Denar je uveljavljen mesečnik, ki prinaša aktualne in strokovne prispevke z davčnega in računovodsko-finančnega področja. Zbirka obsega arhiv od leta 2009 dalje. Na leto izide 12 številk.
Želite dostop do člankov revije?
Brezplačna registracijadr. Stanko Čokelc
Cenitev davčne osnove je postopek ugotavljanja davčne osnove s pomočjo razmišljanj o njeni verjetnosti, kadar vrednosti davčne osnove ni mogoče zanesljivo določiti z davčnim nadzorom na osnovi razpoložljive knjigovodske dokumentacije davčnega zavezanca. V davčnem postopku je mogoče cenitev davčne osnove uporabiti samo pri presoji pravilnosti preteklih davčnih osnov, nikakor pa ne za napovedovanje prihodnjih davčnih osnov (Höft, Danelsing, Grams, Rook, 2014, 231). Danes se metode cenitve davčne osnove uporabljajo tudi v postopku dokazovanja davčne utaje, vendar mora biti sum davčne utaje ugotovljen z dovolj visoko stopnjo verjetnosti, prav tako se obstoj davčne utaje ne sme samo domnevati, saj lahko v tem primeru pride do samovolje davčne uprave (Höft, Danelsing, Grams, Rook, 2014, 232).
mag. Nevenka Simić Mićunović
Res je, da v naših člankih običajno ni zaslediti hvalnic naši (po novem) finančni upravi, a take so pač naše izkušnje. Res je tudi, da se piše predvsem o primerih, kjer je ravnanje finančne uprave nezakonito, nelogično in nerazumljivo, včasih tudi nerazumno.
mag. Nevenka Simić Mićunović
Pisali smo, da sodišče prve in druge stopnje potrdi vse odločitve davčnega organa v davčnih inšpekcijskih nadzorih davka po petem odstavku 68. člena ZDavP-2.
Vesna Bartolj Maver
Pravne osebe in zasebniki so dolžni po predpisih sestaviti takšne računovodske izkaze in poslovna poročila, ki prikazujejo resnično stanje njihovega premoženja in resnični poslovni izid.
Anita Avbar Salopek
Novi 31. a člen ZDavP-2 določa, da je zavezanec za davek, ki izda račun pri gotovinskem poslovanju brez uporabe računalniškega programa oziroma elektronske naprave, ki zagotavlja revizijsko sled (38. člen ZDavP-2), dolžan izdati račun z uporabo vezane knjige računov – VKR, ki jo pred uporabo potrdi pri davčnem uradu.
mag. Ivan Simič
Vlada se je končno odločila, da bo s 1. januarjem 2016 uvedla davčne blagajne in s tem nadaljevala boj proti sivi ekonomiji. Le-te naj bi bile obvezne za vse, ki poslujejo z gotovino, saj kot navajajo, naj ne bi bilo izjem. Ocenjujejo, da je okoli 80.000 davčnih zavezancev, ki bodo morali imeti davčne blagajne. Kako se bodo s to odločitvijo sprijaznile skupine davčnih zavezancev, ki nasprotujejo uvedbi davčnih blagajn, bo pokazal čas. Prav gotovo pa nas čaka pestro prepričevanje za davčne blagajne in proti njim. V nadaljevanju vam bom na kratko predstavil zgodovino uvajanja davčnih blagajn v Sloveniji.
Glede na lansko rast delniških indeksov se zdi, da si na Fursu tik pred oddajo davčnih napovedi ponovno lahko pomanejo roke. Leto 2014 je bilo leto Ljubljanske borze in tudi leto, v katerem je večina svetovnih indeksov dosegla svoje najvišje vrednosti.
dr. Franc Pernek
V članku nameravamo nakazati nekatere novejše vidike mednarodne obdavčitve, ki izhajajo iz poročila o amsterdamskem seminarju skupine za raziskovanje o evropskih mednarodnih obdavčitvah. Izpostavljena so naslednja vprašanja: davek na dodano vrednost in notranji trg, neposredne davčne direktive, testirane zoper primarno pravo, direktiva o matičnih in hčerinskih družbah, direktiva o obrestih in licenčninah ter spoštovanje načela lojalnega sodelovanja.
dr. Vesna Štager
Zlato že tisočletja omenjajo kot eno od varnejših naložb, ki pa kljub svoji varnosti lahko vlagatelje spravi v obup. Zato smo se odločili, da vam ga v treh nadaljevanjih predstavimo s čim več zornih kotov. Upamo, da boste našli poučne in koristne informacije.
mag. Sašo Stanovnik
Finančni trgi so že v januarju pokazali, da zna biti letošnje leto bolj volatilno kot leto poprej. Ameriški indeks je sicer v plusu z vidika vlagatelj z evrskega območja, toda to je predvsem posledica okrepitve dolarja proti evru. Na drugi strani so precej zrasli posamezni indeksi v Evropi, kar je najbrž povezano s tremi dejavniki. Prvič, evropski indeksi so na neki način dolžniki iz 2014 glede na donose osrednjih ameriških indeksov.
Pri vsakodnevnem delu se srečujemo s potrebo po poznavanju zneskov raznih dohodninskih olajšav, poznavanju mesečne in letne dohodninske lestvice.
Pri vsakodnevnem delu se srečujemo s potrebo po poznavanju obrestne mere na posojila med povezanimi osebami na podlagi pravilnika o priznani obrestni meri.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki