Dnevne zakonodajne novosti / 23. april 2019
LEX-KOLEDAR
Pravni akti, ki danes začnejo ali prenehajo veljati oz. se uporabljati: 0 pravnih aktov
Zadnji uradni list v obdelavi: št. 25/2025 z dne 11.4.2025
TEMA DNEVA
Urejen položaj žrtev kaznivih dejanj
Tema dneva

V soboto je začela veljati novela zakona o kazenskem postopku, ki celovito ureja položaj žrtev kaznivih dejanj. Tudi ministrica za pravosodje Andreja Katič je v predstavitvi zakona kot bistveno novost navedla implementacijo evropske direktive o žrtvah. Novela sicer prinaša tudi spremembe pri preiskavah. Med drugim dopušča preiskave stanovanja ob nedosegljivosti imetnika in uvaja možnost uporabe IMSI lovilcev. Ukinja obvezno branje listin na glavni obravnavi in natančneje določa pogoje upravičene odsotnosti na sodnih narokih.

Izredni seji DZ in DS
Ta teden se bosta na izredni seji sestala tako državni zbor kot državni svet. Sestalo se bo tudi več parlamentarnih delovnih teles. DZ bo v četrtek na izredni seji obravnaval zakonska predloga, s katerima bi regres do višine povprečne plače razbremenili dohodnine in prispevkov. Na dnevnem redu bo tudi odlok o okviru za pripravo proračunov sektorja država 2020-2022. Državni svetniki pa že danes odločajo o vetu na zakon, s katerim bi preimenovali primorski državni praznik. Predlog za veto je podala skupina državnih svetnikov, po mnenju katere je termin "priključitev" neustrezen tako s knjižnega kot s terminološkega vidika.

Poslanci o uporabi medicinske konoplje
Odbor DZ za zdravstvo je v petek na zahtevo Levice razpravljal o gojenju in predelavi konoplje v medicinske namene. Prevladala je ocena, da je ministrstvo za zdravje v minulih letih zatajilo pri urejanju tega področja. Odbor sicer ni podprl sklepov Levice, je pa izglasoval dva koalicijska sklepa. S prvim je predlagal ministrstvu za zunanje zadeve, da v roku enega leta zagotovi vsebinsko ustrezen prevod Enotne konvencije o mamilih iz leta 1961. Z drugim sklepom pa je odbor pozval ministrstvo za zdravje, naj medresorska delovna skupna pripravi poročilo in ga predloži vladi do konca letošnjega leta, in to skupaj s predlogom ustreznih pravnih podlag.

O ljubljanskih volitvah ustavno in potem upravno sodišče
Ustavno sodišče je v obravnavo sprejelo pritožbo Vilija Kovačiča na odločitev upravnega sodišča, ki je zavrnilo njegovo izpodbijanje izida lokalnih volitev v Ljubljani. Če bo ustavno sodišče Kovačiču ugodilo, bo zadeva najverjetneje vrnjena v odločanje upravnemu sodišču. Pravnik Jurij Toplak na podlagi statistike pričakuje, da se bo to zgodilo. Upravno sodišče je na prvi obravnavi zavrnilo vse Kovačičeve očitke, razen delno očitka o nedovoljeni porabi proračunskih sredstev za volilno kampanjo. Kovačič je namreč v pritožbah izpostavljal, da "obstajajo številni in javno znani dokazi, da je glasilo Ljubljana enobarvno, propagandno glasilo župana".

92 tisoč inšpekcijskih ukrepov
Inšpekcijski organi so lani skupaj rešili 131.207 zadev in opravili 107.505 inšpekcijskih nadzorov. Skupaj so izrekli 92.031 ukrepov, od tega 56.291 upravnih ukrepov in 35.740 prekrškovnih, kaže letno poročilo inšpekcijskega sveta. Inšpekcijski organi so na izrečene upravne ukrepe v slabih dveh odstotkih primerov prijeli pritožbe, pri čemer so v 254 od skupno 1044 primerov pritožniki uspeli in se je odločitev inšpektorja v celoti odpravila. Posledično pa to pomeni, da je 99,5 odstotka upravnih odločitev inšpekcij pravnomočnih in izvršljivih, so zapisali v poročilu, s katerim se je v preteklem tednu seznanila vlada.(TFL)