Državni svet je včeraj po poldrugo uro trajajoči razpravi z 21 glasovi za in devetimi proti izglasoval veto na spremembo zakona o praznikih in dela prostih dnevih. Državni zbor bo tako ponovno odločal o predlogu, da se praznik vrnitve Primorske k matični domovini preimenuje v praznik priključitve Primorske k matični domovini. Da bi bil zakon potrjen, bo tokrat potrebna absolutna poslanska večina. Glede na to, da so ga na prvem glasovanju poslanke in poslanci potrdili z 38 glasovi za in 32 proti, je ponovna potrditev dokaj negotova.
Priprava novega socialnega sporazuma
Ministrstvo za delo bo na podlagi sklepa petkove seje Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) do konca maja pripravilo osnutek besedila novega socialnega sporazuma, ESS pa bo ustanovil skupino za pogajanja o njem. Ministrstvo bo pri pripravi osnutka upoštevalo tri predloge sporazuma, ki so jih pripravili delodajalci, in enega skupnega sindikalnega. Na delodajalski strani je Gospodarska zbornica Slovenije svoj predlog v začetku marca tudi javno predstavila, temu je nato sledil predlog Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije, tretji predlog pa so uskladili Združenje delodajalcev Slovenije, Združenje delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije ter Trgovinska zbornica Slovenije.
Kako promovirati slovenska živila
Odbor DZ za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je včeraj začel obravnavati financiranje promocije slovenskih kmetijskih in živilskih izdelkov. Ker želijo predlagatelji odgovore nekdanjega kmetijskega ministra Dejana Židana, ki je sodeloval le v začetku seje, so razpravo prekinili. Poslanska skupina SDS trdi, da je bilo javno naročilo za nacionalno kampanjo promocije lokalnih kmetijskih in živilskih proizvodov 2016-2019, katerega skupna vrednost je bila nekaj več kot tri milijone evrov, izbrana pa je bila agencija Futura, sporno. Opozarjajo, da je bila Futura izbrana kljub temu, da je ponudila najvišjo ceno.
Petodstotni davek na knjigo
Predsednica odbora DZ za kulturo Violeta Tomić (Levica) je ob svetovnem dnevu knjige napovedala sklic seje o problematiki financiranja in davka na knjigo. Opozorila je, da Evropska unija omogoča petodstotni davek na knjigo, zato bodo zahtevali, da se davek na knjigo zmanjša in poenoti tudi za elektronsko knjigo. V Sloveniji so namreč e-knjige obdavčene po najvišji, 22-odstotni stopnji, tiskane knjige pa po 9,5-odstotni. Violeta Tomić je tudi poudarila, da so ničelno stopnjo davka na knjige zapisali že v koalicijsko pogodbo in zato bodo to tudi zahtevali. "Tudi na nivoju EU se bomo borili, da se zakonodaja prilagodi temu, da bi dosegli ničelno stopnjo davka na knjigo," je dejala.
Posodobitev spletnega orodja Stop birokraciji
Na ministrstvu za javno upravo so s pomočjo uporabnikov posodobili spletno orodje Stop birokraciji. Ob tem so sporočili, da so uspeli s pomočjo oddanih pobud in realiziranih ukrepov preko Stop birokraciji skupaj z uporabniki na letni ravni prihraniti že več kot 365 milijonov evrov. Od leta 2012 je bilo oddanih več kot 900 pobud, od katerih je bilo 64 pobud realiziranih, 36 pa jih je v fazi realizacije. Orodje Stop birokraciji je namenjeno vsem državljanom in podjetnikom, ki prihajajo v stik z upravnimi postopki in obveznostmi ter pri tem opazijo pomanjkljivosti, pa tudi pripravljavcem predpisov in drugim zaposlenim v javni upravi, ki se srečujejo z upravnimi postopki in imajo predloge, kako jih poenostaviti.
Izločitev odredb v primeru Kamenik
Sodnik celjskega okrožnega sodišča je v drugo po navodilih višjega sodišča izločil odredbe o hišnih preiskavah pri članih kriminalne združbe, v katero je bil na prehodu stoletja vpleten tudi Kristijan Kamenik, je poročal Večer. Odredbe so bile izločene, ker so bile premalo obrazložene. Konjičan Kristijan Kamenik je sicer že skoraj tri leta zaprt v italijanskih zaporih, kjer prestaja osemletno kazen zaradi preprodaje kokaina, po prestani kazni pa ga med drugim čakata še dva sodna postopka v Sloveniji. Eden je povezan s štirikratnim umorom v Tekačevem marca 1997, drugi postopek pa je povezan s preprodajo drog v kriminalni združbi.(TFL)
Ostali dokumenti | |
---|---|
Davčne spremembe 2019 |