Portal TFL

STA novice / O spremembah delovne zakonodaje predvidoma prihodnji teden

sreda, 31.5.2017

Ljubljana, 31. maja (STA) - Ministrstvo za delo predlogov sprememb zakonov s področja dela ne bo poslalo v vladno obravnavo za sejo ta četrtek, ampak predvidoma prihodnji teden, v tem času pa bi se lahko koalicija izrekla o predlogih. Sindikati upajo, da bo obveljala praksa, da se teh zakonov brez soglasja socialnih partnerjev ne spreminja.

Potem ko je v torek od pogajanj o spremembi zakonov o urejanju trga dela, o delovnih razmerjih in o inšpekciji dela odstopila Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije (OZS) in so se pogajanja med ministrstvom in sindikati končala neuspešno, je ministrica Anja Kopač Mrak napovedala, da bosta o nadaljnjih korakih odločala koalicija in vlada.

Tako ni znano, ali bodo v nadaljnje postopke šli s socialnimi partnerji neusklajeni predlogi. Na ministrstvu so STA danes povedali, da koalicija in vlada o tem ta četrtek predvidoma še ne bosta odločali in da je obravnava je predvidena za prihodnji teden.

Ministrica je v torek dejala, da so se želeli za spremembe dogovoriti v socialnem dialogu. "Iskali smo kompromis, a je bila žal odločitev partnerjev takšna, kot je bila. Bomo pa vsak posamezen partner in kot država nosili posledice teh odločitev," je dejala ministrica.

V sindikatih upajo, da predlogi, o katerih med partnerji ni soglasja, ne bodo šli v nadaljnje postopke. "Predlog mora biti, da se vlado obvesti, da v skladu z nekim standardom v naši državi - da se ne sme posegati v delovno zakonodajo brez soglasja socialnih partnerjev - soglasja v tem trenutku ni bilo," je danes STA povedal predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič.

Semolič meni, da ni razloga za paketno obravnavo in da bi lahko potem, ko soglasja glede zakonov o delovnih razmerjih in urejanju trga dela ni bilo, dialog nadaljevali glede zakona o inšpekciji dela.

Tudi v sindikalni centrali Pergam pričakujejo, da bo obveljala praksa, da rešitve, ki na tem področju niso usklajene, ne gredo naprej v postopek sprejemanja, je STA danes povedal predsednik Pergama Jakob Počivavšek.

Zaradi odstopa OZS od pogajanj je celoten proces v negotovosti, pravi Počivavšek. "Obžalujemo, da za rešitve, za katere v Pergamu ocenjujemo, da so dobre tako za zaposlene in delodajalce, ki spoštujejo zakon, kot za državo, ni bilo soglasja," je dejal.

Dogovora ni bilo med drugim glede predloga o sporazumni prekinitvi dela. "Na sindikalni strani je bilo enotno stališče, da je bila rešitev nedodelana in v predlagani obliki problematična. Enostavno nismo našli boljše rešitve, ki bi odgovorila na odprta vprašanja," je povedal Počivavšek.

Semolič je izpostavil željo delodajalcev po lažjem odpuščanju. "Še vedno za pogajalsko mizo prihaja zahteva, da bi med razloge za odpoved vnesli še razlog nezaupanja. Že obstoječi razlogi so izjemno močni in grožnja delavkam in delavcem," je opozoril.

Za OZS je bil, kot so sporočili v torek, sporen predlog, da bi lahko inšpektor delodajalcu, ki ne bi pravočasno izplačal plač, prepovedal opravljanje dejavnosti. "Kdo bo zagotovil denar za plače, če ne bomo mogli opravljati dela? Lahko se namreč včasih zgodi, da zaradi plačilne nediscipline ne moremo izplačati plač pravočasno," je opozoril predsednik OZS Branko Meh. Člani OZS so glede na anketo pripravljeni tudi protestirati, če bi to določilo obveljalo.

V Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) pogajanj ne komentirajo in čakajo na odločitev vlade. Generalni sekretar Združenja delodajalcev obrti in podjetništva Slovenije Igor Antauer pa je za STA dejal, da je treba "izvirni greh" iskati v dogodkih, povezanih s prejšnjim zakonom o minimalni plači.

Sindikatom je očital, da so ves čas sedeli na dveh stolih, ob tem pa opozoril, da je škoda večja, kot je videti na prvi pogled. "Socialni dialog zdaj postaja bojišče, saj je zaupanje med socialnimi partnerji izredno upadlo," je dejal. Od vlade pričakuje, da do volitev ne bo sprejemala nobenih odločitev na tem področju.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window