Dnevne zakonodajne novosti / 24. november 2017
LEX-KOLEDAR
Pravni akti, ki danes začnejo ali prenehajo veljati oz. se uporabljati: 1 pravni akt
Zadnji uradni list v obdelavi: št. 25/2025 z dne 11.4.2025
TEMA DNEVA
Ustavni pravniki ostro proti spreminjanju ustave
Tema dneva

Pravniki Andraž Teršek, Matej Avbelj in Jurij Toplak obsojajo namero 60 poslancev, da namesto uresničitve ustavne odločbe o financiranju osnovnih šol spremenijo ustavo. To pomeni "zlorabo pravne oblike ustavnega amandmaja" in "bistva ustavne demokracije", ugotavljajo. Po njihovem prepričanju je namen takšne spremembe ustave "razveljaviti učinke odločbe ustavnega sodišča", ki je določila, da mora država javne programe v zasebnih osnovnih šolah financirati 100-odstotno. Pravnik in nekdanji ustavni sodnik Lojze Ude pa pravi, da je jasno, "da gre za izogibanje ustavni odločbi, ampak je to še kar legitimna pot, če jo dosežeš po postopku, ki je predviden." Meni pa, da je možno, "da manever ne bo uspel", saj je bilo glasovanje tik na meji.

Zgolj noveliranje zakona o javnih financah
Potem ko je vlada sprva načrtovala pripravo novega zakona o javnih financah, se je zdaj odločila obstoječi zakon zgolj novelirati. S tem bo po pojasnilih državne sekretarke na finančnem ministrstvu Saše Jazbec v slovensko zakonodajo prenesla del evropskih proračunskih pravil, s čimer zamuja do te mere, da si je nakopala tožbo Evropske komisije. Predlog zakonske novele je bil do torka v medresorskem usklajevanju, do konca meseca bo na vladi in nato čim prej tudi v DZ, je zagotovila Jazbečeva na seji komisije za nadzor javnih financ. Po njenih besedah je evropska direktiva v obstoječem zakonu o javnih financah in v zakonu o fiskalnem pravilu prenesena le delno, čeprav se v praksi dejansko že izvaja.

Predlog znižanja dohodninskih stopenj
V SDS so v zakonodajni postopek vložili predlog novele zakona o dohodnini, s katerim predlagajo znižanje stopenj v vseh dohodninskih razredih za dve odstotni točki in zvišanje splošne dohodninske olajšave s 3300 na 3500 evrov. Po besedah poslanca SDS Marka Pogačnika se mora gospodarska rast poznati tudi v žepih in denarnicah državljanov. Kot je ob predstavitvi novele izpostavil Pogačnik, bi s predlaganim znižanjem stopenj dohodnine in zvišanjem splošne olajšave delavec s povprečno plačo dobil 33 evrov več na mesec, kar na letni ravni pomeni 396 evrov več dohodka. Glede morebitne podpore predlagani noveli s strani koalicije in vlade Pogačnik ni želel ugibati.

Klemenčič v ožjem izboru treh kandidatov
Slovenski pravosodni minister Goran Klemenčič je uvrščen v ožji izbor treh kandidatov za komisarja Sveta Evrope za človekove pravice, so sporočili s pravosodnega ministra. Ob njem sta bila v ožji izbor uvrščena še kandidatka Bosne in Hercegovine Dunja Mijatović in kandidat Francije Pierre-Yves le Borgn. V Strasbourgu je potekalo tajno glasovanje veleposlanikov držav članic Sveta Evrope oziroma Odbora namestnikov ministrov. Odločali so o skupno sedmih kandidatih in kandidatkah, tudi Klemenčiču, ki so se odboru predstavili v torek. Parlamentarna skupščina Sveta Evrope predvidoma januarja prihodnje leto izbrala naslednika sedanjega komisarja Nilsa Muižnieksa iz Latvije.

Spodbujanje davčne transparentnosti
Predstavniki civilne družbe, občin in vladnih inštitucij so na posvetu z naslovom Vloga javnih inštitucij pri spodbujanju davčne transparentnosti razpravljali o davčni transparentnosti podjetij ter iskali učinkovite poti za izvajanje rešitev. Med drugim so menili, da morajo javne inštitucije odločneje nastopiti v boju za davčno transparentnost. Vsako leto davčne oaze skrijejo najmanj 600 milijard dobičkov, zato jo v tej igri najslabše odnašajo nacionalne vlade in lokalne skupnosti, ki odgovarjajo za zagotovitev najosnovnejših javnih storitev za svoje prebivalce, obenem pa se srečujejo s kroničnem pomanjkanjem sredstev, je bil eden od zaključkov posveta.

Delodajalci bolj disciplinirani pri obračunu prispevkov
Finančna uprava (Furs) je v poostrenem nadzoru septembra posebno pozorno obravnavala delodajalce, ki obračuna prispevkov za izplačilo plač niso predložili za dva ali več mesecev. Nadzor so izvedli pri 453 delodajalcih, 43,7 odstotka od teh je naknadno predložilo predpisane obračune prispevkov. Kot so navedli, so stalni ukrepi Fursa vidni v konstantnem zmanjševanju števila nepredlagateljev. Na prvem seznamu nepredlagateljev, objavljenem aprila 2013, je bilo namreč uvrščenih 4882 delodajalcev, na zadnjem seznamu, objavljenim 10. novembra letos, pa je uvrščenih 3162 delodajalcev. To predstavlja 35-odstotno zmanjšanje v štirih letih in pol.(TFL)