S prvim avgustom je po letu dni prehodnega obdobja kljub nasprotovanju delodajalske strani v uporabi nov pravilnik o ročnem premeščanju bremen, katerega osrednji cilj je zajeziti tveganja, ki vodijo do kostno-mišičnih obolenj. V skladu s pravilnikom so bile izdelane tudi praktične smernice za ocenjevanje tveganj telesnih obremenitev po metodah ključnih kazalnikov. Po podatkih NIJZ so v Sloveniji kostno-mišična obolenja vzrok za kar četrtino bolniških odsotnosti, pogosto vodijo tudi v invalidnosti.(več)
Pod okriljem inženirske zbornice pripravili nove tehnične smernice za obnovo in razvoj
Lanske poplave so spremenile tudi robne pogoje za načrtovanje in projektiranje. Zato je Inženirska zbornica Slovenije s pomočjo strokovnjakov pristopila k pripravi novih tehničnih smernic za obnovo in razvoj. Te so v zaključni fazi strokovne razprave in zajemajo urejanje hudourniških voda, načrtovanje mostov in zaščito pred plazovi.(več)
Pristojni s seznama za odstranitev zaradi poplavne ogroženosti umaknili 85 objektov
Vladna služba za obnovo po poplavah in plazovih ima za vseh 343 objektov, ki so se znašli na seznamu za odstranitev zaradi poplavne ogroženosti, zaključene strokovne podlage za nadaljnje aktivnosti, so sporočili iz vladnega urada za komuniciranje. S seznama so umaknili 85 objektov, nanj pa bodo naknadno uvrstili dodatne objekte.(več)
Ob obletnici vodne ujme ministrstvo opozarja na pomen prilagajanja podnebnim spremembam
V okviru sanacije po lanskih poplavah so pristojne službe odstranile slabih 42.000 ton kosovnih odpadkov, kar je primerljivo z letno količino vseh odpadkov v državi, in 2200 ton nevarnega mulja, so ob prihajajoči obletnici poudarili na ministrstvu za okolje. Ob tem so opozorili tudi na vedno večji pomen prilagajanja podnebnim spremembam.(več)
Fiskalni svet opozoril na pomanjkljivo realističnost načrtovanja
Odstopanja makroekonomskih in javnofinančnih napovedi med letoma 2020 in 2023 so bila po navedbah fiskalnega sveta večja od dolgoletnega povprečja zlasti zaradi obsežnih šokov. A tudi brez njihovega učinka so se vidno povečala. "To kaže na nadaljevanje pomanjkljive realističnosti načrtovanja," je opozoril svet.(več)
Oddaja vloge za štipendijo za deficitarne poklice možna do konca septembra
Dijaki, ki bodo v šolskem letu 2024/2025 vpisani v prvi letnik enega od izobraževalnih programov srednjega poklicnega, srednjega strokovnega ali poklicno tehničnega izobraževanja, lahko od včeraj oddajo vlogo za štipendijo za deficitarne poklice. Rok za oddajo vloge se izteče 30. septembra, so navedli na ministrstvu za delo.(več)
Slovenija bo zaprosila za odlog pri opuščanju amalgamskih zalivk
V torek je začela veljati revidirana uredba o živem srebru, po kateri bosta v EU od prihodnjega leta prepovedana uporaba in izvoz zobnega amalgama. Države lahko sicer spremembe izjemoma uvajajo tudi počasneje. Za odlog bo zaprosila tudi Slovenija, so na ministrstvu za zdravje potrdili za časnik Dnevnik.(več)
V veljavi akt o umetni inteligenci
Z včerajšnji dnem je v EU v veljavi akt o umetni inteligenci. Gre za prvo celovito zakonodajo na svetu, ki regulira to področje in postavlja jasne smernice za razvijalce, uporabnike in regulatorje umetne inteligence, so objavili na ministrstvu za digitalno preobrazbo.(več)
Ostali dokumenti | |
---|---|
(Nekatere) razsežnosti prava – Kelsnov, Pitamičev in Radbruchov pogled na pravo |