Poslanska skupina Levice je v DZ vložila predlog novele zakona o nepremičninskem posredovanju, s katerim bi omejili plačila za nepremičninsko posredovanje in dodatne stroške, ki jih agencije lahko zaračunavajo svojim strankam. Višino plačila za posredovanje pri najemu bi omejili na štiri odstotke pogodbene vrednosti oz. ne več kot eno mesečno najemnino in ne manj kot 150 evrov. Poleg tega preprečujejo možnost delitve plačila za posredovanje med naročnika storitev in kupca oz. najemnika ter omejujejo višino dodatnih stroškov.(več)
Zakon o odstrelu medveda in volka prihaja v DZ
Vlada je določila besedilo predloga zakona o interventnem odvzemu osebkov vrst rjavega medveda in volka iz narave, ki ga v obravnavo v DZ pošilja po nujnem postopku. Po predlogu bi se iz narave odvzelo 200 medvedov in 11 volkov. Interventni zakon je pripravljen zaradi sodnega zadržanja odstrela.(več)
Šakal naj ne bi več bil ogrožen
Ministrstvo za okolje in prostor je v javno razpravo dalo predlog sprememb uredbe o zavarovanih prosto živečih živalskih vrstah, po kateri zlati šakal, katerega populacija je v ugodnem stanju in se tudi veča, ne bi več bil ogrožena vrsta. To bi omogočilo trajnostno upravljanje s šakalom oz. bi se populacijo lahko uravnavalo.(več)
Zamik poenotenja embalaže za tobačne izdelke?
Skupina 38 poslancev je v ponedeljek po hitrem postopku v parlamentarni postopek vložila predlog sprememb zakona, s katerim bi za tri leta preložili poenotenje embalaže tobačnih izdelkov. V koaliciji za preprečevanje zasvojenosti so opozorili na spornost uporabljenih argumentov in lobiranje pri pripravi zakona.(več)
Ustavna komisija še brez sklepov glede imenovanja vlade
Ustavna komisija DZ je prvo sejo, na kateri je bil na mizi predlog SDS za začetek postopka ustavnih sprememb za poenostavitev postopkov imenovanja vlade, prekinila brez sklepov, saj se niso mogli poenotiti o postopku obravnave. Tako niso glasovali niti o sklepu za začetek postopka sprememb ustave niti o sklepu za ustanovitev strokovne skupine.(več)
ESČP opravil obravnavo o dopustnosti tožbe zaradi LB
Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) je včeraj v Strasbourgu opravilo ustno obravnavo o vprašanju dopustnosti meddržavne tožbe Slovenije proti Hrvaški glede terjatev Ljubljanske banke (LB) do hrvaških podjetij. Razprava se je vrtela predvsem okoli vloge LB v državi, o čemer so imeli več vprašanj tudi sodniki.(več)
V tožbi glede arbitraže razpisana obravnava
Sodišče Evropske unije je za 8. julij razpisalo ustno obravnavo glede dopustnosti tožbe Slovenije proti Hrvaški zaradi nespoštovanja arbitražne razsodbe, je razvidno s spletne strani sodišča. Obravnava bo potekala pred velikim senatom v hrvaškem jeziku. Postopek v skladu s poslovnikom sodišča vedno poteka v jeziku tožene države.(več)
Državni svet od DZ zahteva preiskavo glede Kanglerja
Državni svet je z 20 glasovi za in brez glasu proti potrdil zahtevo za parlamentarno preiskovalno komisijo o ugotavljanju politične odgovornosti nosilcev javnih funkcij, ki naj bi sodelovali pri pregonu državnega svetnika Franca Kanglerja. DZ mora parlamentarno preiskavo odrediti, če to zahteva tretjina poslancev ali državni svet.(več)
Parlamentarni odbor o učinkovitosti tožilstva
Odbor DZ za pravosodje se je seznanil s poročilom o delu državnih tožilstev v lanskem letu. Generalni državni tožilec Drago Šketa je ocenil, da je bilo delo državnih tožilstev kljub kadrovski podhranjenosti učinkovito, poslanci pa so tožilstvu med drugim očitali neuspešnost v odmevnih primerih ter neučinkovitost pri pregonu sovražnega govora.(več)