Določba zakona o dohodnini, ki se nanaša na oprostitev dohodnine za odškodnine na podlagi sodbe sodišča zaradi osebnih poškodb, je po oceni ustavnega sodišča v neskladju z ustavo. Neobdavčene morajo biti tudi odškodnine za duševne bolečine, je sodišče zapisalo v včeraj objavljeni odločbi. Pobudo za oceno ustavnosti je vložilo vrhovno sodišče. Državni zbor mora neskladje zdaj odpraviti v letu dni, do takrat pa za odškodnine za vse pravno priznane oblike nepremoženjske škode velja, da niso obdavčene.(več)
Del zakona o arhitekturni in inženirski dejavnosti je protiustaven
Ustavno sodišče je odločilo, da je del zakona o arhitekturni in inženirski dejavnosti v neskladju z ustavo. Pobudniki so bili geodeti, ki so očitali, da je zakon v celoti ukinil poklic geodeta z izkaznico ter jim s tem onemogočil opravljanje dela oziroma izvajanje poslovne dejavnosti, posledično pa so socialno ogroženi.(več)
SDS vložila zahteve za razpis treh zakonodajnih referendumov
V SDS so včeraj s podpisi volivcev v državni zbor vložili zahteve za razpis zakonodajnih referendumov o zakonih o vladi, o RTVS in o dolgotrajni oskrbi. Z zavrnitvijo vseh treh zakonov na referendumu bi volivci po njihovem prepričanju vladi dali jasen signal, da vodi napačno politiko, za katero na volitvah ni dobila mandata.(več)
Odbor DZ ni prižgal zelene luči ustanovitvi sveta za invalide
Odbor DZ za delo je zavrnil predlog zakona o svetu za invalide, ki ga je v zakonodajni postopek vložil DS, je bilo pa na seji slišati napoved širše razprave in ustreznega vladnega predloga zakona. Po padlem predlogu DS bi bil svet, ki bi ga ustanovili, neodvisen nadzorni organ, kot to določa konvencija Združenih narodov o pravicah invalidov.(več)
Za zdravstvo v prihodnjem letu predvidenih dodatnih 400 milijonov evrov
Odbor DZ za zdravstvo se je seznanil s predlogom državnega proračuna za 2024 in predlogom sprememb proračuna za 2023, ki zdravstvu prinaša dodatnih 400 milijonov evrov, med drugim zaradi aktivnosti skrajševanja čakalnih vrst. Slišati pa je bilo očitke poslancev o premalo predvidenih sredstvih za dolgotrajno oskrbo in primarni nivo zdravstva.(več)
Vlada bo pri odpravljanju prekariata najprej pometla pred lastnim pragom
Prekarno delo je v slovenski družbi močno razširjeno, kot problem, za katerega je treba najti rešitev, je zapisano tudi v koalicijski pogodbi. Vlada se bo njegovega reševanja lotila tako, da bo najprej pometla pred lastnim pragom, je bilo slišati včeraj na posvetu na to temo.(več)
Vrhovni sodnik Jan Zobec vložil tožbo zoper odločitev komisije Sodnega sveta
Vrhovni sodnik Jan Zobec je v pogovoru za Radio Ognjišče dejal, da izpodbija odločitev komisije za etiko in integriteto, ki deluje v okviru Sodnega sveta. Komisija Zobcu očita, da je v intervjuju za spletni portal Siol kršil dve načeli kodeksa sodniške etike, ki se nanašata na odnos sodnikov do sodelavcev in strank ter varovanje ugleda sodstva.(več)
NPU s kazensko ovadbo zaradi goljufije na škodo EU
Nacionalni preiskovalni urad (NPU) je v začetku avgusta na specializirano državno tožilstvo podal kazensko ovadbo zoper osebo iz pravnega subjekta s sedežem v Ljubljani. Očitajo ji, da je ob pomoči zunanje osebe s strokovnimi znanji izvršila kaznivo dejanje goljufije na škodo EU in zlorabe položaja.(več)
Nevladniki opozarjajo na pomanjkljivosti pri novi zakonodaji EU o baterijah
Evropski zakonodajalci zaključujejo pripravo uredbe o baterijah, ki bo določila standarde za proizvodnjo trajnostnih baterij, izdelanih v Evropi, pri čemer 36 nevladnih organizacij opozarja na več pomanjkljivosti. Zaskrbljene so predvsem glede pravil dolžne skrbnosti, ki naj bi ščitila pred zlorabami v dobavni verigi baterij, so opozorili v Focusu.(več)
Evropska komisija predlaga podelitev statusa kandidatke za članstvo Bosni in Hercegovini
Evropska komisija predlaga, da se Bosni in Hercegovini podeli status kandidatke za članstvo v EU, je včeraj v Evropskem parlamentu dejal evropski komisar za širitev Oliver Varhelyi. Poudaril je, da mora BiH izpolniti več pogojev, med drugim na področjih sodstva, boja proti korupciji in svobode izražanja. Končno odločitev bodo sprejeli voditelji EU.(več)