Portal TFL

STA novice / ŠOS in Brglez s predlogom zakona za odpravo dela varčevalnih ukrepov za dijake in študente (dopolnjeno)

ponedeljek, 5.6.2017

Ljubljana, 05. junija (STA) - Poslanec SMC in predsednik DZ Milan Brglez je v zakonodajni postopek vložil predlog zakona za urejanje položaja študentov, ki so ga pripravili v ŠOS. Zakon posega v šest drugih zakonov, njegov glavni namen pa je, da se sprosti določen del varčevalnih ukrepov za dijake in študente, ki jih je leta 2012 uvedel zakon za uravnoteženje javnih financ.

S predlaganim zakonom bi se višino posebne osebne olajšave, do katere so upravičeni dijaki in študenti ob opravljanju začasnega in občasnega dela, vrnilo na raven, kot je znašala pred sprejetjem zakona za uravnoteženje javnih financ (Zujf) leta 2012. Dijakom in študentom bi zakon omogočil koriščenje pravic iz obveznega zdravstvenega zavarovanja za čas trajanja izobraževanja, če se pravočasno vpišejo v program sekundarnega oziroma terciarnega izobraževanja. Študentom bi se podaljšala možnost koriščenja subvencioniranega obroka z 20. na 22. uro, status prejemnikov sredstev po zakonu o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev pa bi se izenačil z drugimi javno financiranimi štipendijami.

Študentom, ki med študijskim letom izpolnijo pogoje za pridobitev dodatka za bivanje, bi zakon omogočil pridobitev dodatka s prvim dnem meseca, ki sledi nastanku spremembe. Uredil naj bi problematiko študentov s posebnimi potrebami in posebnim statusom na način, da to več ne bi bilo prepuščeno posameznemu visokošolskemu zavodu, spremenila pa bi se tudi določba, ki določa status študenta - status tako več ne bi prenehal z dnem diplomiranja, ampak z iztekom študijskega leta, v katerem je študent diplomiral.

Kot je v sporočilu za javnost zapisala služba DZ za odnose z javnostmi, je glavni namen zakona odpraviti ukrepe, ki so bili v škodo dijakov in študentov sprejeti v okviru Zujfa. Po Brglezovem mnenju, ki ga povzema sporočilo, je namreč treba "dobrobiti, ki jih ima z gospodarsko rastjo slovenska družba, razporediti tako, da se vsem družbenim slojem omogoči izboljšanje njihovega položaja". "Dijaki in študentje so, glede na njihovo ranljivost, v času krize nosili nadproporcionalno težo, zato je po mnenju Milana Brgleza pravilno, da se v času, ko gre državi bolje, sprosti določen del varčevalnih ukrepov. Pri tem se Milan Brglez zaveda, da moramo ostati znotraj javnofinančnih okvirov, ki smo jim zavezani s fiskalnim pravilom," je zapisano v sporočilu.

Predlog zakona so pripravili v Študentski organizaciji Slovenije (ŠOS). Za zakon so pred mesecem dni v DZ vložili pobudo za zbiranje podpisov. Ker pa so morali predlog še nomotehnično uskladiti, bi lahko z zbiranjem podpisov za pobudo za vložitev zakona začeli šele 1. septembra. "Da ne bi izgubili toliko časa, smo se s predsednikom DZ Milanom Brglezom dogovorili, da predlog zakona formalno vloži on, kot prvi med enakimi," so pojasnili. Kot so v ŠOS zapisali v sporočilu za javnost, bodo podpise pod pobudo za vložitev zakona zbirali kljub temu, da je bil že vložen v DZ, ker bi radi, da bi dosegli čim širšo podporo predlogu.

Predlog po mnenju ŠOS ureja težave, s katerimi se vsakodnevno soočajo študenti in dijaki, odpravlja varčevalne ukrepe na področju mladih, lajša njihov socialni položaj, hkrati pa odpravlja sistemske napake.

Na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport so za STA pojasnili, da s predlogom zakona podrobno niso seznanjeni, verjamejo pa, da ga bo ŠOS predstavil tudi na svetu vlade za študentska vprašanja.

"Iz prebranega iz medijev lahko povemo, da je bilo trajanje statusa študenta z zadnjo spremembo zakona o visokem šolstvu podaljšano do zaključka študijskega leta, neodvisno od dneva diplomiranja na 1. stopnji v istem študijskem letu. Predlog ŠOS gre v smeri podaljšanja statusa do zaključka študijskega leta tudi za 2. stopnjo in za diplomante enovitih magistrskih študijev. O takem podaljšanju na ministrstvu nismo razmišljali, so pa posledice takšnih sprememb vezane na podaljšanje socialnih pravic študentov, ki so v domeni (in s finančnimi posledicami) drugih resorjev," so zapisali.

Na ministrstvu pozdravljajo namero ŠOS, s katero želi urediti položaj študentov s posebnimi potrebami in drugih študentov s posebnim statusom. "Na ministrstvu v izhodiščih novega zakona o visokem šolstvu, v poglavju 8. Socialna dimenzija, namreč predlagamo vzpostavitev mehanizmov prepoznavanja tistih posebnih skupin študentov, ki v visokem šolstvu potrebujejo posebno obravnavo," so zapisali.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window