabavi zdravil treh lekarn. Na zbornici so zakon, ki ureja področje javnega naročanja, označili za neustreznega, saj po njihovem mnenju povzroča zavodom velike dodatne stroške in ne prispeva k cenejši in boljši preskrbi z zdravili, so pojasnili za STA.(več)

Za cepljene z osnovno shemo se obeta časovna omejitev covidnega potrdila na 270 dni
Po potrditvi posvetovalne skupina za cepljenje se za cepljene z osnovno shemo obeta omejitev veljavnosti covidnega potrdila na 270 dni. Poživitveni odmerek po cepljenju z mRNK cepivi še vedno priporočajo po šestih mesecih, so pa s šestih na tri mesece skrajšali obdobje, ko ga je mogoče najhitreje prejeti, je povedala Marta Grgič Vitek z NIJZ.(več)

Bruselj v posvetovanje o zagotavljanju informacij o živilih potrošnikom
Evropska komisija je v okviru strategije Od vil do vilic in evropskega načrta za boj proti raku začela javno posvetovanje o reviziji zakonodaje o zagotavljanju informacij o živilih potrošnikom. Posvetovanje, ki bo odprto do 7. marca, je namenjeno zbiranju mnenj splošne in strokovne javnosti kot drugih zainteresiranih strani.(več)

Bruselj predlaga prenovo schengna
Evropska komisija je predlagala prenovo schengenskega prostora, da bi to območje, kjer naj ne bi bilo sistematičnega preverjanja potnih listin, obranila pred stalnim nadzorom na notranjih mejah zaradi migracijskih, terorističnih, zdravstvenih in hibridnih groženj, kakršna je izkoriščanje migrantov v politične namene v Belorusiji.(več)

Sodišče EU za okrepitev pravic istospolnih družin v uniji
Sodišče EU je v primeru deklice z dvema materama odločilo, da morajo odnose med otrokom in starši, ki jih priznava ena članica EU, priznati tudi vse druge države članice. Bolgarija namreč ni želela priznati španskega rojstnega lista deklice, češ da ni jasno, ali je Bolgarka njena biološka mama.(več)