Hrvaško zunanje ministrstvo je v luči slovenske napovedi implementacije arbitražne sodbe pozvalo slovenske državne organe, naj se izogibajo incidentom in enostranskim ukrepom, ki bi bili namenjeni poskusom spremembe stanja na terenu v škodo Hrvaške. Izrazili so pripravljenost za neposreden dogovor o rešitvi spora o meji. Hrvaška policija pa je hrvaškim ribičem svetovala, naj po 29. decembru nadaljujejo običajno delo v Piranskem zalivu v Umagu, je za STA povedal umaški ribič Daniele Kolec. Danes se namreč izteče šestmesečni rok, v katerem sta morali Slovenija in Hrvaška sprejeti vse potrebne ukrepe za uveljavitev razsodbe arbitražnega sodišča, ki je določilo potek meje med državama.
Nepotrebna srečanja žrtve in storilca
Varuh človekovih pravic je obravnaval primer mladoletne žrtve kaznivega dejanja zoper spolno nedotakljivost, ki se je morala v kazenskem postopku večkrat soočiti z obdolženci. Varuh opozarja, da je sodišče dolžno poskrbeti, da se to ne dogaja po nepotrebnem. Sodišče je v odzivu na varuhovo posredovanje zagotovilo, da bo naslednje zaslišanje dekleta izvedeno preko videokonference, s čimer bo onemogočen neposredni stik z obdolžencema. Ob tem je navedlo, da ni bilo seznanjeno z morebitnimi okoliščinami, ki bi lahko vplivale na pobudničino travmatsko izkušnjo s postopkom.
Ahmad Šami bo še nekaj časa v Sloveniji
Upravno sodišče je ugodilo sirskemu beguncu Ahmadu Šamiju in njegov primer vrnilo ministrstvu za notranje zadeve v ponovno odločanje, poroča Dnevnik. Sodišče je ugotovilo, da Šamijeva prošnja za azil sploh ni bila zavržena, saj ministrstvo ni izdalo takšnega sklepa. Z odredbo sodišča Šami do pravnomočnega zaključka postopkov ostaja v Sloveniji. Ministrstvo je po mnenju sodišča prav tako zmotno trdilo, da uporaba diskrecijske klavzule ni več mogoča, saj da so Šamijevi postopki v Sloveniji končani. Na podlagi evropske sodne prakse je prevzem prošnje za azil mogoč še vse do trenutka, ko je prosilec predan drugi državi.
Oziranje vlade na uspešno leto
Vlada je v sporočilu za javnost strnila svoje dosežke od nastopa mandata in med njimi izpostavila upad brezposelnosti, zlasti med mladimi. Gospodarska rast pa bo letos presegla 4,4 odstotka, se je z rezultati pohvalila vlada. "Rezultati dela kažejo, da se povečujeta konkurenčnost slovenskega poslovnega okolja in privlačnost Slovenije za tuje investicije ter tako tudi možnosti za zaposlovanje," so zapisali v uradu vlade za komuniciranje. Na vladi so izpostavili še povečanje sredstev za obrambo, sredstva za investicije v cestno infrastrukturo ter navzgor obrnjen trend financiranja področja vzgoje in izobraževanja.
Previsoka plača direktorju FIHO
Računsko sodišče je v reviziji pravilnosti in učinkovitosti poslovanja Fundacije za financiranje invalidskih in humanitarnih organizacij (Fiho) v letih 2014 in 2015 izreklo mnenje s pridržkom o pravilnosti poslovanja. Zahtevalo je tudi predložitev odzivnega poročila. Med drugim je Fiho v nasprotju s pogodbo o zaposlitvi direktorju izplačal 14.296 evrov preveč bruto plače. Članom sveta fundacije je neupravičeno izplačal sejnine tudi za seje kolegija in inventurne komisije, zaposlenim v strokovni službi fundacije nagrade v znesku najmanj 5729 evrov. Pri nabavi storitev je Fiho ravnal v nasprotju s predpisi o javnem naročanju.
Evropska unija v letu 2018
EU bo novo leto iz gospodarskih in političnih razlogov začela v najbolj optimističnem vzdušju od izbruha finančne krize pred desetletjem. Iz kriznega upravljanja se vse bolj usmerja v poglabljanje notranjega povezovanja. Brexit bo eden največjih predvidljivih izzivov v novem letu, ki bo že močno v znamenju bližajočih se evropskih volitev. Obetajo se korenite spremembe pri tradicionalno ključnih prioritetah, kmetijski in kohezijski politiki, ter znatno več poudarka na soočanju z migracijskimi izzivi in varnostnimi grožnjami. Glede prenove območja evra je pričakovati korake za dokončanje bančne unije.(TFL)
Ostali dokumenti | |
---|---|
Od tulipanov do kriptovalut – ekonomski baloni nekoč in danes |