DZ je včeraj s 54 glasovi za in 24 proti sprejel zakon o dolgotrajni oskrbi, ki ga je obravnaval po nujnem postopku. V drugi obravnavi so sprejeli vsa koalicijska dopolnila, ki so bila med drugim redakcijska. Novi zakon ureja pravice iz dolgotrajne oskrbe in od 1. julija 2025 določa plačilo obveznega prispevka v višini enega odstotka bruto plače. V koaliciji so prepričani, da je zakon kakovosten, v opoziciji pa mu nasprotujejo tudi zaradi obveznega prispevka. Delodajalci so medtem že napovedali predlog veta.(več)
Poslanci sprejeli novelo zakona o socialnem varstvu
Poslanci so s 54 glasovi za in 21 glasovi proti sprejeli novelo zakona o socialnem varstvu, ki med drugim predvideva kadrovsko štipendiranje na področju socialnega varstva. Niso pa podprli dopolnila stranke NSi, ki je predlagala, da se poleg ureditve kadrovskega štipendiranja uredi tudi financiranje pripravništev.(več)
Poslanci sprejeli interventni zakon glede javnega naročanja zdravil
Z 58 glasovi za in dvema glasovoma proti so poslanci sprejeli še zakon o nujnih ukrepih za zagotavljanje nemotene preskrbe z zdravili. Podporo zakonu so napovedali tako v opoziciji kot v koaliciji, ob čemer pa je bilo slišati tudi pozive, da je treba področje preskrbe z zdravil urediti sistemsko in dolgoročno.(več)
Predlog zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja pobudniki vložili v DZ
Predlog zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja so pobudniki vložili v zakonodajni postopek. Z njim želijo neozdravljivo bolnim, ki trpijo neznosne bolečine, zagotoviti možnost dostojanstvene smrti, ki je pravno urejena, zagotavlja družbeni nadzor in varnost postopka pred zlorabami. Predlagatelji pričakujejo podporo koalicije.(več)
Vlada potrdila predlog stavkovnega sporazuma z visokošolskim sindikatom glede vseh neplačnih zahtev
Vlada je potrdila predlog stavkovnega sporazuma z Visokošolskim sindikatom Slovenije. Kot so sporočili z ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije, se sporazum nanaša na rešitev vseh neplačnih zahtev, plačne zahteve pa vlada po pojasnilih ministrstva rešuje ločeno, na krovnih in stebrnih pogajanjih, ki potekajo.(več)
Slovenski zapori tudi lani prezasedeni, delež zaprtih pa še vedno nizek
Tudi v letu 2022 se je Slovenija soočala s prezasedenostjo zaporov. Povprečna skupna zasedenost vseh kapacitet je bila 106,8 odstotka, je pa bil lani odkrit temeljni kamen za nov moški zapor v Dobrunjah, so ob prejemu letnega poročila Uprave za izvrševanje kazenskih sankcij (URSIKS) za lani izpostavili v sporočilu pravosodnega ministrstva.(več)
Zagovornik načela enakosti ministrstvu priporoča bolj določno opredelitev načina izvrševanja pravic študentov s posebnimi potrebami
Zagovornik načela enakosti visokošolskemu ministrstvu priporoča, naj v pravilniku, ki bo uredil postopke in način izvrševanja pravic študentov s posebnimi potrebami oz. invalidnostmi, to opredeli bolj določno. Med drugim priporoča vzpostavitev enotnega postopka določanja statusa teh študentov, da bi dosegli enako obravnavo v primerljivih položajih.(več)
Višje sodišče pritrdilo Verbundu
Višje sodišče v Mariboru je ugodilo pritožbi avstrijske družbe Verbund in zavrnilo lani izdano vmesno sodbo okrajnega sodišča, vezano na tožbo Rancarskega društva Malečnik proti Verbundu. Višje sodišče je pritrdilo, da zaradi nedokazljivosti škode izdaja vmesne sodbe ni smotrna. Rancarsko društvo mora Verbundu plačati 105.000 evrov stroškov.(več)
Vodstvo RTVS in sindikat delavcev radiodifuzije sklenila kolektivni dogovor
Vodstvo Radiotelevizije Slovenija (RTVS) in Sindikat delavcev radiodifuzije Slovenije sta minuli četrtek sklenila kolektivni dogovor, so v sporočilu za javnost zapisali na RTVS. Dogovor, ki med drugim predvideva pogodbeno kazen delodajalcu v višini treh do petih bruto plač, je tako sklenjen le z enim od sindikatov na RTVS.(več)
Hrvaške plaže tudi po novem zakonu ostajajo javne, hotelskih in ograjenih plaž ne bo več
Na Hrvaškem so po 20 letih sprejeli nov zakon o morskem javnem dobru in morskih pristaniščih. Zakon prepoveduje ograjevanje plaž, zaračunavanje za vstop ali prepoved dostopa. Nova je delitev morskih plaž, v kateri ni več hotelskih plaž, koncesije za uporabo morskega javnega dobra pa bo država podeljevala za največ pet let namesto dosedanjih 99.(več)
Gradiva v obravnavi DZ | |
---|---|
Predlog zakona o izplačilu nadomestil za razveljavljene vrednostne papirje bank v večinskem državnem lastništvu (ZINRVPB), EPA 0923-IX |