Denar je uveljavljen mesečnik, ki prinaša aktualne in strokovne prispevke z davčnega in računovodsko-finančnega področja. Zbirka obsega arhiv od leta 2009 dalje. Na leto izide 12 številk.
Želite dostop do člankov revije?
Brezplačna registracijamag. Ivan Simič
V Sloveniji nenehno poslušamo od politikov in državnih uradnikov, da se je potrebno boriti proti korupciji. Večina nas ob besedi korupcija pomisli na modro kuverto polno denarja. Toda v praksi se pojavlja več oblik korupcije in ena od njih je tudi, to je moja klasifikacija, prikrita kadrovska korupcija. Le-ta se lahko kaže v napredovanju in/ali višji plači državnega uradnika, ki jo pridobi, če zaradi svojega položaja stori neko dejanje, ki navzven ne deluje kot korupcija, v bistvu pa je. V današnjem prispevku vam bom predstavil primer, v katerem bi lahko zasledili elemente kadrovske korupcije. Mnenje o tem, za kaj je dejansko šlo, prepuščam vam, je pa očitno, da smo vedno bolj prepuščeni samovolji nekaterih državnih uradnikov, ki se skrivajo za svojimi uradniškimi položaji, njihovi nadrejeni pa jim, hote ali nehote, nudijo potrebno varstvo.
Matej Kovačič
Že nekaj časa javnost in regulatorji vse več pozornosti posvečajo obdavčitvi multinacionalk. Pri tem je aktivno vlogo prevzela tudi Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj(OECD) s svojim akcijskim načrtom glede erozije davčne osnove in prelivanja dobička (BEPS).
mag. Ivan Simič
Davčno-računovodska stroka s strokovnimi izobraževanji in izmenjavo informacij vedno bolj pridobiva veljavo.
Vesna Bartolj Maver
Konec decembra 2014 je prišlo do določenih sprememb Slovenskih računovodskih standardov (SRS) in zdaj z nestrpnostjo pričakujemo še spremembe Zakona o gospodarskih družbah (ZGD). Ocenjujem, da veliko računovodij še ni seznanjenih z že sprejetimi spremembami in tudi ne s predvidenimi novostmi, saj je bila do konca marca večina njihove energije usmerjena v izdelavo računovodskih izkazov in davčnih izkazov za leto 2014.
mag. Nevenka Simić Mićunović
Načeloma pri določanju višine prodajne cene nepremičnin ni težav oziroma ne bi smelo prihajati do večjih težav. Cena se namreč določa na trgu na podlagi ponudbe in povpraševanja. Vsak prodajalec želi doseči čim višjo ceno, kupec pa nasprotno teži k čim nižji ceni.
Aljoša Rižner, univ. dipl. ekon.
Vsakoletna praznovanja ob prvem maju pogosto izpostavijo nekatera večna vprašanja o odnosih med delodajalci in delojemalci, o socialni in plačni politiki v Sloveniji, o liberalizaciji in socializaciji trga dela ter navsezadnje o razdelitvi dohodka med člani naše družbe in kohezivnosti družbenih slojev nasploh. Koliko kdo dobi, kaj je kriterij za
dr. Franc Pernek
Članek obravnava nujnost prilagajanja davčnega prava držav članic Evropske unije (EU), ki mora biti usklajeno z direktivami EU. Navedena teza je podkrepljena s prvima dvema primeroma, ki sta postala odločilen model za vse naslednje primere. Nadaljevanje članka je namenjeno problematiki izkrivljene (škodljive) konkurence, kjer obravnavamo naslednja vprašanja: lizbonski cilji izkrivljene konkurence, različni pogledi na konkurenco, odprava davčnega odtegljaja, spoštovanje minimalnih standardov direktive in prejem dividend iz tretjih držav.
Marjetka Bokan, dipl. ekon. (VS), mag. Sabina Taškar Beloglavec in Urban Šebjan, mag., spec
Ker smo v neugodnih gospodarskih in finančnih razmerah, je zaupanje na vseh ravneh v družbi, tako na področju osebnih kot tudi na področju poslovnih odnosov, toliko pomembnejše. Sploh pa to velja za področje finančnih storitev, kjer je vse odvisno od kakovosti in verodostojni pogodb. To nas navede tudi na zaupanje v odnosu do banke in na vprašanje, ali sploh in kako varne so naše vloge na bankah in kakšno je zaupanje komitentov do bank. Seveda se odpira tudi vprašanje, kolikšno je zaupanje v delovanje jamstvene sheme. S tem se ukvarja prispevek v nadaljevanju, ki teoretično obdela koncept zaupanja v povezavi s finančno krizo, opredeli jamstveno shemo in na podlagi ankete za Slovenijo preuči to področje.
dr. Vesna Štager
Zlato že tisočletja omenjajo kot eno od varnejših naložb, ki pa kljub svoji varnosti lahko vlagatelje spravi v obup. Zato smo se odločili, da vam ga v treh nadaljevanjih predstavimo s čim več zornih kotov. Upamo, da boste našli poučne in koristne informacije.
Petra Mlakar
Brezplačno prenašanje deležev brez preverjanja davčnih predpisov vas lahko drago stane.
Tina Orzan, mag.
V zadnjem obdobju je bila na delniških trgih ponovno zabeležena večja volatilnost. Ameriški S & P 500 je sicer v zadnjem mesecu zabeležil 0,5-odstotno rast, nemški DAX 4,6-odstotno rast, indeks trgov v razvoju MSCI EM pa je zabeležil 3,6-odstotno rast.
Pri vsakodnevnem delu se srečujemo s potrebo po poznavanju zneskov raznih dohodninskih olajšav, poznavanju mesečne in letne dohodninske lestvice.
mag. Ivan Simič
Pri vsakodnevnem delu se srečujemo s potrebo po poznavanju obrestne mere na posojila med povezanimi osebami na podlagi pravilnika o priznani obrestni meri.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik