Danes, 5.4.2012 novo: | |
Lex-Koledar: | 0 novosti |
Lex-Kliping: | 37 novosti |
Portal TFL (izbor): | 15 novosti |
Seznam pravnih aktov*, ki začnejo/prenehajo veljati/se uporabljati oz. začnejo učinkovati njihove spremembe:
Datum | Predpis | Status |
---|---|---|
Danes v tej rubriki ni novosti. |
* V seznamu so navedeni akti, ki so objavljeni v uredbenem delu Uradnega lista (zakoni, podzakonski akti, odločbe in sklepi Ustavnega sodišča, kolektivne pogodbe, itd.) ter mednarodne pogodbe, katerih ključni datumi glede veljavnosti oz. uporabe akta so uredništvu znani do trenutka pošiljanja Lex-novic. V primeru, da Uradni list izide v popoldanskih urah in so med objavami akti, ki začnejo veljati oz. učinkovati z dnem objave, jih v tem seznamu seveda ne boste našli. Za vedno ažurne informacije glede veljavnosti/uporabe pravnih aktov spremljajte koledar veljavnosti na portalu Tax-Fin-Lex !
Zakonodajne novosti, objavljene praviloma prejšnji dan iz 6 pravnih virov in za 11 pravnih področij
Lex-kliping, od 5.4.2012 - 5.4.2012 | PRAVNI VIRI | ||||||
PODROČJA | URADNI LIST RS | URADNI LIST EU | DRŽAVNI ZBOR | MINISTRSTVA | VLADA | STA Novice | |
P R A V N A P O D R O Č J A |
1. DRŽAVNA UREDITEV RS in EU | 1 novost | 1 novost | 2 novosti | |||
2. UPRAVNO PRAVO | |||||||
3. CIVILNO PRAVO IN KAZENSKO PRAVO | |||||||
4. GOSPODARSKOPRAVNA UREDITEV | 1 novost | 4 novosti | 1 novost | ||||
5. JAVNE FINANCE | 7 novosti | 4 novosti | 3 novosti | ||||
6. GOSPODARSKE DEJAVNOSTI | 3 novosti | 3 novosti | |||||
7. NEGOSPODARSKE DEJAVNOSTI | 1 novost | ||||||
8. DELOVNOPRAVNA UREDITEV, SOCIALA | 1 novost | 2 novosti | |||||
9. ZDRAVSTVENI SISTEM | |||||||
10. MEDNARODNI ODNOSI | 2 novosti | 1 novost | |||||
11. OBČINE |
Današnji uredniški izbor novih čistopisov, odločb sodišč in ostalih dokumentov na portalu Tax-Fin-Lex
Znan je zmagovalec tekmovanja start-up podjetij
Podjetje Vorteks je zmagovalec letošnjega tekmovanja start-up podjetij. Na slovesnem zaključku, ki je potekal v okviru mednarodne podjetniške konference PODIM v Mariboru, je soustanovitelj podjetja Peter Frantar zmagovalni kristalni kipec Start-up Slovenija 2012 prejel iz rok ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo Radovana Žerjava.
Vorteks je mlado podjetje, ki združuje inženirsko znanje podjetja Siop elektronika in vitko podjetniško okolje Zarie iM. Prvi izziv je komercializacija novega tipa brezjedrnega in brezkrtačnega ploščatega elektromotorja.
Zaradi sklepa vlade o prepovedi sklepanja avtorskih in svetovalnih pogodb je s 1. aprilom ostalo brez pogodbe približno 400 honorarnih sodelavcev Radiotelevizije Slovenije (RTVS). Zaradi vladnega ukrepa javnemu zavodu RTV Slovenija grozi ohromitev dejavnosti na več nivojih, so za STA pojasnili na RTVS.
Upravni odbor Slovenskega centra Pen meni, da se del javnih občil skrajno neprimerno odziva na legitimen in upravičen protest večine slovenske kulture proti vladni odločitvi o ukinitvi samostojnega ministrstva za kulturo. Poslance poziva, naj ustavijo "orbanizacijo" slovenske družbe in zagotovijo, da bo ostala odprta družba dialoga. Kot je v protestni izjavi s torkove seje upravnega odbora zapisal predsednik centra Marjan Strojan, gre za javna občila, ki so pravzaprav "glasila vladajoče koalicije oziroma najmočnejše vladne stranke in vsaj v nekaj primerih sodijo v politično angažiran rumeni tisk", kar je po njegovih navedbah tudi že splošno znano.
Pogajanja med vlado in sindikati javnega sektorja tudi po včerajšnji peturni razpravi ostajajo na mrtvi točki, glavna zavora so še vedno plače v javnem sektorju. Sindikalist Branimir Štrukelj meni, da država ne popušča in želi nesprejemljivo poseči v plače, minister Senko Pličanič pa, da sindikati niso čisto enotni. Upa na dogovor prihodnji teden.
Odbor DZ za gospodarstvo se je včeraj seznanil s predlogom nacionalnega reformnega programa za leti 2012 in 2013. Predvsem opozicijski poslanci so bili zelo kritični do vlade, ki je po njihovem mnenju v DZ poslala dokument, ki ga zaradi množice manjkajočih podatkov sploh ni mogoče resno obravnavati.
Hitro rastoča spletna družbena omrežja, kot je Facebook, niso zanimiva samo kot družbeni fenomen, ampak zaradi svoje vse večje razširjenosti oziroma vedno večjega števila uporabnikov in hkrati novega modela za komuniciranje postajajo vedno bolj zanimiva tudi s poslovnega vidika, je bilo razbrati na okrogli mizi na IBM Forumu 2012. Najbolj razširjen in enostaven način uporabe družbenih omrežij je ta, da se jih uporabi kot kanal za oglaševanje.
Potem ko je ameriško spletno podjetje Yahoo marca vložilo tožbo zoper največjo spletno socialno mrežo na svetu Facebook, ker naj bi ta nezakonito uporabila njihove patente, je Facebook Yahooju vrnil udarec. V torek se je namreč družabna mreža odločila za nasprotno tožbo, pri čemer je konkurenta obtožila kraje desetih patentov. Yahoo je tožbo zoper Facebook, ki je globoko v pripravah na prvo javno ponudbo delnic (IPO), pričakovano v maju letos, vložil sredi marca, poroča nemška tiskovna agencija dpa.(TFL)