Dnevne zakonodajne novosti / 16. januar 2024
LEX-KOLEDAR
Pravni akti, ki danes začnejo ali prenehajo veljati oz. se uporabljati: 1 pravni akt
Zadnji uradni list v obdelavi: št. 77/2024 z dne 12.9.2024
TEMA DNEVA
Zakonodajni Supervizor: Mesečni pregled za december 2023
Tema dneva

V tokratni številki Zakonodajnega Supervizorja boste našli celoten pregled vseh sprememb zakonodaje v decembru 2023. V zadnjem mesecu lanskega leta je začelo veljati ali se uporabljati kar 213 aktov, 30 predpisov je prenehalo veljati ali se uporabljati, spremenilo pa se je 91 predpisov. Tako je na zadnji dan leta veljalo 752 zakonov in 21.572 podzakonskih predpisov. Vsi podatki o spremembah v slovenski zakonodaji, tudi za pretekla obdobja, so sicer vedno na voljo v Zakonodajnem Supervizorju.

Vlada bi ob ustreznih popravkih novelo o varstvu okolja lahko podprla
Vlada bi predlog novele zakona o varstvu okolja, ki so ga vložili nevladniki in je prestal prvo branje v DZ, lahko podprla, a ob ustreznih popravkih določb, predvsem glede monitoringa. Predlagana izenačitev zahtev glede naprav za sosežig in sežigalnic pa bi bila nesistemska in bi jo bilo primerneje urejati s podzakonskimi predpisi, meni vlada.(več)

Predlog pravilnika o koncesijah na področju dolgotrajne oskrbe v javni razpravi
Predlog pravilnika o koncesijah na področju dolgotrajne oskrbe, ki ga je ministrstvo za solidarno prihodnost dalo v javno razpravo, določa pogoje za podelitev koncesije. Koncesijo za javno službo v dolgotrajni oskrbi v instituciji podeli ministrstvo, ki izvaja naloge koncedenta, v dolgotrajni oskrbi na domu pa občina s soglasjem ministrstva.(več)

Za predlog prepovedi glifosata premalo podpisov, poziv DZ in DS
Gibanje Zdrava družba, Anton Komat in društvo Alpe Adria Green niso zbrali dovolj podpisov volilcev za vložitev predloga zakona o prepovedi proizvodnje, prodaje in uporabe glifosata v Sloveniji. Sedaj k vložitvi predloga pozivajo državni zbor in državni svet, saj da je treba zaščititi ljudi in naravo pred tem pesticidom.(več)

Prvi dan stavke zdravnikov in zobozdravnikov brez obetov hitrega dogovora
Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides je po enodnevni opozorilni stavki, ki je potekala prejšnji torek, včeraj začel splošno stavko, ki bo potekala do preklica oziroma sklenitve stavkovnega sporazuma. A tega, sodeč po dosedanjih izjavah predstavnikov obeh strani, za zdaj še ni na vidiku. Delo v javnem zdravstvu tako poteka okrnjeno.(več)

V DS nadaljnje popisovanje cen ocenili kot nesmiselno
Člani komisije državnega sveta za kmetijstvo, predstavniki kmetijskih organizacij in živilskih podjetij menijo, da bi bilo treba ukrep popisovanja cen košarice osnovnih skupin živil ukiniti, saj da je nesmiseln. Sredstva, namenjena za ta projekt, bi raje namenili ciljni pomoči ali pa spodbujanju lastne kmetijske proizvodnje in višje samooskrbe.(več)

Šefic: Pogodbe za nove objekte bi lahko bile podpisane konec maja ali v juniju
Vodja vladne službe za obnovo po poplavah in plazovih Boštjan Šefic je pogovore z lastniki objektov, ki so na Koroškem predvideni za morebitno odstranitev po lanski ujmi, ocenil kot koristne za lastnike in za vladno službo. Po njegovih besedah bi lahko konec maja ali v juniju bile izplačane prve odškodnine oz. podpisane pogodbe za nove objekte.(več)

Med delodajalci odločno nasprotovanje več kot zakonsko obveznemu dvigu minimalne plače
Iz delodajalskih vrst prihajajo odločna nasprotovanja pozivom sindikatov, naj se minimalno plačo za letos uskladi za več kot zgolj 4,2 odstotka, kolikor je znašala letna inflacija v decembru. V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) so medtem na novinarski konferenci razkrili, da bodo na petkovem sestanku socialnih partnerjev predlagali zvišanje minimalne plače za 7,5 odstotka.(več)

Bruselj s pobudo za krepitev zasebnih naložb na področju obrambe
Evropska komisija in Evropski investicijski sklad (EIS) sta oblikovala pobudo v vrednosti 175 milijonov evrov, namenjeno spodbujanju zasebnih skladov k vlaganju v inovacije na področju obrambe, so v petek sporočili iz Bruslja.(več)