četrtek, 11.5.2017
Ljubljana, 11. maja (STA) - V ZL predlagajo razrešitev predsednika odbora DZ za notranje zadeve Dušana Verbiča zaradi grobih kršitev poslovnika. Kaplja je šla čez rob, ko pri obravnavi predloga novele zakona o romski skupnosti ni dal besede različnim romskim društvom. Odbor predlaganega zakona ni podprl, medtem pa je vlada imenovala delovno skupino za pripravo nove novele.
Že na jutranji seji odbora za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo so bili predstavniki ZL kritični, saj predsednik odbora Dušan Verbič (SMC) na sejo, na kateri so obravnavali predlog novele zakona o romski skupnosti, ni povabil predstavnikov romske skupnosti, ki so za to izrazili interes. Besedo je dal le predstavniku Sveta romske skupnosti Jožeku Horvatu Mucu, ki je bil do novele zadržan.
"Nato pa predstavnikom Amnesty International in domačih romskih organizacij ni dovolil predstaviti stališč o zakonu, ki se tiče prav njih. Nato je šel še dlje, tudi poslancem je onemogočil kakršnokoli razpravo o zakonu. Koalicijski buldožer je v nasprotju s poslovnikom DZ brez razprave izglasoval sklep, da zakon ni primeren za nadaljnjo obravnavo," so po seji opozorili v ZL.
Kot je na seji pojasnil Verbič, je na sejo vabil tiste, za katere je ocenil, da so kot predstavniki vlade ali interesne institucije vpeti v vse tovrstne procese, so pooblaščeni in imajo pristojnost, da dobro zastopajo interese romske populacije.
"Današnja dejanja Verbiča so zgolj zadnja v nizu kršitev, ki si jih je kot predsednik odbora privoščil, in nedvomna kaplja čez rob," pa so ob tem dodali v ZL v sporočilu za javnost po novinarski konferenci.
"In medtem ko so se v stranki SMC po vsem sodeč odločili za taktiko proceduralnega blokiranja in kršenja poslovnikov, ki so osnova za delovanje v DZ, bodo težave, s katerimi se že desetletja sooča romska skupnost, ostale še naprej," so dodali in izpostavili življenje brez osnovnih sredstev, tekoče vode in elektrike, velik razvojni zaostanek in delež brezposelnih kot posledico desetletij zanemarjanja položaja romske skupnosti s strani politike.
V ZL so z novelo med drugim predlagali uvedbo dvakratnika povprečnine za vsakega pripadnika romske skupnosti, z namenom urejanja romskih naselij. Predlagali so tudi začasni moratorij za promet z zemljišči, na katerih bivajo Romi. Prav tako so si želeli sprememb sestave Sveta romske skupnosti. Ta bi ohranil 21 članov, bi bila pa tretjina teh predstavnikov iz Dolenjske, tretjina predstavnikov iz prekmurske regije, en član bi bil predstavnik Sintov, šest pa bi bilo predstavnikov društev oz. zvez. V svetu bi zaposlili tudi tri strokovne sodelavce. Trenutno dve tretjini članstva prihajata iz vrst Zveze Romov Slovenije, ki združuje predvsem prekmurske Rome, tretjina pa iz vrst romskih občinskih svetnikov.
Dogajanje na današnji seji parlamentarnega odbora so na skupni novinarski konferenci obsodili tudi predstavniki Zveze Romov za Dolenjsko, Zveze romske skupnosti Umbrella-Dežnik in Zveze za razvoj romske skupnosti Bele krajine.
Predsednik slednje Zvonko Golobič je prepričan, da Horvat Muc ni legitimni predstavnik celotne romske skupnosti, saj prihaja iz severovzhoda Slovenije in ne pozna potreb dolenjskih Romov.
Haris Tahirović iz Zveze romske skupnosti Umbrella-Dežnik pa je dodal, da je zakon o romski skupnosti v veljavni obliki diskriminatoren. Spomnil je, da so predloge sprememb predlagali prvič že leta 2008, a posluha za njihove potrebe ni. Razmere, v katerih Romi živijo, pa niso dobre, je opozoril.
Tudi predsedujoči Zvezi Romov za Dolenjsko Bogdan Miklič je na novinarski konferenci obžaloval zavrnitev predloga novele in napovedal, da bodo vztrajali, da pride do sprememb krovnega romskega zakona, ki je nastal v času, ko je medije polnila družina Strojan. Če vlada do jeseni predloga sprememb ne bo predlagala, Miklič napoveduje celo proteste pred vladnim poslopjem.
Direktor vladnega urada za narodnosti Stane Baluh je na seji odbora sicer pojasnil, da vlada pripravlja svoj predlog novele. V ta namen je vlada na današnji seji tudi sprejela sklep o ustanovitvi medresorske delovne skupine za pripravo novele zakona o romski skupnosti, ki jo bo vodil Baluh.
Hkrati pa je vlada ustanovila še posebno medresorsko delovno skupino za reševanje prostorske problematike Romov. Ta bo pripravila pregled trenutnega stanja prostorske problematike po posameznih romskih naseljih ter predloge za njihovo reševanje, je zapisano v sporočilu po današnji seji vlade.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki