Dnevne zakonodajne novosti / 21. september 2023
LEX-KOLEDAR
Pravni akti, ki danes začnejo ali prenehajo veljati oz. se uporabljati: 0 pravnih aktov
Zadnji uradni list v obdelavi: št. 25/2025 z dne 11.4.2025
TEMA DNEVA
DZ potrdil več zakonov, tudi novelo insolvenčnega zakona
Tema dneva

DZ je na včerajšnjem glasovanju z 52 glasovi za potrdil novelo insolvenčnega zakona, s katero želi vlada odpraviti neskladja z ustavo, slovenski pravni red uskladiti z evropskim in uvesti spremembe za boljše poplačilo upnikov. Med spremembami je denimo uvedba pojma grozeče insolventnosti in postopka sodnega prestrukturiranja, ki je namenjen pravočasnemu pristopu dolžnika k prestrukturiranju. Hkrati so poslanci izglasovali tudi dopolnilo, ki podaljšuje rok za obveznosti podjetij, insolventnih zaradi naravne nesreče.(več)

DZ sprejel zakon o povračilu glob zaradi neustavnih covidnih odlokov
Z 49 glasovi za in 20 proti je DZ sprejel predlog zakona o povračilu glob, ki so bile v mandatu prejšnje vlade izrečene na podlagah, za katere se je izkazalo, da so neskladne z ustavo. Proti zakonu so glasovali v opozicijskih SDS in NSi.(več)

Zelena luč novelama o zaščiti živali in o KGZS
Poslanci so sprejeli tudi novelo zakona o zaščiti živali, s katero želijo predlagatelji zagotoviti večjo zaščito živali pred zanemarjanjem. Za sprejetje novele je glasovalo 52 poslancev, proti jih je bilo 17. Z 49 glasovi za in 20 glasovi proti pa so sprejeli novelo zakona o Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije (KGZS), s katero želijo predlagatelji, kot pravijo, zagotoviti depolitizacijo zbornice. Proti so bili v opoziciji.(več)

DZ znižal višino državnega kritja prispevkov za socialno varnost verskih uslužbencev
DZ je z 52 glasovi za in 18 glasovi proti sprejel spremembo zakona o verski svobodi, s katerim je znižal višino državnega kritja prispevkov za socialno varnost verskim uslužbencem. V opoziciji so spremembo ocenili kot nedopusten poseg v že pridobljene pravice, v koaliciji pa so zatrdili, da zgolj odpravljajo nezakonito stanje na tem področju.(več)

Potrjena novela zakona o visokem šolstvu
DZ je z 51 glasovi za in brez glasu proti potrdil novelo zakona o visokem šolstvu, ki ureja pravni status članic univerze in javno službo v visokem šolstvu. Ta obsega izobraževalne, znanstveno-raziskovalne, umetniške in podporne dejavnosti, izvajajo jo javni visokošolski in zasebni visokošolski zavodi za koncesionirane študijske programe.(več)

Poslanci s sprejemom dopolnil predlog novele zakona o duševnem zdravju poslali v tretjo obravnavo
Poslanci so na včerajšnji seji sprejeli koalicijska dopolnila k noveli zakona o duševnem zdravju, katere glavni cilj je implementacija dveh odločb ustavnega sodišča. Predlog novele med drugim zagotavlja varstvo človekovih pravic, izboljšuje dostop do storitev in preprečuje daljšanje čakalnih dob za namestitev v varovane oddelke, menijo predlagatelji.(več)

Po odstopu Zavca in Marzidovška v poslanske klopi sedla Lep in Süč
DZ je potrdil poslanska mandata nadomestnima poslancema Juriju Lepu in Dejanu Süču. V poslanskih klopeh bosta nasledila poslanca Gibanja Svoboda Dejana Zavca in Martina Marzidovška, ki sta minuli teden odstopila.(več)

Vloge za uveljavitev pravic v zvezi z družinskimi prejemki tudi v elektronski obliki
Vloge za uveljavitev pravic v zvezi z rojstvom otroka in družinskimi prejemki so odslej na voljo tudi v elektronski obliki na portalu eUprava. Za oddajo vlog je potrebna e-identiteta, to je digitalno potrdilo ali mobilna identiteta smsPASS. Roki za oddajo ostajajo enaki, so objavili na spletni strani ministrstva za delo.(več)

Evroposlanci še za dodatno povečanje večletnega finančnega okvirja
Odbor Evropskega parlamenta za proračun se je zavzel, da bi večletni finančni okvir EU za prihodnja štiri leta povečali še za dodatnih 10 milijard evrov. Evropska komisija je konec junija predlagala povečanje za 66 milijard evrov v obveznostih držav članic. Poslanci bi dodatna sredstva med drugim namenili za soočanje z migracijami in krizami.(več)

Bruselj predlaga podaljšanje uporabe glifosata za deset let
Evropska komisija predlaga, da se dovoljenje za prodajo herbicida glifosat v EU podaljša za deset let. Za to so se v Bruslju odločili, potem ko je Evropska agencija za varnost hrane (Efsa) ocenila, da ni kritičnih točk na področju tveganja za zdravje ljudi in okolje. Članice bodo o predlogu razpravljale jutri, odločale pa sredi oktobra.(več)