Dnevne zakonodajne novosti / 28. junij 2018
LEX-KOLEDAR
Pravni akti, ki danes začnejo ali prenehajo veljati oz. se uporabljati: 0 pravnih aktov
Zadnji uradni list v obdelavi: št. 25/2025 z dne 11.4.2025
TEMA DNEVA
Stroški staranja so vse višji
Tema dneva

Po informaciji o letošnjem poročilu Evropske komisije o staranju, s katero se je seznanila vlada, naj bi se stroški staranja v Sloveniji v obdobju 2016-2070 po osnovni projekciji povečali z 21,9 odstotka BDP na 28,2 odstotka oziroma za 6,3 odstotne točke. Slovenija tako sodi med države s predvidenim največjim povečanjem teh stroškov. Največji delež predstavljajo izdatki, povezani s pokojninskim sistemom. Ti naj bi se povečali za 3,9 odstotne točke, kar je drugo najvišje povečanje med državami EU. Tudi javni izdatki za zdravstveno varstvo naj bi se v Sloveniji povečali bolj kot v povprečju, medtem ko naj bi se delež izdatkov za dolgotrajno oskrbo povečal nekoliko manj od povprečja EU.

Ravnanje z odpadno embalažo
Vlada je po predlogu ministrstva za okolje na dopisni seji sprejela sklep o določitvi deležev prevzemanja odpadne embalaže pri izvajalcih javne službe za leto 2018. Agencija RS za okolje je že junija spremenila okoljevarstvena dovoljenja družbam za ravnanje z odpadno embalažo, v primeru nespoštovanja podjetjem grozijo kazni. V času od izdaje dovoljenj je namreč prišlo do spremembe uredbe o ravnanju z embalažo in odpadno embalažo, so pojasnili na ministrstvu. "Te odločbe ... so postale izvršljive z dnem njene vročitve družbam za ravnanje z odpadno embalažo, zato so seveda lahko podvržene inšpekcijskim ukrepom," so povedali.

Delovna inšpekcija ugotovila skoraj 30 tisoč kršitev
Vlada je sprejela poročilo o delu inšpektorata za delo za leto 2017. Inšpektorji so lani opravili 14.541 inšpekcijskih pregledov. Z vseh treh področij dela so ugotovili 29.513 različnih kršitev in na podlagi tega izdali 10.534 različnih ukrepov ter izrekli več kot tri milijone evrov glob. Vlada je na dopisni seji prav tako sprejela poročilo o ukrepanju in intervencijskih stroških ob hitrem taljenju snega, obilnem deževju in močnem južnem vetru med 9. in 18. decembrom lani, ko je v številnih delih države prišlo do vetrolomov in poplav. Skupaj so intervencijski stroški dosegli 6,47 milijona evrov.

V NLB za zdaj brez dividend
Skupščina državne NLB je sklenila, da celoten bilančni dobiček v višini 270,6 milijona evrov, ki vključuje tudi 189,1 milijona evrov lanskega čistega dobička, za zdaj ostane nerazporejen in predstavlja preneseni dobiček. Evropska centralna banka je namreč zaradi tveganj glede postopkov proti LB oziroma NLB zaradi prenesenih deviznih vlog hrvaških varčevalcev in morda tudi kot element pritiska po lanski odločitvi vlade, da ne izpelje že skoraj zaključene prodaje vsaj polovice banke, zapovedala, da mora NLB za izplačilo dividend državi pridobiti vnaprejšnje soglasje.

Kje in kako bodo letali droni
Ministri držav Evropske unije, pristojni za promet, so v torek dokončno potrdili nova skupna evropska pravila glede uporabe brezpilotnih letalnikov in njihovega upravljanja. Uredbo, ki jo je že sredi meseca potrdil tudi Evropski parlament, bodo predvidoma do konca julija objavili v uradnem listu, 20 dni po objavi pa bo začela veljati. Evropska komisarka za promet Violeta Bulc je na Twitterju nova pravila označila za "moderna in fleksibilna". Dodala je, da prinašajo več učinkovitosti ter manj stroškov in administracije za podjetja in posameznike. "EU lahko globalno vodi samo s pravili, ki ustrezajo namenu," je poudarila.

Pogojni začetek pogajanj z Makedonijo in Albanijo
Članice EU so v torek po težavnih pogajanjih dosegle dogovor o pogojnem začetku pristopnih pogajanj z Makedonijo in Albanijo. Članice odpirajo pot k začetku pogajanj z državama junija prihodnje leto, a prve pogajalske konference ne bo pred koncem leta, pa še to le, če bo zadosten napredek pri uresničevanju reform. Izid razprave je "realističen pristop k naši skupni dolžnosti" vključitve regije v EU, je stanje ocenil prvi podpredsednik komisije Frans Timmermans. Makedonija čaka na ta korak od leta 2005, ko je dobila status kandidatke, a ga zlasti zaradi spora z Grčijo o imenu doslej ni dočakala. Albanija je status kandidatke dobila leta 2014.(TFL)