Evropska komisija želi k izboljšanju boja proti utajam davka na dodano vrednost prispevati z okrepljenim sodelovanjem med davčnimi organi in ponudniki plačilnih storitev, kot so izdajatelji kreditnih kartic. Po predlogu bi ponudniki plačilnih storitev sporočali informacije, ki bi omogočile analizo podatkov o čezmejnih plačilih. V Evropi se več kot 90 odstotkov spletnih nakupov izvede prek plačilnega posrednika. Podatki teh podjetij so lahko za evropske davčne organe koristno orodje za nadzor obveznosti v zvezi z davkom na dodano vrednost.
Nepopolne evidence tujcev
Premier Marjan Šarec je včeraj v DZ poudaril, da bo več treba narediti na področju kakovostnih evidenc o prebivanju tujcev ter o njihovem koriščenju socialnih transferov. Zmago Jelinčič Plemeniti je na včerajšnji seji postavil vprašanje v zvezi z naseljevanjem tujcev v Sloveniji. Premier je pojasnil, da je imelo 30. novembra v Sloveniji 172.073 tujcev veljavno dovoljenje za prebivanje. Po zadnjih podatkih zavoda za zaposlovanje je bilo v tem letu izdanih skupno 39.260 delovnih dovoljenj. Premier je na seji poudaril, da evidence ne bi smele vsebovati zgolj številk, ki bi še naprej omogočale zlorabe sistema, zlasti pri izplačevanju denarne socialne pomoči.
Otroška srčna kirurgija ostaja v UKC
Premier Marjan Šarec je na poslansko vprašanje glede programa otroške srčne kirurgije dejal, da za zdaj omenjeni program ostaja v kliničnem centru, pričakuje pa poostren nadzor s strani mednarodnih inštitucij. Sicer meni, da bo za povrnitev zaupanja v zdravstvo treba ukrepati zlasti v sistemu javnega naročanja in okrepiti informacijsko tehnologijo. Dejal je tudi, da težko komentira, kaj se je dogajalo pod prejšnjo vlado, se pa sedanji minister za zdravje Samo Fakin intenzivno ukvarja s to problematiko. Šarec je spomnil, da je v preteklem tednu opravil sestanek s predstavnikoma staršev otrok, ki imajo tovrstne težave, ki je bil po njegovih besedah zelo konstruktivne narave.
Dovoljenje za zvišanje porabe države
Odbor DZ za finance je včeraj ob pomislekih iz opozicije potrdil predlog sprememb odloka za pripravo proračunov javnih blagajn, s katerimi se dovoljena poraba države zvišuje. Vlada kljub temu zasleduje načelo previdnosti pri načrtovanju, je zagotovil finančni minister Andrej Bertoncelj. DZ naj bi odlok potrdil še ta teden. Odbor DZ za notranje zadeve pa je za obravnavo v DZ pripravil predlog spremembe zakona o povračilu škode izbrisanim. V skladu z njim odškodnine, ki jih izbrisani terjajo v sodnih postopkih, ne bi bile omejene, omejili pa bi zamudne obresti. Po ustavni odločbi je namreč člen zakona, ki omejuje skupno višino denarne odškodnine, ki se lahko dosodi izbrisanim, protiustaven.
Nepravilnosti v občinskih proračunih
Slovenske občine pri pripravi proračunov in zaključnih računov proračunov zagrešijo vrsto nepravilnosti, je ob reviziji poslovanja nekaterih občin ugotovilo računsko sodišče. Najpogosteje gre za napačno uvrščanje projektov v načrte razvojnih programov ter pomanjkljive finančne načrte in njihove obrazložitve. Poleg tega ne pripravijo zadostnih obrazložitev finančnih načrtov uporabnikov proračunov ter pomanjkljivo določijo nekatere sestavine proračuna, kot so denimo kadrovski načrti, načrti ravnanja s premičnim premoženjem ter poročila realizacij.
Preglednejša avtorizacija varnosti hrane v EU
Evropski parlament je minuli teden podprl novo zakonodajo, ki bi omogočila preglednejšo avtorizacijo varnosti hrane v EU. Po njej bi morala Evropska agencija za varnost hrane (EFSA) objaviti podrobnosti svojih ocen tveganja, preden bo določen izdelek lahko prišel na trg. V EU naj bi vzpostavili skupen evropski register naročenih študij, s čimer bi podjetjem, ki prosijo za avtorizacijo, preprečili prikrivanje študij, ki jim niso v prid. V primeru dvoma o dokazih, ki so jih priskrbela podjetja, bi se EFSA lahko posvetovala tudi s tretjo stranjo in preučila, če obstajajo še kakšne relevantne študije. (TFL)