Denar je uveljavljen mesečnik, ki prinaša aktualne in strokovne prispevke z davčnega in računovodsko-finančnega področja. Zbirka obsega arhiv od leta 2009 dalje. Na leto izide 12 številk.
Želite dostop do člankov revije?
Brezplačna registracijaDomen Romih
Z letom 2005 je začel veljati Sporazum med Evropsko skupnostjo in Švicarsko konfederacijo o obdavčevanju dohodkov od prihrankov v obliki izplačil obresti. S sporazumom so bili določeni kriteriji in pogoji obdavčevanja, pri čemer je Švica v zameno za »bančno tajnost« državam nakazovala 3/4 davka, ki ga je odmerila rezidentom teh držav iz naslova doseženih obresti od prihrankov. Bančna tajnost bo z letom 2017 izgubila pomen, saj je bil k sporazumu sklenjen protokol, ki Švico zavezuje k avtomatični izmenjavi informacij. Prva izmenjava bo stekla v letu 2018, pri čemer bo Švica izmenjala podatke za davčno leto 2017.
mag. Nevenka Simić Mićunović
Od zadnje spremembe Zakona o davčnem postopku (ZDavP-2H, ki je bil objavljen v Uradnem listu RS, št. 90/2014 z dne 15. decembra 2014 in je stopil v veljavo s 1. januarjem 2015) še ni minilo pol leta in že je pred vrati nov predlog - ZDavP-2I. Ta prinaša določene dopolnitve in spremembe, ki se med drugim nanašajo na nove roke za vložitev napovedi za dohodke s cedularno obdavčitvijo, na dodatne možnosti glede odplačevanja davčnega dolga, na uveljavljanje dejanskih stroškov pred sestavo informativnega izračuna, na davčno izvršbo in več manjših sprememb, katerih namen in cilj je poenostavitev postopkov pobiranja davkov in zmanjševanje administrativnega bremena davčnim zavezancem. Novost zakona je uvedba instituta vnaprejšnjega cenovnega sporazuma, ki se nanaša na mednarodne transakcije.
dr. Stanko Čokelc
V prispevku obravnavamo pojem davčne kompleksnosti, kazalnike ter vzroke zanjo, saj spreminjanje davčne zakonodaje še ne pomeni poenostavitve obstoječih zakonskih določb, ampak se spremembe lahko nanašajo tudi na terminološke spremembe, ki na davčnega zavezanca nimajo pomembnega vpliva.
dr. Franc Pernek
V članku je nakazana sodna praksa Sodišč Evropskih skupnosti (European Court of Justice – ECJ), ki jih danes imenujemo Sodišča Evropske unije, glede davka po odbitku in tako imenovanega »kompenzacijskega« davka. Za uvodno mislijo so izpostavljena vprašanja: sodna praksa davka po odbitku z vidika direktive EU, pojasnitev pojma davčne nevtralnosti, uporaba teorije »učinka in vsebine«, elementa kompenzacijskega davka in status davčnega zavezanca kot delničarja.
Ivo Grlica
Klavzule o omejevanju ugodnosti (»Limitation-on-Benefits« ali klavzule LOB) predstavljajo pomemben instrument v boju proti davčnemu izogibanju in zlorabam bilateralnih konvencij o izogibanju dvojnega obdavčevanja (davčnih konvencij). Do nedavnega so klavzule LOB vsebovale le nekatere bilateralne konvencije (zlasti tiste, sklenjene z ZDA), vendar pa se v okviru ukrepa 6 projekta BEPS Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD) zdaj proučuje možnost splošne vpeljave takšnih klavzul tudi v druge že obstoječe konvencije, sklenjene z državami članicami OECD. Namen tega članka je kratko predstaviti, kaj ukrep 6 projekta BEPS pravzaprav predvideva, kakšna bo predvidena vsebina pravil LOB in kakšen bo učinek uporabe takšnih klavzul v poslovni praksi.
Petra Mlakar
Spoštovane bralke in spoštovani bralci, našo revijo Denar bomo osvežili z novo rubriko, ki bo namenjena izključno za vas. Zavedamo se, da se pri davčnem poslovanju nenehno pojavljajo vprašanja, dileme …, ki potrebujejo takojšnjo rešitev, ali je lahko ta rešitev podana v določenem času. Naša rubrika prvim, torej zahtevam po hitrih dogovorih, ne bo služila, namenjena je problemom, ki ne zahtevajo takojšnje rešitve. Pošljite nam svoja vprašanja, dileme, s katerimi se srečujete na davčnem področju, in mi se bomo potrudili, da bomo vaš problem obravnavali v čim krajšem času. Pošljite nam vprašanja čim bolj jasno zapisana, dodajte kontaktne podatke, ki bodo namenjeni izključno za morebitno dodatno razpravo, mi pa bomo na tem mestu podali naš pogled na vaš problem. Vprašanja lahko pošiljate na e-naslov: info@revijadenar.si.
Aljoša Rižner, univ. dipl. ekon.
Mnogi vlagatelji se zaradi varnosti vloženega premoženja kljub nizkim obrestnim meram odločajo za naložbe s fiksnimi ali zagotovljenimi obrestnimi merami, kot so na primer obveznice ali bančni depoziti. Vendar v teh primerih tveganje povzroča inflacija, saj obstaja možnost, da fiksna obrestna mera kmalu ne bo več v koraku z naraščajočimi cenami storitev in blaga. Inflacija v območju EU, pa tudi v ZDA, je za zdaj še nizka in izpod želenih dveh odstotkov, vendar je jasno, da bi ob močnejšem okrevanju zahodnih gospodarstev kmalu lahko postala problem. Odgovor na nizke obrestne mere je naložba v delnice oziroma korporativne obveznice z višjim donosom. Manj jasen pa je odgovor na vprašanje, kako se bolj tvegane naložbe obnašajo v času višjih inflacijskih pričakovanj in zaostrene denarne politike centralnih bank.
dr. Mitja Jeraj
Za preboj med uspešne države na področju gospodarstva Sloveniji ni potrebno odkrivati tople vode. Za vzor si lahko vzamemo uspešno sosedo Avstrijo, ki je kriza ni tako prizadela kot nas. Ni namreč nujno potrebno, da gospodarski spori na sodišču v Sloveniji trajajo več let, v Avstriji pa so tovrstni problemi rešeni v pol leta; da moramo v Sloveniji čakati na izdajo raznih dokumentov in dovoljenj za začetek poslovanja več let, medtem ko lahko vlagatelji pri sosedih dosežejo te standarde v parih mesecih.
mag. Sašo Stanovnik
Vse kaže, da bo morda letošnje leto potekalo v skladu s tradicionalnim pregovorom, da se delnice proda v maju in počaka na jesen. Še kitajski trg, ki je v marcu in aprilu lepo rasel, je doživel korekcijo. Ostali trgi pa so nemirno stopicali na mestu. Ključen razlog je ponovno Grčija, ki se je konstantno nahajala v ospredju novic.
mag. Ivan Simič
Pri vsakodnevnem delu se srečujemo s potrebo po poznavanju zneskov raznih dohodninskih olajšav, poznavanju mesečne in letne dohodninske lestvice.
mag. Ivan Simič
Pri vsakodnevnem delu se srečujemo s potrebo po poznavanju obrestne mere na posojila med povezanimi osebami na podlagi pravilnika o priznani obrestni meri.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik