Portal TFL

Denar - številka 446, letnik 2015

Denar

Denar je uveljavljen mesečnik, ki prinaša aktualne in strokovne prispevke z davčnega in računovodsko-finančnega področja. Zbirka obsega arhiv od leta 2009 dalje. Na leto izide 12 številk.

Strokovna revija o davkih
Davčno izobraževalni inštitut

Želite dostop do člankov revije?

Brezplačna registracija
mag. Ivan Simič

mag. Ivan Simič

Honorarji

mag. Andreja Terpotec

mag. Andreja Terpotec

Odgovornost računovodij

Dejstvo, da je svetovna gospodarska in svetovna kriza pustila velik pečat tudi na slovenskem gospodarstvu, ni novo spoznanje. So pa te posledice na rob preživetja pahnile velik del slovenskega gospodarstva. Nekateri so pri reševanju teh težav oziroma v želji po preživetju uporabili tudi etično in zakonsko nedovoljena ter nesprejemljiva dejanja. Pri tem se v zadnjem času vedno bolj izpostavlja poklic računovodje in računovodskih servisov.

Anita Avbar Salopek

Anita Avbar Salopek

Dober računovodja ni poceni

Februar in marec sta meseca, ko se največ zavezancev odloči za zamenjavo računovodskega servisa. Na slovenskem trgu je konkurenca med računovodskimi servisi vse bolj huda. Veliko število podjetij na razmeroma majhnem trgu ter še gospodarska kriza sta privedla do hude konkurence in zniževanja cen računovodskih servisov. Računovodstvo in davčna zakonodaja sta izredno široka in zapletena poglavja, ki jih nobeden ne more osvojiti čez noč. Ker se zakonodaja in pravilniki na tem področju čez noč spreminjajo, je potrebno nenehno spremljanje sprememb, saj se nam vsako neznanje in narejena napaka kaznuje z obiskom inšpektorja in posledično denarno globo, kar pa seveda stanje.

mag. Ivan Simič

mag. Ivan Simič

Prihajajo davčne blagajne

Ministrstvo za finance je 4. marca 2015 objavilo osnutek Zakona o potrjevanju računov, bolj znan kot Zakon o davčnih blagajnah. S tem zakonom se končno, po osmih letih od prvih idej, uvajajo davčne blagajne. Temeljni cilj je uvedba sistema, ki bo omogočal pregledno in zanesljivo evidentiranje gotovinskega prometa davčnih zavezancev in s tem zmanjšanje obsega sive ekonomije. Rok za podajanje morebitnih pripomb in predlogov izteče 3. aprila 2015.

Domen Romih

Domen Romih

7 let upanja

V letu 2008 je davčni organ intenzivno izvajal postopke nadzora na področju utaj davka na dodano vrednost po t. i. slamnatih podjetjih (missing trader). Na podlagi izkušenj bi lahko rekli, da je davčni organ vse posle zavezancev s slamnatimi podjetji opredelil kot navidezne, ker naj dobave blaga in storitev ne bi opravila družba, ki je bila navedena na računih, hkrati pa je navajal tudi to, da so zavezanci vedeli oziroma bi morali vedeti, da sodelujejo pri utajah. Sčasoma se je izkazalo, da so bile odločitve davčnega organa v več primerih preuranjene in da davčna obveznost ni bila zakonito odmerjena. To velja tudi za konkretni primer, ko je vrhovno sodišče po sedmih letih od odmere davka izdalo sodbo v korist zavezanca.

mag. Nevenka Simić Mićunović

mag. Nevenka Simić Mićunović

Ne plačujte z gotovino

Lahko bi že skoraj rekli, da je vsesplošno znano, da v davčnih inšpekcijskih nadzorih davka po 68. členu oziroma po 1. januarju 2014 po 68.a členu ZDavP-2 davčni organ ne priznava poslovanja z gotovino. Tudi če imate pisne izjave prič, ki potrjujejo vaše trditve o prejetem darilu, posojilu in podobno, to praviloma nima nobenega vpliva na dokaze.

dr. Stanko Čokelc

dr. Stanko Čokelc

Davčna amnestija

Davčna amnestija je pravna norma, ki izreče nedoločenemu številu oseb odpust kazni in naloži zmanjšano plačilo v preteklosti utajenih davkov. Začeti postopki se ustavijo, novi se ne uvajajo; je najcenejša pot do poštenosti davčnega zavezanca, ne glede na to, ali se prijavi v amnestijo iz kesanja ali preračunljivosti. Olajšanje vesti in/ali dejstvo, da se v prihodnosti ni treba bati odkritja ali kaznovanja, je za mnoge pomemben cilj, ko se odločajo za sprejem davčne amnestije, pri čemer sta na preizkušnji demokratičnost in pravičnost družbe.

Petra Mlakar

Petra Mlakar

Brezplačno, a najdražje

Spoštovane bralke in spoštovani bralci, našo revijo Denar bomo osvežili z novo rubriko, ki bo namenjena izključno za vas. Zavedamo se, da se pri davčnem poslovanju nenehno pojavljajo vprašanja, dileme …, ki potrebujejo takojšnjo rešitev ali je lahko ta rešitev podana v določenem času. Naša rubrika prvim, torej zahtevam po hitrih dogovorih, ne bo služila, namenjena je problemom, ki ne zahtevajo takojšnje rešitve. Pošljite nam svoja vprašanja, dileme, s katerimi se srečujete na davčnem področju, in mi se bomo potrudili, da bomo vaš problem obravnavali v čim krajšem času. Pošljite nam vprašanja čim bolj jasno zapisana, dodajte kontaktne podatke, ki bodo namenjeni izključno za morebitno dodatno razpravo, mi pa bomo na tem mestu podali naš pogled na vaš problem. Vprašanja lahko pošiljate na e-naslov: info@revijadenar.si

dr. Vesna Štager

dr. Vesna Štager

Zlato, naše upanje? (2. del)

Zlato že tisočletja omenjajo kot eno od varnejših naložb, ki pa kljub svoji varnosti lahko vlagatelje spravi v obup. Zato smo se odločili, da vam ga v treh nadaljevanjih predstavimo s čim več zornih kotov. Upamo, da boste našli poučne in koristne informacije.

dr. Miha Marič in Petra Zidar

dr. Miha Marič in Petra Zidar

Osebna blagovna znamka

Blagovne znamke se uporabljajo v podjetjih zlasti pri trženju. Menedžment blagovnih znamk postaja vse bolj pomemben, je celo bistvenega pomena za uspešno poslovanje. Osebne blagovne znamke so nov trend na področju blagovnih znamk in menedžmenta blagovnih znamk, kjer proučujemo promocijo osebe in upravljanje vsakega vidika njihove javne podobe. Vprašanje je, ali se v Sloveniji zavedamo pomena osebnih blagovnih znamk in vseh koristi, ki jih prinašajo.

doc. dr. Boris Kostanjevec

doc. dr. Boris Kostanjevec

Odprava davčnih diskriminacij

V članku nameravamo nakazati nekatere poglede na sodbe Sodišča Evropskih skupnosti (Court of Justice of the European Communities – ECJ) oziroma Sodišča Evropske unije. Izpostavili bomo naslednja vprašanja: odprava davčnih diskriminacij z usklajevanjem predpisov, restriktiven pristop do posameznih primerov in zlorabe pomanjkljive davčne zakonodaje v Evropski uniji.

Tina Orzan, mag.

Tina Orzan, mag.

Borzni odsev gospodarskih gibanj

Ameriški indeks S & P500 je v zadnjem mesecu zabeležil 1,7-odstotno rast, nemški DAX pa kar 5,0-odstotno rast. Na drugi strani je indeks trgov v razvoju MSCI EM zabeležil 0,6-odstotni padec.

mag. Tanja Kaltnekar

mag. Tanja Kaltnekar

Davčne novosti

mag. Ivan Simič

mag. Ivan Simič

Priznana obrestna mera

Pri vsakodnevnem delu se srečujemo s potrebo po poznavanju obrestne mere na posojila med povezanimi osebami na podlagi pravilnika o priznani obrestni meri.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window