V tokratni številki Zakonodajnega Supervizorja boste našli celoten pregled vseh sprememb zakonodaje v avgustu 2022. V zadnjem počitniškem mesecu je začelo veljati ali se uporabljati 88 aktov, 15 predpisov je prenehalo veljati ali se uporabljati, spremenilo pa se je 46 predpisov. Tako je na zadnji dan avgusta veljalo 733 zakonov in 21.033 podzakonskih predpisov. Vsi podatki o spremembah v slovenski zakonodaji, tudi za pretekla obdobja, so sicer vedno na voljo v Zakonodajnem Supervizorju.
Za mesto ustavnega sodnika prispeli trije predlogi
Na poziv predsednika republike Boruta Pahorja za mesto ustavnega sodnika so prispeli trije predlogi. Prijavili so se Neža Kogovšek Šalamon, Andraž Teršek in Andraž Zidar. Pahor se bo o prijavah posvetoval z vodji poslanskih skupin in predstavnikoma narodnih skupnosti ter izbral kandidata, so sporočili z urada predsednika republike.(več)
Odbor za finance podprl poroštveni zakon za energetska podjetja
Odbor DZ za finance je potrdil predlog zakona o poroštvu države za energetska podjetja. Zakon, ki bo z namenom zagotavljanja zanesljive oskrbe odjemalcev električne energije in zemeljskega plina omogočil trem družbam dostop do dodatne likvidnosti in nakup dodatnih količin plina izven trga EU, bo DZ potrjeval na današnji izredni seji.(več)
Odbor DZ prikimal vladnima predlogoma energetskih zakonov
Odbor DZ za infrastrukturo je na nujni seji prikimal predlogu zakona o ukrepih za obvladovanje kriznih razmer na področju oskrbe z energijo in predlogu novele zakona o oskrbi s plini. V NSi so želeli z dopolnilom med zaščitene odjemalce plina uvrstili še vrtce, osnovne šole in zdravstvene domove, a je odbor dopolnilo zavrnil.(več)
Nevladniki proti možnosti odstopanja od mejnih vrednosti emisij v industriji
Organizaciji Umanotera in Focus sta proti določilu v predlogu zakona o ukrepih za obvladovanje kriznih razmer na področju energije, ki bi podjetjem v krizi omogočil odstopanja od mejnih vrednosti emisij, določenih v okoljevarstvenih dovoljenjih. Tak ukrep bi povečal odvisnost od uvoženih fosilnih goriv in poglobil energetsko krizo, so prepričani.(več)
Klakočar Zupančič: Instituta poslanskega vprašanja ne gre zmotno interpretirati tako, da lahko poslanec vpraša karkoli
Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič v odgovoru na protestno pismo SDS zaradi zavrnitve dveh poslanskih vprašanj poudarja, da se morajo ta skladno s poslovnikom nanašati na področje delovanja vlade, ministrstva ali vladne službe. Kot dodaja, instituta poslanskega vprašanja ne gre "zmotno interpretirati tako, da lahko poslanec vpraša karkoli".(več)
Vladna stran bo v pogajanjih z javnim sektorjem počakala na napoved Umarja
Vladna stran je v pogajanjih s sindikati javnega sektorja sklenila počakati na jesensko gospodarsko napoved Urada RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar). Ocenjuje, da so trenutno pričakovanja sindikatov previsoka in da bodo potem, ko bodo objavljeni podatki o tem, kaj se dogaja v gospodarstvu, lažje zbližali svoje poglede.(več)
Bruselj odobril več kot tri milijarde evrov vreden partnerski sporazum s Slovenijo
Evropska komisija je odobrila partnerski sporazum s Slovenijo za porabo 3,26 milijarde evrov evropskih sredstev iz kohezijske politike za obdobje 2021-2027. Ta sredstva bodo namenjena zmanjšanju razlik med regijami, in sicer s spodbujanjem inovativnosti in konkurenčnosti, so sporočili v Bruslju.(več)
Revizorji EU komisijo pozivajo k pripravi smernic za javno naročanje ob pandemijah
Evropska unija je uspešno naročala cepiva proti covidu-19, je v včeraj objavljenem poročilu ugotovilo Evropsko računsko sodišče. Obenem ugotavlja, da Evropska komisija še ni preučila svojega procesa javnega naročanja, na podlagi česar bi lahko pripravila smernice za v prihodnje. Revizorji EU ji priporočajo, naj to stori.(več)
Čistopisi | |
---|---|
Uredba o okoljski dajatvi za onesnaževanje zraka z emisijo ogljikovega dioksida | |
Uredba o oblikovanju cen določenih naftnih derivatov |
Ostali dokumenti | |
---|---|
Učinkovitosti poslovanja in analiza finančnega položaja podjetja |