Dnevne zakonodajne novosti / 28. avgust 2024
LEX-KOLEDAR
Pravni akti, ki danes začnejo ali prenehajo veljati oz. se uporabljati: 0 pravnih aktov
Zadnji uradni list v obdelavi: št. 25/2025 z dne 11.4.2025
TEMA DNEVA
V javni razpravi predlog zakona o funkcionarjih
Tema dneva

Ministrstvo za javno upravo je v enomesečno javno razpravo poslalo predlog zakona o funkcionarjih, s katerim bi opredelili funkcionarje ter sistemsko uredili njihove pravice in obveznosti med opravljanjem funkcije kot tudi po prenehanju mandata. V zakon bi med drugim zapisali tudi pogoje za opravljanje funkcije, in sicer slovensko državljanstvo in nekaznovanost. Pravice in obveznosti funkcionarjev sedaj urejajo posamezni področni zakoni in zakon o funkcionarjih v državnih organih iz leta 1990.(več)

Vlada znova uvedla še prispevek za OVE pri dizlu
Vlada je s spremembo področne uredbe spet uvedla prispevek za OVE pri dizelskem gorivu. Ta znaša 0,0099 evra na liter in je vsebovan v drobnoprodajni ceni. Pri bencinu se ta prispevek vnovič plačuje že od julija lani.(več)

Sodni svet v letnem poročilu opozarja na številne sistemske težave sodstva
Sodni svet v poročilu za leto 2023 opozarja na številne sistemske težave sodstva. V priporočilih med drugim izpostavlja pomanjkanje sodnikov in sodnega osebja ter njihove neustrezne plače, politično imenovanje vrhovnih sodnikov, podaljševanje reševanja kazenskih zadev, prostorsko problematiko sodišč in pomen digitalizacije sodstva.(več)

Klakočar Zupančič: Zahtevo za preiskovalno komisijo o slovenski energetiki je nujno popraviti
Pogoji za izvedbo seje DZ, na kateri bi obravnavali akt o odreditvi parlamentarne preiskave o delovanju podjetij v slovenski energetiki, ki sta ga vložila opozicijski SDS in NSi, niso izpolnjeni, je včeraj poudarila predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič. Kot pravi, ima zahteva za preiskavo takšne nepravilnosti, da jo je nujno treba popraviti.(več)

GSZ in OZS kritična do davčnih sprememb
Davčne spremembe, ki jih predlaga vlada, so v splošnem nesistemske, ne prispevajo k stabilnosti davčnega okolja in ne odgovarjajo na glavne izzive gospodarstva, so prepričani na GZS. Nove davčne obremenitve bi poslabšale gospodarsko sliko, ki je kot posledica ohlajanja nemškega gospodarstva že zdaj manj ugodna, pa so opozorili v OZS. Kritični so tudi do sprememb na področju normirancev.(več)

Za pridobitev eko certifikata veljajo številna pravila
Ponudba ekoloških živil je vse bolj pestra, potrošniki, ki radi posegajo po njih, pa jo lahko prepoznajo po logotipu zelenega lista. Ta je enoten za celotno EU, v kateri veljajo enotna pravila glede nadzora ekoloških proizvodov. Za certifikat je treba izpolnjevati številna pravila, pristojni pa v Sloveniji praktično ne zaznavajo kršitev.(več)

Sloveniji iz solidarnostnega sklada EU še 328 milijonov evrov za popoplavno obnovo
Slovenija si lahko iz solidarnostnega sklada EU obeta še 328 milijonov evrov za odpravo posledic lanskih poplav. Včeraj predstavljeni predlog Evropske komisije morata potrditi še Evropski parlament in Svet EU. 100 milijonov evrov je Slovenija iz solidarnostnega sklada prejela že konec lanskega leta.(več)

Med komisarskimi kandidati zaenkrat močno prevladujejo moški
V petek se bo iztekel rok, do katerega naj bi članice EU novoizvoljeni predsednici Evropske komisije Ursuli von der Leyen poslale svoje kandidate za komisarje. Doslej jih je to storilo 21, pri čemer pa ni nobena upoštevala prošnje predsednice, naj ji pošljejo imeni kandidata in kandidatke. Večina držav, kar 16, je predlagala moške, tudi Slovenija.(več)

Prenos tekočin na letališčih v EU začasno znova povsod omejen na 100 mililitrov
S 1. septembrom bo po odločitvi Evropske komisije na vseh letališčih v EU začasno spet veljala omejitev prostornine posod za tekočine, ki jih lahko potniki vzamejo na letalo, na 100 mililitrov. V Bruslju namreč niso prepričani o zanesljivosti novih naprav za pregled prtljage in želijo dodatna zagotovila. Upravljavci letališč so do ukrepa kritični.(več)