Poslovodno računovodstvo je revija s strokovno poglobljenimi prispevki z računovodenja, financ in revizije ter preprečevanja prevar. Zbirka obsega arhiv od leta 2011 dalje. Izhaja 4 x letno.
Želite dostop do člankov revije?
Brezplačna registracijadr. Branko Mayr
Ponovno vstopamo v jesen in s tem v novo šolsko leto. Preteklo leto je bilo uspešno. Za nami je vrsta zahtevnih akreditacijskih postopkov. Za najdaljše možno obdobje smo podaljšali akreditacijo Zavoda Visoka šola za računovodstvo in za visokošolski program računovodstva. Na novo smo akreditirali magistrski program Forenzične preiskave v financah in računovodstvu ter izpopolnjevalni program Certificirani poslovodni računovodja. Vsi naši programi so primerljivi s podobnimi tujimi visokošolskimi programi. V Sloveniji smo edini izvajalec teh vsebin, s pridobitvijo ECHE akreditacije evropskega programa Erasmus+ pa začenši z mobilnostmi osebja in študentov omogočamo mednarodno izmenjavo znanja.
dr. Živko Bergant
Profesionalna skrbnost je ne samo etični pojem, temveč je pomembna sestavina številnih predpisov, ki urejajo človekovo ravnanje na različnih področjih njegovega delovanja. V praksi, zlasti v sodnih postopkih se pogosto pokaže, da skrbnost v poslovnih financah ni povsem jasno opredeljena. Avtor obravnava profesionalno skrbnost v poslovnih financah z različnih vidikov, pri tem pa izhaja iz širše opredelitve pojma skrbnosti.
dr. Branko Mayr
Računovodski izkazi se oblikujejo na podlagi poslovnih knjig, v katere se evidentirajo poslovni dogodki. Podlaga evidentiranja poslovnih dogodkov so poslovne listine. Če so listine pomanjkljive, so tudi izkazi pomanjkljivi. Večina oblik lažnega poročanja je povezana s prilagojenimi listinami. Pri sumu lažnega poročanja je pomembno načrtovanje preiskave. Kakovosten načrt omogoča ugotovitev ciljev preiskave.
mag. Jana Dvoršak
V prispevku obravnavamo obvladovanje prevar kot del obvladovanja tveganj. Pomembno je zavedanje, da gre za tveganje morebitnega nastanka prevare, saj lahko samo tako vzpostavimo ustrezne mehanizme in kontrolno okolje za preprečevanje prevar. Tveganja prevar se nanašajo na tveganja, ki so povezana z osnovno dejavnostjo družbe, njenim finančnim poslovanjem in vsemi vrstami operativnih tveganj. Upravljanje družbe, obvladovanje tveganj in ustrezni nadzorni sistemi so tesno povezani z obvladovanjem prevar.
mag. Mateja Gorenc
Nadzor na delovnem mestu je nujen, saj s tem odkrivamo napake, kraje in opazujemo delavce. Vendar ob nadzoru zaposleni čutijo, da nimajo dovolj zasebnosti. Z razvojem informacijske tehnologije so delodajalci dobili nove možnosti za nadzor nad zaposlenimi na delovnem mestu. Slovenska zakonodaja določa pogoje uporabe moderne tehnologije in meje dopustne uporabe. Zlorabe se pojavljajo predvsem zaradi nedovoljene uporabe tehnologije na področjih videonadzora, mobilne telefonije, nadzora interneta in elektronske pošte ter uporabe biometrije. Rezultati raziskave kažejo, da 63 % slovenskih podjetij ne uporablja informacijske tehnologije za nadzor na delovnem mestu in da 90 % direktorjev/poslovodij upošteva moralno-etična načela pri izvajanju nadzora.
mag. Andrej Kocič
Prispevek analizira povezavo med organizacijsko strukturo zavarovalnice in tveganjem prevar. Osredotoča se na zavarovalne prevare, prevare na splošno, organizacijske opozorilne znake prevarantskega poročanja in delovanje ključnih poslovodnih funkcij z vidika Solventnosti II.
dr. Živko Bergant
Dobiček pred obrestmi in davki (EBIT - earnings before interest and taxes) je sicer računovodska kategorija, vendar njen izračun z računovodskimi standardi ni predpisan, kar v praksi omogoča različne pristope, kljub razmeroma preprosti osnovni (teoretični) opredelitvi. To zmanjšuje izrazno moč EBIT kot informacije.
mag. Bine Kordež
Knjiga Kam je izginilo deset milijard predstavlja širši pogled na dogajanja v samostojni Sloveniji, predvsem na ekonomskem področju. Seveda ni neposredno povezana s temami in z naslovom konference, vseeno pa ima kar nekaj skupnih stičnih točk. Ugotovitve in zaključki v knjigi temeljijo predvsem na analizi številk, tako javnofinančnih podatkov ter bilančnih podatkov gospodarskih subjektov, pri čemer lahko opazimo zanimiv razvoj razumevanja teh podatkov.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik