nedelja, 11.6.2017
Ljubljana, 11. junija (STA) - Ljubljanski župan Zoran Janković pozdravlja nedavno oblikovani vladni predlog novele zakona o glavnem mestu, saj pravi, da bo omogočala večjo predvidljivost prihodkov, s tem pa lažjo pripravo proračunov. Nasprotno pa predloga ne podpirajo v SDS, ki je zahtevala, da DZ o predlogu opravi tudi splošno razpravo.
Vlada je predlog novele zakona o glavnem mestu v DZ poslala konec maja. S predlaganimi spremembami posegajo v način določanja deleža dohodnine, ki bo za posamezno proračunsko leto pripadal Mestni občini Ljubljana (Mol) kot glavnemu mestu. Ta ne bo smel biti nižji od 0,60 odstotka in ne višji od 0,80 odstotka, četudi bi izračun po določeni metodologiji pokazal drugače.
Izračun namreč upošteva razmerje med prilagojeno povprečno vrednostjo tekočih stroškov vseh občin, Mola in mestnih občin, tekočimi prihodki Mola in mestnih občin, številom prebivalcev glavnega mesta 1. januarja in dohodnino, vplačano v predpreteklem letu pred letom, za katerega se izračunava razmerje.
Za leto 2018 so delež določili na najnižji meji, to je pri 0,60 odstotka. Po informacijah STA bo to Ljubljani v letu 2018 prineslo okoli 3,3 milijona evrov več, kot bi jih dobila po veljavnem sistemu, ko bi ji pripadlo dobrih 9,1 milijona evrov oz. 0,44 odstotka dohodnine.
Janković je za STA dejal, da bi bil seveda vesel, če bi bila meja deleža postavljena še nekoliko višje, denimo med 0,70 in 0,90 odstotka, a ključno pri vsem se mu zdi, da je razpon relativno majhen, s tem pa bodo nižja tudi nihanja v obsegu prihodkov za Mol. "To pomeni, da bomo lažje pripravljali proračune," je izpostavil.
Pri tem je spomnil, da je znesek pred leti zrasel tudi čez 15 milijonov evrov. V letu 2010 je namreč izračun pokazal na 0,73-odstotni delež. Medtem pa je bil z uredbo za leta 2014-2017 delež določen pri 0,37 odstotka dohodnine, torej za približno pol manj.
Janković je potrdil, da je vladni predlog z občino usklajen. Bo pa mnenje k predlogu mestna občina lahko posredovala tudi državnemu zboru. Predsednik DZ Milan Brglez je v dopisu občini zapisal, da mnenje pričakujejo do 26. junija. Dejstvo pa je, da je tokratni vladni predlog pravzaprav sledil pripombam, ki jih je imela občina na prvotni osnutek, ki ga je ministrstvo za javno upravo objavilo sredi januarja.
Takrat je ministrstvo predlagalo razpon med 0,50 do 0,80 odstotka, na občini pa so menili, da spodnja meja ne sme biti nižja od 0,60 odstotka, pri čemer so pojasnili, da 0,1 odstotka pomeni 1,8 milijona evrov.
Pričakovati je, da bo zadnji vladni predlog v DZ dobil podporo koalicije, medtem ko so v SDS za STA navedli, da se ne strinjajo s predlogi, ki gredo v smeri večje centralizacije in manjšega skladnega regionalnega razvoja. V opozicijskih ZL in NSi se do predloga še niso opredelili.
Kot so navedli v vladi po sprejetju predloga, je njegov cilj zagotavljanje vira prihodkov proračuna Mola, ki bo sorazmeren z nalogami in programi. S takšno ureditvijo bo po navedbah ministrstva za javno upravo jasno in nedvoumno določen vir prihodkov za financiranje nalog po zakonu o glavnem mestu, ljubljanskim mestnim organom pa bo omogočena samostojnost pri načrtovanju in sprejemanju odločitev o financiranju.
V interesu države in mestne občine je zagotovitev usklajenega načrtovanja razvoja glavnega mesta v vseh razvojnih programih, so poudarili na ministrstvu za javno upravo, ki je pripravilo predlog.
Zakon o glavnem mestu ne posega v izvirne pristojnosti Mola, zavezuje pa ga, da pri izvajanju svojih nalog upošteva posebni interes države, povezan z glavnim mestom kot upravnim središčem države, so še dodali na ministrstvu.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki