Dnevne zakonodajne novosti / 12. junij 2023
LEX-KOLEDAR
Pravni akti, ki danes začnejo ali prenehajo veljati oz. se uporabljati: 0 pravnih aktov
Zadnji uradni list v obdelavi: št. 25/2025 z dne 11.4.2025
TEMA DNEVA
Vlada z novelo interventnega zakona za plačilo po realizaciji le za izbrane zdravstvene storitve
Tema dneva

Vlada je v petek na dopisni seji določila besedilo predloga novele zakona o nujnih ukrepih za zagotovitev stabilnosti zdravstvenega sistema. Spreminja se 15. člen zakona, ki še vedno omogoča plačilo zdravstvenih storitev po realizaciji, vendar le za izbrane zdravstvene storitve, so sporočili. Omenjene storitve bo na podlagi podatkov NIJZ na predlog nabora zdravstvenih storitev, ki ga bo pripravil ZZZS, določila vlada. Predlog novele med drugim ne predvideva druge faze ukrepa z vključevanjem čistih zasebnikov.(več)

DZ po vetu vnovič potrdil novelo zakona o izvrševanju proračunov
Državni zbor je v petek vnovič potrdil novelo zakona o izvrševanju proračunov za leti 2023 in 2024, na katero je državni svet izglasoval veto. Zanjo je glasovalo 51 poslancev koalicije in narodnosti, proti je bilo 28 poslancev SDS in NSi.(več)

DZ za podaljšanje mehanizma pregleda tujih neposrednih naložb
DZ je s 57 glasovi za in nobenim proti potrdil novelo zakona o spodbujanju investicij, s katero se bo ohranila možnost države za pregled morebitnih tveganih naložb iz tujine, ki je bila doslej zapisana v enem od protikoronskih zakonov. Večina v DZ se je strinjala z nujnostjo spodbujanja tujih investicij.(več)

Odbor za zdravstvo o preoblikovanju dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja
DZ bo teden začel s posvetom za boljšo prihodnost starejših in upokojencev, v nadaljevanju tedna pa bo zasedalo več delovnih teles. Na mizi odbora za zdravstvo bo med drugim zakonski predlog za preoblikovanje dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Člane odbora za finance pa bo zaposlovala razprava o nameravani prodaji Športne loterije.(več)

Po javni obravnavi pripravljen predlog zakona o dolgotrajni oskrbi čaka na dokončno uskladitev v koaliciji
Ministrstvo za solidarno prihodnost je po javni obravnavi oblikovalo besedilo novega zakona o dolgotrajni oskrbi, ki bo izhodišče za sklepna usklajevanja z ministrstvom za finance. Pred obravnavo na vladi morajo predlog tudi še dokončno uskladiti znotraj koalicije, so sporočili z ministrstva za solidarno prihodnost.(več)

Ustavno sodišče lani z rekordnim pripadom zadev, a jih je tudi rešilo rekordno število
Ustavno sodišče je v letnem poročilu o delu v letu 2022 zabeležilo rekorden pripad s kar 2254 zadevami. Ob tem so ustavni sodniki rešili tudi rekordnih 2658 zadev in uspešno zmanjšali število nerešenih. Povprečen čas odločanj ostaja visok, o povprečni ustavni pritožbi denimo sodniki odločajo kar 575 dni, je sodišče navedlo v poročilu.(več)

Višje sodišče v Ljubljani potrdilo sodbo zoper Biščaka
Višje sodišče v Ljubljani je potrdilo sodbo zoper nekdanjega odgovornega urednika Demokracije Jožeta Biščaka in kolumnista Aleksandra Škorca zaradi spodbujanja sovraštva in širjenja rasističnih idej, zaradi katerih sta bila obsojena na večmesečni pogojni zaporni kazni. Pritožbi obdolženih je sodišče zavrnilo kot neutemeljeni, poroča časnik Večer.(več)

V Ljubljani nadaljevanje sojenja Jankoviću, v Mariboru na sodišču Kokot
Na mariborskem sodišču ta teden pričakujejo nekdanjega prvega moža Pošte Slovenije Tomaža Kokota, ki toži nekdanjega delodajalca, v Ljubljani pa nadaljevanje sojenja županu Ljubljane Zoranu Jankoviću v zadevi Stožice. V Celju se bo nadaljevalo sojenju 66-letnemu Branku Krklecu, ki mu tožilstvo očita umor dveh pomočnikov sodnega izvršitelja.(več)

Pravosodni ministri EU z dogovorom o zasegu premoženja, pridobljenega s kršenjem sankcij
Pravosodni ministri držav članic EU so sprejeli stališče Sveta o predlogu direktive o odvzemu nezakonito pridobljenega premoženja, ki bi veljala tudi za kršenje sankcij. Obenem so se dogovorili o stališču glede predloga, ki kršenje sankcij opredeljuje kot kaznivo dejanje, kar bi omogočilo odvzem s tem pridobljenega premoženja.(več)

V veljavi direktiva, ki naj bi zagotovila enako plačilo za enako delo
Pred kratkim je v veljavo stopila evropska direktiva, ki določa ukrepe za preglednost plačil, kot so informacije o plačah za iskalce zaposlitve, pravica do seznanitve z ravnjo plač zaposlenih, ki opravljajo enako delo, in obveznosti poročanja o razlikah v plačilih med spoloma za podjetja z več kot 100 delavci, so sporočili z ministrstva za delo.(več)