Pri informacijskem pooblaščencu so v zadnjem času prejeli številna vprašanja zaskrbljenih staršev, šol in vrtcev glede (ne)dopustnosti fotografiranja nastopov otrok po splošni uredbi o varstvu podatkov. Ta staršu nikakor ne prepoveduje fotografiranja nastopa svojega otroka v vrtcu ali šoli, so sporočili iz urada IP. Po njihovem mnenju gre v tem primeru za fotografiranje za zasebne namene. Vsekakor pa morajo biti starši previdni pri morebitnem nadaljnjem posredovanju fotografij drugih otrok, predvsem pri objavah na spletu in na družbenih omrežjih.
Predlog zakona za nekatere koncesije
Vlada je določila besedilo predloga zakona o nekaterih koncesijskih pogodbah, ki bo skladno z evropsko direktivo določil pravila za postopke za podeljevanje koncesij za gradnje in koncesij za storitve. Ker Slovenija direktive še ni prenesla, je Evropska komisija aprila letos proti njej vložila tožbo, v kateri predlaga dnevno kazen v višini okoli 9000 evrov. Skladno z evropsko direktivo bodo določena pravila za sklepanje tistih koncesijskih pogodb, katerih predmet je koncesija, ki ustreza opredelitvi koncesije za gradnje in koncesije za storitve, ter je njihova vrednost enaka ali višja od mejne vrednosti. Določena bodo pravila tudi za mešane pogodbe.
Spremembe plač v javnem sektorju
Odbor DZ za notranje zadeve je pripravil dopolnjeni predlog novele zakona o sistemu plač v javnem sektorju. Določa, da vsi javni uslužbenci in funkcionarji v letu, ko izpolnijo pogoje za napredovanje v višji plačni razred oziroma naziv, dobijo pravico do izplačila s 1. decembrom. Vlada je medtem sprejela spremembe uredbe o uvrstitvi delovnih mest v javnih agencijah, javnih skladih in javnih zavodih v plačne razrede. Pri večini poklicev se bodo dogovorjeni plačni dvigi uveljavili z aneksi h kolektivnim pogodbam, pri javnih agencijah, skladih in zavodih ter vojski pa se delovna mesta v plačne razrede uvrščajo z uredbo. Tovrstne spremembe uredbe za Slovensko vojsko vlada še ni obravnavala.
Napoved presežka v proračunu
Vlada je sprejela spremembe odloka za pripravo proračunov javnih blagajn, s katerimi predlaga dvig zgornje meje odhodkov državnega proračuna za leto 2019 z veljavnih 9,70 milijarde evrov na 10,16 milijarde evrov. Proračunski presežek naj bi dosegel 0,3 odstotka BDP, je povedal finančni minister Andrej Bertoncelj. Vlada je spremembe odloka pripravila, ker zaradi izboljšane gospodarske rasti pričakuje višje prihodke, poleg tega pa so bili letos sprejeti predpisi ter sklenjeni dogovori z reprezentativnimi združenji in sindikati, ki povečujejo obseg izdatkov proračunov.
Vasle za odprto delovanje Banke Slovenije
Kandidat za guvernerja Banke Slovenije Boštjan Vasle se je na javni predstavitvi, ki jo je pripravil predsednik države Borut Pahor, zavzel za delovanje banke kot odprte institucije. "Vedno sem podpiral odprtost in sodelovanje, moja kandidatura temelji tudi na tej zavezi," je povedal Vasle, ki se mu je v teh dneh iztekel mandat na čelu Umarja. "Banka Slovenije mora svoja stališča graditi na strokovnih argumentih in ta stališča predstavljati javno, ne le znotraj evro sistema, temveč širši javnosti, tako strokovni, politični kot splošni zainteresirani javnosti," je dejal. Glede sanacije bank in izbrisov lastništva pa je po njegovem treba počakati na razplet pravne presoje.
Prepoved dajatev na izvoz elektrike
Članice EU ne morejo naložiti dajatve na izvoz električne energije, proizvedene na njihovem ozemlju, je odločilo Sodišče EU. Taka dajatev namreč ni upravičena s ciljem zagotavljanja stabilnosti oskrbe z elektriko na nacionalnem ozemlju, so sporočili s sodišča. Sodišče je v sodbi najprej navedlo, da je elektrika blago v smislu prava unije in da je treba šteti, da je dajatev, ki se pobira na uporabo omrežja, ki služi prenosu tega blaga, naložena na blago. Zato sporna dajatev spada na področje uporabe določb pogodbe o prostem pretoku blaga. Ker dajatev blago dejansko bremeni zaradi prestopa meje, pomeni dajatev z enakim učinkom kot carina.
Proračun EU predvsem za gospodarstvo
Evropski parlament in Svet EU sta ob podpori Evropske komisije dosegla začasni dogovor o evropskem proračunu za leto 2019. Ta znaša 165,8 milijarde evrov v odobritvah za prevzem obveznosti (denar, za katerega se lahko sklenejo pogodbe v danem letu) in 148,2 milijarde evrov v odobritvah plačil (denar, ki bo izplačan), so sporočili iz Bruslja. Skoraj polovica sredstev bo namenjenih spodbuditvi evropskega gospodarstva, zaposlovanja in konkurenčnosti. 12,3 milijarde evrov oz. deset odstotkov več kot letos bodo denimo zagotovili programu Obzorje 2020, poleg tega pa bodo s 3,8 milijarde evrov podprli infrastrukturna omrežja v okviru instrumenta za povezovanje Evrope.(TFL)