S preklicem epidemije covida-19 novi koronavirus ni izginil. Tiste, ki zbolijo, še naprej čaka izolacija, rizične stike, ki so sicer zdravi, pa karantena. V primeru izolacije je zavarovanec upravičen do 90-odstotnega nadomestila plače, ki ga od prvega dne krije ZZZS. Spremembe pa s 1. junijem veljajo za karanteno. Potem ko so bili zaposleni v karanteni v času epidemije upravičeni do 80-odstotnega nadomestila v breme države, ta ukrep zdaj ne velja več. Upravičeni so tako le še do 50-odstotnega nadomestila s strani delodajalca.(več)
Vloge za skrajšan delovnik predvidoma dostopne konec tedna
S preklicem epidemije covida-19 se je več ukrepov izteklo, delodajalcem pa sta po tretjem protikoronskem zakonu, ki je v veljavi od 31. maja, na voljo subvencioniranje čakanja na delo in skrajšanega delovnega časa. Vloga za prvi ukrep je na zavodu za zaposlovanje na voljo od 3. junija, vloga za drugi ukrep pa bo predvidoma dostopna od 12. junija.(več)
Ustavno sodišče zavrglo Agrokorjevo pritožbo na zaseg delnic
Ustavno sodišče je zavrglo Agrokorjevo pritožbo na sklep ljubljanskega okrajnega sodišča, ki je decembra potrdilo odločitev Agencije za varstvo konkurence (AVK) o začasnem zasegu delnic Mercatorja. Senat ustavnega sodišča je pritožbo zavrgel, ker "ni dovoljena, pogoji za izjemno obravnavo pa niso izpolnjeni", so zapisali v sklepu.(več)
V DZ interpelacija Počivalška, dva odbora o domovih za starejše
Največ pozornosti v parlamentu bo ta teden verjetno požela interpelacija gospodarskega ministra Zdravka Počivalška, o kateri bo DZ odločal v četrtek. Ministru, ki mu opozicija očita nepravilnosti pri nakupu zaščitne opreme v epidemiji, partnerji napovedujejo podporo. Obeta se tudi pestra razprava o dogajanju v domovih za starejše.(več)
Prehod meje tudi izven kontrolnih točk
Državljani Slovenije, Avstrije in Madžarske lahko od danes prehajajo mejo tudi izven kontrolnih točk, je v nedeljo na dopisni seji sklenila vlada. Poleg tega je na seznam epidemiološko varnih držav, iz katerih je mogoče vstopati brez obvezne 14-dnevne karantene, dodala 14 držav. Na seznamu so bile doslej Hrvaška, Avstrija in Madžarska.(več)
Ob obravnavi poročila opozorila o pomanjkanju državnih tožilcev
Odbor za pravosodje je v petek obravnaval poročilo o delu državnih tožilcev v letu 2019. Generalni državni tožilec Drago Šketa je ob tem opozoril na veliko podhranjenost tožilstva, pri čemer so se ministrica za pravosodje Lilijana Kozlovič in člani odbora bolj ali manj strinjali, da je treba ta negativen trend upadanja števila tožilcev ustaviti.(več)
Na drugostopenjskih sodiščih več odmevnih zadev
Ta teden prinaša več odmevnih obravnav, med drugim tudi z obravnavami pritožb na sodbe prvostopenjskih sodišč. Mariborsko višje sodišče bo obravnavalo pritožbo v primeru sodbe za predsednika delovnega sodišča Stanka Omerzuja zaradi zalezovanja, v Ljubljani pa pritožbo na prvostopenjsko sodbo parohu Srbske pravoslavne cerkve Peranu Boškoviću.(več)
Evropski profesorji prava v obrambo pravnega reda EU
Več kot 30 evropskih profesorjev prava, med njimi tudi Slovenki, je v odziv na sodbo nemškega ustavnega sodišča, da je sodba Sodišča EU v povezavi s programom kvantitativnega sproščanja Evropske centralne banke nezavezujoča, objavilo izjavo v obrambo pravnega reda EU. Nacionalna sodišča ne morejo preglasiti sodb Sodišča EU, so poudarili.(več)
Članice EU naj bi notranje meje odprle do konca meseca
Članice EU naj bi do konca meseca odpravile omejitve na notranjih mejah, ki so jih uvedle zaradi novega koronavirusa. Skoraj vse želijo do takrat podaljšati tudi omejitve na zunanjih mejah, je po videokonferenci notranjih ministrov EU povedala komisarka za notranje zadeve Ylva Johansson. Slovenija glede zunanje meje zavzema drugačno stališče.(več)
Ostali dokumenti | |
---|---|
Davek na finančne storitve (Vprašanja in odgovori) |