Denar je uveljavljen mesečnik, ki prinaša aktualne in strokovne prispevke z davčnega in računovodsko-finančnega področja. Zbirka obsega arhiv od leta 2009 dalje. Na leto izide 12 številk.
Želite dostop do člankov revije?
Brezplačna registracijamag. Ivan Simič
Pred več kot štirimi leti sem v poročilu Fiskalnega sveta objavil predlog celovite davčne reforme. Od takrat je bil upoštevan edino predlog povečanja splošne stopnje DDV z 20 na 22 odstotkov. Glede na to, da se že nekaj časa govori o davčni reformi, ki naj bi začela veljati naslednje leto, za kar menim, da je zmanjkalo časa, saj bi zakoni že morali biti na vladi, v nadaljevanju objavljam takratni predlog davčne reforme.
mag. Ivan Simič
Minister za finance je pred časom napovedal, da načrtujejo ukinitev zgornjega, 50-odstotnega dohodninskega razreda. Gre za pohvale vredno odločitev, saj je Slovenija zaradi izredno visoke obdavčitve dela, nezanimiva za tuje vlagatelje. Še več, nekatera mednarodna podjetja, ki imajo zdaj sedež v Sloveniji, razmišljajo o selitvi sedeža v druge države z nižjo obdavčitvijo, predvsem plač.
ddr. Marian Wakounig
Avstrijski parlament je 7. julija 2015 (tako imenovana sedmojulijska zakonodaja) z glasovi zelenih in vladne koalicije (socialni demokrati ter ljudska stranka) praktično odpravil bančno tajnost. Ker je šlo za spremembo ustavnih določil, je vladna koalicija za dvotretjinski sklep v parlamentu potrebovala še glasove zelenih.
dr. Stanko Čokelc
V prispevku obravnavamo pojem davčne kompleksnosti, kazalnike ter vzroke zanjo, saj spreminjanje davčne zakonodaje še ne pomeni poenostavitve obstoječih zakonskih določb, ampak se spremembe lahko nanašajo tudi na terminološke spremembe, ki na davčnega zavezanca nimajo pomembnega vpliva. Razen opredelitve pojma davčne kompleksnosti podajamo različne metode za njeno merjenje in predstavljamo deset svetovno priznanih metod, njihove značilnosti ter primerjavo uporabnosti glede kriterijev, ki jih je Evropska komisija zbrala kot osnovo za pripravo evropskega modela merjenja davčne kompleksnosti. S prispevkom želimo spodbuditi domače davčne strokovnjake, da bi davčna kompleksnost postala središče zavedanja in preučevanja, z namenom zmanjšanja davčne kompleksnosti in posledično doseganja večje konkurenčnosti slovenskega davčnega sistema.
Petra Mlakar
Spoštovane bralke in spoštovani bralci, našo revijo Denar bomo osvežili z novo rubriko, ki bo namenjena izključno za vas. Zavedamo se, da se pri davčnem poslovanju nenehno pojavljajo vprašanja, dileme …, ki potrebujejo takojšnjo rešitev, ali je lahko ta rešitev podana v določenem času. Naša rubrika prvim, torej zahtevam po hitrih dogovorih, ne bo služila, namenjena je problemom, ki ne zahtevajo takojšnje rešitve. Pošljite nam svoja vprašanja, dileme, s katerimi se srečujete na davčnem področju, in mi se bomo potrudili, da bomo vaš problem obravnavali v čim krajšem času. Pošljite nam vprašanja čim bolj jasno zapisana, dodajte kontaktne podatke, ki bodo namenjeni izključno za morebitno dodatno razpravo, mi pa bomo na tem mestu podali naš pogled na vaš problem. Vprašanja lahko pošiljate na e-naslov: info@revijadenar.si
dr. Mitja Jeraj
Glede na realno situacijo, ko se Slovenija kot Don Kihot z mlini na veter spopada s previsokimi stopnjami brezposelnosti, ko je rast slovenskega gospodarstva relativno slaba, ko ima naša država velik problem z begom možganov zaradi razmišljajočemu človeku nerazumljivo kontrastimulativne platforme, ki mladim in posameznikom, ki so pripravljeni delati, ne omogoča razvoja in napredka, zaradi zakonov, ki so pisani nestrokovno in za katere se logično zdi, da so usmerjeni proti državljanom in namenjeni samo preživetju institucije država ter drugih dejstev je logična posledica, da naša država ni pisana na kožo vlagateljem na področju naložb greenfield.
mag. Irena Prodan
Cilje in načela bi bilo potrebno v nacionalni pravni red prenesti tako, da se udejanjajo po priporočilih, vodilih in smernicah, in vzpostaviti sistem učinkovitega sankcioniranja, če pride do kršitev opredeljenih ciljev in načel. Zdi se, kot da pri nas velja nenapisano pravilo, da je potrebno postopke čim natančneje določiti, zato da se zagotovi konkurenca in prepreči korupcija. Pozablja pa se, da če ne bo ustrezne kaznovalne politike za naročnike, odgovorne osebe naročnikov in ponudnike, ki onemogočajo konkurenco in pri tem ravnajo koruptivno, še tako natančno določen postopek oddaje javnega naročila ne bo preprečil takih ravnanj.
mag. Nevenka Simić Mićunović
Davčna osnova za namene DDV je praviloma lahko določljiva in načeloma naj pri tem ne bi bilo težav. Vendar se v praksi pri določanju davčne osnove, predvsem v smislu, kaj ta vključuje oziroma ne vključuje, ravno tako lahko pojavijo določene dileme. Najpogostejši se primeri, ko mali davčni zavezanec pri prodaji blaga ni pozoren glede doseganja praga za vključitev v sistem DDV in se zato pravočasno ne identificira za namene DDV. Ne da bi se tega zavedal, nadaljuje s prodajo blaga kot mali davčni zavezanec. Čez nekaj časa ga pozove davčni organ in obvesti, da je njegov promet v zadnjih dvanajstih mesecih presegel 50.000 evrov prometa, zato bi se moral identificirati za DDV ter mu posledično naloži plačilo DDV od izdanih računov. V enaki situaciji kot mali davčni zavezanec se lahko kaj hitro znajde tudi fizična oseba.
Borut Ambrožič ml., univ.dipl.prav.
V času svojega mandata zastopnika pacientovih pravic in članstva v odboru za zdravstvo v državnem zboru, sem spoznal soavtorico tega prispevka, ki je v svoji diplomski nalogi nazorno predstavila varovalne mehanizme, ki jih imajo na voljo pacienti v Sloveniji. Marsikdo med njimi se pri iskanju lepotnih idealov zateče tudi k lepotnim posegom. Razlogi in načini pristopa k uresničitvi te želje so različni. V tem delu prispevka so prikazani odgovori na vprašanja, ali je lepoto sploh mogoče obdavčiti in ali jo sploh želimo obdavčiti ter na kakšen način. Gre za pogled na lepoto skozi vizir države, ministrstva za zdravje, Zdravniške zbornice Slovenije, dacarja, zavarovalnic in uporabnikov lepotnih posegov.
mag. Sašo Stanovnik
Prvi poletni mesec letošnjega leta je bil povsem zaznamovan z Grčijo. Če se je v zadnjih dveh letih sicer vedelo, da problem z grško zadolženostjo še zdaleč ni razrešen, pa so vlagatelji večinoma ta problem do drugega četrtletja letošnjega leta ignorirali.
Pri vsakodnevnem delu se srečujemo s potrebo po poznavanju zneskov raznih dohodninskih olajšav, poznavanju mesečne in letne dohodninske lestvice.
mag. Ivan Simič
Pri vsakodnevnem delu se srečujemo s potrebo po poznavanju obrestne mere na posojila med povezanimi osebami na podlagi pravilnika o priznani obrestni meri.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik