Danes, 24.11.2011 novo: | |
Lex-Koledar: | 0 novosti |
Lex-Kliping: | 21 novosti |
Portal TFL (izbor): | 20 novosti |
Seznam pravnih aktov*, ki začnejo/prenehajo veljati/se uporabljati oz. začnejo učinkovati njihove spremembe:
Datum | Predpis | Status |
---|---|---|
Danes v tej rubriki ni novosti. |
* V seznamu so navedeni akti, ki so objavljeni v uredbenem delu Uradnega lista (zakoni, podzakonski akti, odločbe in sklepi Ustavnega sodišča, kolektivne pogodbe, itd.) ter mednarodne pogodbe, katerih ključni datumi glede veljavnosti oz. uporabe akta so uredništvu znani do trenutka pošiljanja Lex-novic. V primeru, da Uradni list izide v popoldanskih urah in so med objavami akti, ki začnejo veljati oz. učinkovati z dnem objave, jih v tem seznamu seveda ne boste našli. Za vedno ažurne informacije glede veljavnosti/uporabe pravnih aktov spremljajte koledar veljavnosti na portalu Tax-Fin-Lex !
Zakonodajne novosti, objavljene praviloma prejšnji dan iz 6 pravnih virov in za 11 pravnih področij
Lex-kliping, od 24.11.2011 - 24.11.2011 | PRAVNI VIRI | ||||||
PODROČJA | URADNI LIST RS | URADNI LIST EU | DRŽAVNI ZBOR | MINISTRSTVA | VLADA | STA Novice | |
P R A V N A P O D R O Č J A |
1. DRŽAVNA UREDITEV RS in EU | 1 novost | 1 novost | ||||
2. UPRAVNO PRAVO | |||||||
3. CIVILNO PRAVO IN KAZENSKO PRAVO | 1 novost | ||||||
4. GOSPODARSKOPRAVNA UREDITEV | 2 novosti | 3 novosti | |||||
5. JAVNE FINANCE | 1 novost | 1 novost | 1 novost | ||||
6. GOSPODARSKE DEJAVNOSTI | 4 novosti | 1 novost | 1 novost | ||||
7. NEGOSPODARSKE DEJAVNOSTI | 1 novost | 1 novost | 1 novost | ||||
8. DELOVNOPRAVNA UREDITEV, SOCIALA | 1 novost | ||||||
9. ZDRAVSTVENI SISTEM | |||||||
10. MEDNARODNI ODNOSI | |||||||
11. OBČINE |
Današnji uredniški izbor novih čistopisov, odločb sodišč in ostalih dokumentov na portalu Tax-Fin-Lex
Črna napoved za zeleno naročanje
Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) nasprotuje sprejemu Uredbe o zelenem javnem naročanju, ker predlog vlade predhodno ni bil strokovno usklajen z vidika doseganja ciljev javnega naročanja, kar naj bi bil njegov osnovni namen. Menijo, da bi bila boljša rešitev priprava akcijskega načrta za zeleno javno naročanje.
Zbornica sicer podpira vse ukrepe, s katerimi bi se spremenila praksa objave javnih naročil in izbora izvajalcev zgolj po najnižji ceni, ki ji državna uprava v izvedbenih postopkih nikakor ni kos. Za javna naročila, še posebej za zelena, je pomembno, da upoštevani tudi vidiki vgrajenega znanja, kakovosti rešitev, vidiki trajnostne gradnje, uporabe trajnostnih virov energije, itd.
Volivci, ki bodo na dan predčasnih državnozborskih volitev 4. decembra v bolnišnici, zdravilišču, domu za ostarele ali v zaporu, lahko glasujejo po pošti. Zahtevo za takšno glasovanje lahko vložijo še danes. Zahtevek za glasovanje po pošti morajo vložiti pri okrajni volilni komisiji ali volilni komisiji volilne enote, na območju katere imajo stalno prebivališče. Obrazec zahtevka lahko dobijo v zavodu, kjer se nahajajo, ali pa na spletni strani Državne volilne komisije. Ti volivci bodo po pošti prejeli volilno gradivo, ki ga morajo oddati na pošto najpozneje 3. decembra.
Nekdanja ustavna sodnika Dragica Wedam Lukić in Janez Čebulj menita, da politične razmere za ustavno sodišče niso razlog, da to kljub roku še ni odločilo o referendumu o družinskem zakoniku. Wedam Lukićeva pravi, da je pri zahtevnih zadevah daljši postopek običajen, Čebulj pa se strinja, da gre za zapleteno zadevo in je očitno težko dobiti konsenz. Ustavno sodišče na torkovi seji namreč še vedno ni odločilo o dopustnosti referenduma o družinskem zakoniku.
Minister za pravosodje, ki opravlja tekoče posle, Aleš Zalar bo vladi predlagal, naj od ustavnega sodišča zahteva začasno zadržanje, po njegovem mnenju, spornih določb novele Zakona o gospodarskih družbah (ZGD-1), ki jo je DZ sprejel na predlog SLS. Na ministrstvu zaključujejo pripravo gradiva za četrtkovo sejo vlade, v katerem bodo "predstavili vse posledice tega zakona, s posebnim poudarkom na opozorilih vrhovnega sodišča o nezmožnosti izvajanja zakona in morebitnih težko popravljivih posledicah, ki bi lahko v nadaljevanju nastale za pravno varnost v državi", so za STA povedali na ministrstvu.
Zaradi zamude pri sprejemanju energetskega zakona se pojavlja vrsta pravnih vprašanj, saj obstoječa zakonodaja ni usklajena z evropskimi direktivami in odločbo ustavnega sodišča. V praksi se bo tako z novim letom pojavil problem zaračunavanja priključnine, so strokovnjaki in operaterji opozorili na včerajšnjem forumu Energetika in pravo.
Hrvaška policija je vložila kazensko ovadbo proti dolgoletnemu predstavniku dela hrvaških varčevalcev nekdanje Ljubljanske banke Božidarju Vukasoviću zaradi 747.000 kun (100.000 evrov) fiktivnih posojil. Vukasovića sumijo, da je kot član podjetja Jadranski razvojni projekti, julija 2007 nakazal fiktivna posojila z računa podjetja na svoj račun. Gre za tri nakazila v skupnem znesku nekaj več kot 747.000 kun, so sporočili kriminalisti. (TFL)