Dnevne zakonodajne novosti / 23. december 2016
LEX-KOLEDAR
Pravni akti, ki danes začnejo ali prenehajo veljati oz. se uporabljati: 0 pravnih aktov
Zadnji uradni list v obdelavi: št. 25/2025 z dne 11.4.2025
TEMA DNEVA
Vlada obdarila upokojence
Tema dneva

Vlada je sprejela predlog spremembe zakonodaje, s katerim bi se upokojencem s 40 leti pokojninske dobe brez dokupa zagotovilo zvišanje najnižjih pokojnin na 500 evrov na mesec. Ureditev bo veljala s 1. julijem 2017. Vlada je s predlogom sprememb zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju zagotovila tudi najnižje zneske za zavarovance, ki imajo 37, 38 in 39 let pokojninske dobe brez dokupa. Predlagane spremembe predvidevajo, da starostna oziroma invalidska pokojnina za posameznika, ki ima 39 let pokojninske dobe brez dokupa, ne more biti nižja od 490 evrov. Za 38 let je najnižji predviden znesek pokojnine 480 evrov, za 37 let pokojninske dobe brez dokupa pa 470 evrov.

Iskanje denarja za regres upokojencev

Koalicijski partnerji so se dogovorili, da poiščejo rešitev, s katero bi v letu 2017 vsem upokojencem zagotovili regres, sta potrdila prvak DeSUS Karl Erjavec in predsednik SD Dejan Židan. Gre za 40 milijonov evrov, ki bi po Erjavčevih besedah omogočili, da bi leta 2017 vsi upokojenci prejeli letni dodatek, je pojasnil. Kot je zatrdil, so se dogovorili, da ministrica za finance poišče ustrezno rešitev in jo v januarju tudi predstavi. "Skupna volja je, da se ta denar zagotovi," je poudaril. Prav tako so se dogovorili, da se v letu 2018, ko se regresi sprostijo v javnem sektorju, morajo sprostiti tudi letni dodatki za upokojence.

Premlačen odnos do ustave

Pred današnjo 25. obletnico sprejetja slovenske ustave je predsednik republike Borut Pahor na sprejemu gostil člane strokovne skupine, ki je avgusta 1990 oblikovala njen osnutek. Pri tem so se udeleženci strinjali, da se ustavi in pomenu njenega sprejetja daje premalo pozornosti, a da se tudi to s sprejemi, kot je bil včerajšnji, spreminja. Predsednik republike Pahor je, kot je dejal, avtorje slovenske ustave k sebi povabil zato, ker želi s tem odpraviti manko, ki je nastal v kolektivnem spominu, ko je govora o ustavi. Pri njenem sprejemanju je šlo namreč za enega od prelomnih dogodkov slovenske osamosvojitve, kar se po njegovem premalo poudarja, zato je čas, da se to spremeni.

Dolgotrajno shranjevanje podatkov nezakonito

Sodišče EU je v sredo objavilo odločitev, da je dolgotrajno shranjevanje podatkov brskanja po spletu in telefoniranja nezakonito, čeprav lahko ti podatki pomagajo pri reševanju primerov hujših kriminalnih dejanj. Vsak, ki brska po spletu in se pogovarja po mobilnem telefonu, pusti za seboj podatkovno sled, ki so jo morali po evropski direktivi od leta 2006 dalje telekomunikacijski operaterji vseh držav EU shranjevati od šest do 24 mesecev. Leta 2014 je sodišče direktivo zavrnilo, ker ni bila v skladu s temeljnimi pravicami, vendar je dovolilo, da vsaka članica EU oblikuje svojo zakonodajo na tem področju. V sredo pa je Sodišče EU odločilo, da članice operaterjem ne smejo ukazati splošne obveznosti shranjevanja podatkov.

Poslanci naj sami odpravijo neustavnost

Ustavno sodišče je zavrglo zahtevo za oceno ustavnosti zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo, saj je ocenilo, da bi lahko predlagatelji že sami odpravili neustavnost, če menijo, da ta obstaja. "S tem je ustavno sodišče razbremenjeno odločanja o vprašanjih, ki jih more predlagatelj zahteve za oceno ustavnosti avtonomno sam rešiti v drugem - normodajnem pravnem postopku, in zato ni potrebe za intervencijo ustavnega sodišča," so zapisali ustavni sodniki. Pobudo je vložilo 61 poslancev, ki je menilo, da je ureditev, ki umetno oploditev omogoča le parom, neustavna.

Spremembe uredbe o samozaposlenih v kulturi

Vlada je sprejela spremembe in dopolnitve uredbe o samozaposlenih v kulturi. Predlog sprememb uredbe med drugim pravico do plačila prispevkov z dosedanjih treh podaljšuje na pet let. Posebna razbremenitev in zaščita velja za starejše samozaposlene, ki bodo ob določenih pogojih pravico do plačila prispevkov pridobili trajno do izpolnitve pogojev za upokojitev brez preverjanja izjemnega kulturnega prispevka, kot je veljalo do zdaj. Predlog je sicer pred sprejemom naletel na neodobravanje samozaposlenih in nevladnih organizacij v kulturi. Med drugim so mu očitali neargumentirano brisanje poklicev ter neupoštevanje nekaterih poklicev.(TFL)