Vlada je predlog sprememb zakona o Banki Slovenije, ki bi omogočile nadzor nad BS s strani računskega sodišča, po besedah premiera Mira Cerarja pripravila v začetku leta. Nanj so dobili pripombe ECB, a ker so ga deležniki vmes precej predrugačili, čakajo vnovično mnenje ECB. Tega naj bi dobili do 20. decembra. Poslanec Bojan Dobovšek (NP) je namreč v poslanskem vprašanju poudaril, da je finančna kriza nastala zato, ker nadzorniški mehanizmi niso delovali. Cerar je dejal, da "ta vlada ni naredila bančne luknje, se pa zelo trudi, da bi preprečila, da do nje ne bi nikoli več prišlo". Banko Slovenije nadzira zunanji revizor in mednarodni revizor, ki ga določi ECB. Če bi jo nadziralo tudi računsko sodišče, bi morali spremeniti zakonodajo.
Vse o pacientovih pravicah
Ministrstvo za zdravje je v javno razpravo poslalo predlog novele zakona o pacientovih pravicah, ki med drugim uvaja novo stopnjo nujnosti na napotnici ter podrobneje ureja področji čakalnih vrst in seznamov. Predlog določa tudi najdaljši čakalni čas pri zdravniku. Medtem ko je čas čakanja v ambulanti na primarni zdravstveni ravni sedaj omejen na 20 minut, na sekundarni in terciarni pa eno uro, novela zakona ta čakalni čas opredeljuje na pol ure ne glede na raven zdravstvene obravnave. Predlog novele je v petek obravnavala tudi koalicija in ga podprla. Javna razprava bo trajala mesec dni.
Spet več prijav korupcije
Trend števila prijav sumov korupcije je v porastu, je na novinarski konferenci ob začetku tedna boja proti korupciji poudaril predsednik Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) Boris Štefanec. Bistveno se je po njegovih besedah povečalo število obravnavanih prekrškovnih zadev. Nadeja se še, da bodo do konca leta presegli lansko število prijav lobističnih stikov. Štefanec se je dotaknil tudi predloga novele zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, ki je ta čas v javni razpravi. Pojasnil je, da je treba pravne podlage za delovanje KPK urediti tako, da zadeve ne bodo padale na sodišču. Zelo kritičen je tudi do osebnostne primernosti kot merila za razrešitev funkcionarja KPK.
Vrnitev DDV na prejšnjo raven?
Nepovezani poslanec Andrej Čuš je v parlamentarno proceduro vložil predlog sprememb zakona o davku na dodano vrednost (DDV), s katerimi bi davčne stopnje vrnil na prejšnjo raven. Kot je pojasnil, je bila Slovenija ob zadnjem dvigu julija 2013 v težkem finančnem položaju, zvišanje stopnje DDV pa naj bi bil začasen ukrep, ki je nato postal trajen. "Ob tem se moramo spomniti polnih ust političnih obljub, kako nas višji DDV ne bo stal več kot 2,5 evra na mesec. Realnost je seveda popolnoma drugačna, saj nas je obremenil kar za 15-krat bolj," je izpostavil Čuš in dodal, da to konkretno pomeni, da je danes štiričlanska družina za 400 evrov bolj obremenjena na leto, kot je bila pred dvigom DDV.
Najnovejši napotki za potrošnike
Največ vprašanj potrošnikov se nanaša na uveljavljanje pravic iz naslova stvarne napake, navajajo v pravni pisarni ZPS, kjer ugotavljajo, da jim trgovci pogosto namesto uveljavljanja te napake ponujajo garancijsko popravilo. Da bi potrošniki lahko suvereno uveljavljali svoje pravice, jim ZPS v pomoč ponuja nasvete na portalu vemveč.si. Ker je stvarna napaka ena osnovnih potrošniških pravic, ZPS potrošnikom svetuje, naj se z njo natančno seznanijo. Svetujejo obisk portala, na katerem ponujajo informacije, kaj je stvarna napaka, kaj, kje, kdaj in kako lahko potrošnik zahteva, kakšne so obveznosti prodajalca in drugo.
Evropska sredstva za dolgotrajno oskrbo
Vladna služba za razvoj in evropsko kohezijsko politiko je podprla pilotne projekte, s katerimi bodo prešli v izvajanje sistemskega zakona o dolgotrajni oskrbi. Za projekt, ki ga bo izvajal republiški inštitut za socialno varstvo in je vreden 70.000 evrov, bo evropski socialni sklad prispeval 56.000 evrov oziroma 80 odstotkov. Osnovni namen projekta je razviti ključna orodja in podlage za izvedbo pilotnih projektov, ki bodo podpirali prehod v izvajanje sistemskega zakona o dolgotrajni oskrbi in omogočali oblikovanje enovitega, integriranega sistema storitev ter prejemkov (pravic).(TFL)
Gradiva v obravnavi DZ | |
---|---|
Predlog zakona o dopolnitvah Zakona o kazenskem postopku (ZKP-N), redni postopek, EPA 1660-VII |